Jednou vetou

Program JA Základy podnikania naučil žiakov ekonomicky myslieť

Ilustračný obrázok

Foto: Pixabay

Vzdelávací program JA Základy podnikania naučil žiakov základných škôl v školskom roku 2017/2018 ekonomicky myslieť. TASR o tom informovala PR manažérka JA Slovensko Katarína Palečková.

Program vyučovaný formou learning-by-doing priniesol do škôl 113 odborníkov z praxe. „Žiaci piateho a šiesteho ročníka mali možnosť vyskúšať si pohovor do zamestnania, kusovú výrobu a prácu na výrobnej linke a prenikli aj do tajov marketingu,“ priblížila Palečková. Do tohto programu sa v uplynulom školskom roku zapojilo 121 tried. „Najväčším prínosom je účasť dobrovoľníkov z praxe, ktorí odovzdali svoje skúsenosti viac ako 2600 žiakom z celého Slovenska. Vďaka konzultantom z praxe sa program dostáva aj do menších miest a obcí, a tak majú možnosť absolvovať ho žiaci z celého Slovenska,“ uviedla Palečková.

Čítajte viac: Lubyová predstavila východiská pre Národný program rozvoja výchovný a vzdelávania

Do programu sa zapojila aj Základná škola s materskou školou v Dolných Orešanoch. „Žiaci sa ľahkou a zábavnou formou naučia základné pojmy a vôbec im to nepríde ako (m)učenie. Na tieto hodiny sa vždy tešia a po ukončení kurzu sú smutní, že je už koniec. Učím to druhý rok a reakcie sú stále rovnaké. Je to naozaj skvelá možnosť pre mladších žiakov, ako im ukázať, že finančná gramotnosť je dôležitá a nie je to len o bifľovaní pojmov,“ povedala učiteľka Monika Vranová z tejto školy.

Vďaka programu si môžu piataci a šiestaci v základnej škole vyskúšať, ako to vyzerá vo firme. „Hravou formou sa dozvedia viac o výrobe, marketingu, manažmente, organizácii práce, ale aj o finančnej gramotnosti. Naším cieľom je podnietiť žiakov k tomu, aby sa v budúcnosti aktívne a zodpovedne zaujímali o výber svojho budúceho povolania,“ uzavrel programový riaditeľ neziskovej organizácie JA Slovensko Peter Kalčevský.

Môže vás zaujímať

Z Kočnerovho kamaráta Dolinského urobila RTVS anjela