Jednou vetou

Projekt, na ktorom spolupracujú aj Slováci, chce pomôcť pochopiť zmeny klímy

Ilustračná foto

foto: Pixabay.com

Mladí výskumní pracovníci a ich partnerské organizácie si dali za cieľ zistiť, či 500 miliónov rokov staré fosílie môžu pomôcť pochopiť a lepšie vysvetliť súčasný stav životného prostredia. Za Slovensko sa na projekte podieľa Ústav vied o Zemi zo Slovenskej akadémie vied. Informovala o tom Európska komisia, projekt finančne podporuje EÚ.

„Fosílie nám môžu prezradiť teplotu oceánu, jeho kyslosť, odkiaľ prúdy prichádzajú, alebo hĺbku oceánu, v akej sa vyskytoval život,“ vysvetľuje Marco Romain, člen tímu, ktorý uskutočňoval svoj výskum na Poľskej akadémii vied vo Varšave. Okrem neho v tíme pracuje 14 mladých výskumníkov, skúsení vedci a partnerské organizácie z ôsmich európskych krajín. Mladí ľudia tiež vďaka nemu mali príležitosť študovať v najmodernejších európskych výskumných centrách.

Festivalová sezóna je tu! Poradíme vám, ako si ju užiť čo najlepšie

Tím považuje dekódovanie histórie za najdôležitejší príspevok projektu. Údaje získané zo skamenelín sa prenášajú do modelov a porovnávajú skoršie environmentálne zmeny so súčasnosťou.

V súčasnosti už napríklad vedci vedia, že počas najväčšieho masového vyhynutia pred 251 miliónmi rokov oceán neobsahoval kyslík a dokonca veľké časti oceána boli okyslené. „Podobné scenáre očakávame aj v budúcnosti,“ varuje profesor Anton Eisenhauer z nemeckého centra GEOMAR, ktoré projekt koordinuje.

Môže vás zaujímať

Pellegrini Sólymosovi: Ožral si sa? Pobil si sa? Toto by si mal urobiť!