Jednou vetou

Problémy v rezorte pôdohospodárstva sú podľa Pčolinského väčšie ako v roku 2016

Peter Pčolinský (SME RODINA)

foto: TASR

Programové vyhlásenie vlády z roku 2016 v oblasti pôdohospodárstva urobilo dobrý dojem a vyvolalo vieru, že sa to niekde pohne. Žiaľ, po dvoch rokoch sú problémy v tomto rezorte ešte väčšie a aj štatistické ukazovatele sú z roka na rok horšie. V parlamente to počas rozpravy k návrhu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) vyhlásil opozičný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina).

Rozhorčený Danko v parlamente: Som pripravený na kritiku ministrov, ale útoky odmietam

„Zo stanoviska vlády k návrhu na odvolanie má človek dojem, že všetko je v poriadku, ministerstvo ‚maká‘, všetko sa rieši a nič sa nedeje. Je radosť žiť v krajine, kde nemáme žiadne problémy,“ povedal Pčolinský.

Zároveň priznal, že ho zarazilo, ak predseda NR SR Andrej Danko (SNS) obviňuje opozíciu z neodbornosti. „Hnutie Sme rodina malo programovú konferenciu venovanú čisto rezortu pôdohospodárstva. Máme vytvorený široký odborný tím pre tento rezort. Sú to ľudia z praxe, ľudia, ktorí chodia prednášať na vysoké školy. Vieme teda ponúknuť odborníkov na lesy, vodu či pôdu,“ uistil.

Matečná sa spreneverila svojmu sľubu, nekoná v záujme ľudí, vyhlásil Fecko

Podľa Pčolinského sa preto nemožno tváriť, že všetko je v poriadku, ide len o individuálne zlyhania a systém je dobrý. „Ten asi dobrý nebude, ak ste mali v uliciach tisíce farmárov na traktoroch, ak vystupovali v Európskom parlamente. Pomaly každý deň čítame o nejakých kauzách, pochybenia Pôdohospodárskej platobnej agentúry, o talianskych a albánskych mafiách. Ak niekto tvrdí, že nie je dôvod na vyvodenie politickej zodpovednosti, je alebo chce byť politicky slepý,“ odkázal opozičný poslanec s tým, že Matečná nemá žiadne riešenia, ako agrosektor naštartovať.

Myslí, že SNS nebola pripravená na prevzatie tohto ministerstva. „Svedčí o tom aj fakt, že napriek tisíckam členov nebola schopná postaviť straníckeho kandidáta na ministra. Ale na druhej strane musíme počúvať, akí my sme neodborní a aké neštandardné strany máme. SNS ale nemá jediného straníckeho ministra,“ dodal Pčolinský.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky