Jednou vetou

Projekt Pestrá strava chce zmeniť stravovacie návyky detí

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Celoštátny projekt Pestrá strava sa snaží odporučiť a klasifikovať kvalitu potravín a jedál bez zbytočných chemických látok, teda konzervantov či umelých sladidiel, v školských jedálňach, kantínach a bufetoch a natrvalo zmeniť stravovacie návyky detí.

Je zameraný na deti v základných školách a na Slovensku pôsobí už druhý rok. Cieľ projektu zostáva rovnaký, teda „Vzdelávame deti, aby vedeli rozoznať kvalitné potraviny, aby si vedeli samy vytvoriť zdravé jedlá a neboli pasívne v procese prípravy jedál,“ priblížila Ivana Bednářová Častvajová, zakladateľka projektu Pestrá strava, ktorý v Českej republike funguje piaty rok.

Lajčákova demisia by podľa Bugára poškodila kredit Slovenska

Najobľúbenejšou aktivitou u detí je výroba desiat, pri ktorých deti samy nakupujú suroviny, preštudujú si recepty, namiešajú vlastné nátierky a cestovinové šaláty, vymýšľajú ich prezentáciu, reklamu a obal.

„Deti sú z toho nadšené. Je to hravé a najskôr sa deti naučia, že pri varení treba dodržiavať hygienu, dať si nejakú zásteru a čiapku, umyť si ruky. Baví ich už to, že môžu chytiť nôž a ošúpať cibuľu, nakrájať pór alebo paradajku,“ hovorí Miriam Varšová, koordinátorka projektu Pestrá strava na Slovensku.

Jedlo, ktoré si deti pripravia samy, im podľa Varšovej viac chutí a pochvália sa ním aj doma. „Počas roka robíme stále tie isté recepty, ale v každej triede chutia inak. Pretože deti do toho dávajú srdce a ochucujú veľmi rôznym spôsobom,“ tvrdí Varšová.

Rodičia a pedagógovia podľa nej boli zo začiatku nedôverčiví, ale učitelia sa často zaujímajú o to, kedy bude Pestrá strava aj v ich triede. Tiež kuchárky prichádzajú a pýtajú si recepty.

Odborníci dúfajú, že aj tento projekt bude viesť k zníženiu detskej obezity. Podľa diabetologičky a internistky Kataríny Černej v československej populácii ma nadváhu 13 percent chlapcov a 12 percent dievčat.

Kto nahradí Kažimíra? Okrem Žigu sa začali skloňovať ďalšie mená

Obéznych je šesť percent chlapcov a 5,6 percenta dievčat. Pritom obezita nie je len estetickým problémom, ale deti môžu byť pre ňu šikanované a v budúcnosti mať ďalšie zdravotné problémy, napríklad endokrinné ochorenia, problémy so srdcom alebo cukrovku. Ženám hrozia problémy s menštruáciou, tehotenstvom a pôrodom a mužom s potenciou.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky