Prokurátor podal obžalobu na Mazureka za výroky v rádiu Frontinus

Milan Mazurek

Foto: TASR

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd obžalobu na Milana Mazureka pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu za jeho výroky v relácii "Debata na telefón" Rádia Frontinus v októbri 2016. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„V októbri 2016 v rámci živého vysielania relácie Debata na telefón Rádia Frontinus, vystupujúc ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a ako člen Výboru pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť NR SR za politickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, okrem iného uviedol výroky, ktoré v kontexte celého vystúpenia v rozhlasovej relácii spĺňajú definičné znaky znevažujúcich prejavov z hľadiska príslušnosti ku konkrétnemu – rómskemu etniku, majú rasistický charakter a z ich obsahu vyplýva zámer vyvolať nenávisť voči príslušníkom tejto etnickej skupiny,“ uviedla Tökölyová.

Milan Mazurek bol 2. októbra 2016 jediným hosťom relácie Rádia Frontinus Debata na telefón. Vyjadroval sa na témy riešenia rómskej problematiky, migrantov, väzenského systému, dôchodkov, prerozdeľovania verejných financií, činnosti koalície, opozície, generálneho prokurátora a mimovládnej organizácie Ľudia proti rasizmu. Na reláciu Debata na telefón z 2. 10. 2016 prišlo osem sťažností.

Vysielateľ Rádia Frontinus dostal za debatu s Milanom Mazurekom pokutu vo výške 15-tisíc eur. Sankciu mu uložila Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR), ktorá konštatovala porušenie zákazu podnecovania nenávisti.

Môže vás zaujímať

Cena Detský čin roka sa odovzdávala po 19. raz