Profil prezidentského kandidáta Milana Krajniaka

Prezidentský kandidát Milan Krajniak

Foto: Facebook

Voľby prezidenta Slovenskej republiky (SR) sa budú konať v sobotu 16. marca, prípadné druhé kolo 30. marca. Návrhy kandidátov bolo možné doručiť do polnoci 31. januára.

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko prijal kandidatúru 15 z 18 uchádzačov o Prezidentský palác. V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, József Menyhárt (19. februára sa vzdal kandidatúry), František Mikloško, Robert Mistrík (26. februára sa vzdal kandidatúry), Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

V prezidentských voľbách bude môcť odovzdať svoj hlas viac ako 10.000 väzňov

Prinášame vám profil kandidáta.

Milan Krajniak kandiduje za hnutie Sme rodina, ktoré zastupuje v NR SR ako poslanec. Svoju kandidatúru ohlásil na tlačovej konferencii 31. mája 2018 spoločne s predsedom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom. Už 11. augusta 2018 avizoval, že vyzbieral 15.000 potrebných podpisov.

Milan Krajniak sa narodil 30. januára 1973 v Bojniciach. Vyrastal v Prievidzi na sídlisku Sever. Jeho otec pracoval ako technik v elektrárni v Novákoch a mama učila na gymnáziu v Prievidzi matematiku a výpočtovú techniku.

Voliť prezidenta SR možno aj s potvrdením od polície o vystavovaní nového OP

Vyštudoval politológiu na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave. Od roku 1994 začal podnikať v oblasti marketingu a public relations. V rokoch 1995 až 1997 vykonával funkciu predsedu Občiansko-demokratickej mládeže. V rokoch 1997 – 1998 absolvoval základnú vojenskú službu u 5. pluku špeciálneho určenia – výsadkového pluku Jozefa Gabčíka v Žiline.

Pôsobil v Kresťanskodemokratickom hnutí (KDH) ako riaditeľ oddelenia pre médiá, respektíve riaditeľ tlačového odboru. Podieľal sa na tvorbe ekonomických programov KDH. V rokoch 2003 až 2006 pôsobil ako člen prezídia Fondu národného majetku. V rokoch 2010 až 2012 bol poradcom ministra vnútra Daniela Lipšica, okrem iného sa venoval boju proti rómskej kriminalite. O uvoľnenie z funkcie požiadal 13. januára 2012 v súvislosti s kauzou Gorila. „V spise je spomínaný len okrajovo, žiadne provízie nebral, o to viac si cením jeho prístup,“ vyjadril sa o ňom Lipšic.

VIDEO: Premiér Pellegrini verzus prezident Kiska

Kauze Gorila, ale aj iným aktuálnym otázkam sa venoval na svojom blogu. Je autorom publikácií Úspešní politici slovenských dejín (2012), Doktrína štátu (2012), Slovenská identita (2015) a Banda zlodejov (2015).

S Lipšicom spoluzakladal hnutie Nova, ktoré však opustil 26. júna 2014. V rokoch 2015 až 2017 bol vydavateľom internetového denníka Konzervatívny výber.

Krajniak chce klásť dôraz na domácu politiku, Harabin na zahraničnú

Od roku 2016 je poslancom NR SR za hnutie Sme rodina, ktorého je podpredsedom. Je predsedom Výboru NR SR pre preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu a členom výboru pre obranu a bezpečnosť.

Oženil sa 21. novembra 1998. S manželkou Andreou má dcéru Zuzanu a spoločne žijú v bratislavskom Starom Meste.

V stredu 30. januára Milan Krajniak odovzdal v budove NR SR petičné hárky s 25.135 podpismi potrebnými na svoju prezidentskú kandidatúru. „Som presvedčený, že prezident tu nemá byť len na ozdobu,“ povedal pri tejto príležitosti s tým, že chce naplniť dôveru ľudí, ktorí mu dali svoj podpis. Myslí si, že prezident by mal pomáhať konkrétnymi činmi.

Môže vás zaujímať

Vinou koalície sa nepodarilo zvoliť dostatok kandidátov na ÚS, tvrdia SaS a OĽaNO