Jednou vetou

Prokurátor GP SR podal na súd návrh dohody v prípade lúpeže v dome E. Valka

Ilustračné foto

foto: TASR

Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Jozef Kandera podal vo štvrtok na Okresnom súde v Pezinku návrh dohody o vine a treste, ktorú uzavrel vo štvrtok 30. mája s Jaroslavom K. obvineným z lúpeže v prípade vraždy advokáta Ernesta Valka. TASR to potvrdil Kandera i hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

„Do podateľne Okresného súdu Pezinok dnes doručila GP SR návrh na schválenie dohody o vine a treste s obvineným J. K.,“ povedal Adamčiak. Podanie žaloby vo štvrtok čiastočne časovo skomplikovalo anonymné ohlásenie bomby na súdoch a následná evakuácia Okresného súdu (OS) v Pezinku.

Jaroslav K. je v prípade vraždy prominentného advokáta Ernesta Valka obvinený z lúpeže a nie zo samotnej vraždy. „Dohodu som uzavrel z toho dôvodu, že Jaroslav K. výraznou mierou pomohol orgánom činným v trestnom konaní pri objasnení vraždy Ernesta Valka. Bez jeho pričinenia by nebolo došlo k objasneniu tohto skutku. Výpoveď Jaroslava K. sa potvrdila výsledkami vyšetrovacieho pokusu v dome poškodeného Valka a následnými doplnenými znaleckými posudkami,“ povedal pre TASR v stredu (5. 6.) Kandera.

Kandera: Jaroslav K. výraznou mierou prispel k objasneniu vraždy Valka

Obvinený Jaroslav K. označil za strelca vo vražde Jozefa R. Prokurátor Kandera Jaroslavovi K. navrhuje trest odňatia slobody na sedem rokov a dva mesiace. Odpykať by si ho mal v ústave so stredným stupňom stráženia. Súd po podaní návrhu dohody a po naštudovaní spisového materiálu vytýči termín verejného zasadnutia, na ktorom buď dohodu schváli, alebo nie. Ak by prvostupňový súd dohodu schválil, tak by sa stala právoplatnou a nebolo by možné sa voči nej odvolať.

Na otázku TASR, kedy možno očakávať zo strany prokuratúry podanie žaloby v prípade Jozefa R., Kandera uviedol, že nie je zatiaľ možné odhadnúť časový úsek. Pokiaľ by totiž OS Pezinok dohodu neschválil, musel by dozorový prokurátor spojiť trestné veci tak Jaroslava K., ako aj Jozefa R. do jednej a potom podať žalobu na súd. V takom prípade by sa prípadom už nezaoberal OS Pezinok, ale príslušným by bol OS Bratislava I.

Deň D bol pred 75 rokmi. Na plážach Normandie bojovali aj Česi a Slováci

Jaroslav K. už bol odsúdený v roku 2017 za trestný čin lúpeže. Okresný súd v Žiari nad Hronom ho odsúdil na trest odňatia slobody vo výmere šiestich rokov a ôsmich mesiacov. Ako minulý týždeň pripomenula TV Markíza, zlom v objasnení vraždy Valka prišiel po tom, ako chytili Jaroslava K. Pri lúpeži v kremnickej banke ho postrelili a hrozil mu vysoký trest. Ponúkol ale kľúčové informácie a podmienil to tým, že chce, aby ho obhajoval Daniel Lipšic. Jaroslav K. označil za strelca Jozefa R. Ten však vinu odmieta. Výpovede oboch mužov overovali počas rekonštrukcie vraždy. Jaroslava K. stíhajú aj za ďalšie lúpeže – v banke a v dome zlatníka v Limbachu. Ten je len pár metrov od Valkovho.

Ernest Valko bol zavraždený vo svojom dome v Limbachu v roku 2010. Po viac než ôsmich rokoch policajti ukončili vyšetrovanie vraždy s návrhom na obžalobu dvoch páchateľov, 43-ročného Jozefa R. a 45-ročného Jaroslava K., ktorých motívom bolo podľa polície lúpiť vo Valkovom dome. Po Valkovom návrate mali do domu vniknúť a Jozef R. mal právnika streliť do hrudníka, čím mu mal spôsobiť smrteľné zranenie.

Valko bol pokladaný za prominentného právnika a vystupoval vo veľkom množstve súdnych prípadov – či už ako právny zástupca, alebo aj ako obžalovaný.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky