Jednou vetou

Procházkovi „zakryl“ pokútne financovanie, teraz cez neho tečú peniaze Progresívneho Slovenska

Progresívne Slovensko
Ilustračná foto

Foto: TASR

Platenie bez bločkov, bez dépeháčky a obchádzanie trasparentného účtu u Radoslava Procházku očiernilo aj Martina Dubéciho, ktorý stál po jeho boku a Procházka na neho ukázal prstom. Dubéci je momentálne v hnutí Progresívne Slovensko, s ktorým chce uspieť vo voľbách do Národnej rady.

Transparentný účet slúži, aby verejnosť mala prehľad o čistote financovania, sponzoroch a výdavkoch jednotlivých kandidátov a ich volebných kampaní. Ak príjmy a výdavky na účte nesedia, automaticky to vyvoláva obrovské podozrenia a spochybňuje nezávislosť kandidáta.

Do takejto nepríjemnej situácie sa v roku 2014 dostal aj Procházka ako kandidát na prezidenta. Po jeho boku stál aj Dubéci – a práve jeho, a Andreja Zmečka – označil sám Procházka za ľudí, ktorí „zakryli“ sporné financovanie. Mimo transparentný účet.

Vydieranie alebo výhovorka?

Títo ľudia podľa Procházkových slov mohli za to, že na transparentnom účte nepriznali 11.200 eur a zaplatili ich v hotovosti. Procházka tvrdil, že na to použili vlastné peniaze a urobili tak preto, že ich Igor Matovič vydieral esemeskami. Líder Obyčajných ľudí sa im vyhrážal tlačovkou pre meškajúce platby za inzerciu v jeho novinách.

Z celkovej sumy 17.200 Eur, ktorú mal Procházka zaplatiť, jeho ľudia uhradili 6-tisíc cez transparentný účet a zvyšných 11.200 eur v hotovosti, teda načierno. „Mal by som im byť vďačný, že deň alebo dva dni pred voľbami, keď bola veľmi zložitá situácia zo strany jedného človeka, siahli na vlastné a nejakým spôsobom to zakryli. Čiže som im vynadal, že som to nevedel, lebo dostali odo mňa pokyn na začiatku, že máme si objednať len to, na čo máme peniaze,“ komentoval situáciu pred tromi rokmi Procházka.

Najväčšia otvorenosť

Na Dubéciho adresu uviedol, že je dobrý človek. Samotný Dubéci v tom čase pôvod peňazí a financovanie mimo transparentný účet nevysvetlil. Za uplynulé tri roky bol v Procházkovej strane Sieť, neskôr na kandidátke strany Most-Híd a aktuálne v Progresívnom Slovensku, ktoré nedávno predložilo zozbierané podpisy na registráciu politickej strany.

Vysvetlenie jeho úlohy pri financovaní Procházkovej kampane sme sa nedočkali od Dubéciho ani teraz. „Vždy som presadzoval najväčšiu otvorenosť vo zverejňovaní informácií o financovaní. Progresívne Slovensko je dnes v tomto lídrom vysoko nad štandardy všetkých strán okolo nás – a tak to aj bude,“ reagoval Dubéci. K celkovým nákladom na aktuálnu kampaň Progresívneho Slovenska uviedol, že „presnú sumu si nechá pre seba“.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky