Jednou vetou

Prokuratúra v Trenčíne zrušila obvinenie 12 aktivistom, trestné konanie sa však nekončí

Aktivistka z Greenpeace

Foto: Facebook

Krajská prokuratúra v Trenčíne zrušila na základe sťažnosti obvinenie vznesené vyšetrovateľom voči 12 aktivistom a aktivistkám Greenpeace. Informuje o tom organizácia Greenpeace Slovensko na sociálnej sieti.

aktualizované: 16:13

„Podľa prokuratúry aktivisti a aktivistky svojím konaním neohrozili žiadne verejnoprospešné zariadenie. Ťažobná veža, na ktorú vyvesili transparent, nie je určená na prepravu baníkov. Slúži na odťažbu vyťaženého uhlia z podzemia na povrch, pričom v areáli bane existuje aj ďalší spôsob, ako dostať uhlie z podzemia na zemský povrch,“ napísala organizácia s tým, že nebola ohrozená ani prevádzka Elektrárne Nováky, keďže k dispozícii sú zásoby uhlia.

Prípad aktivistov Greenpeace z Novák zostáva v kompetencii KP Trenčín

Trestné konanie sa však podľa Greenpeace nekončí a vyšetrovanie sa zameria na to, či nedošlo k spáchaniu zločinu všeobecného ohrozenia, a teda či nebol ohrozený život, zdravie a majetok. Polícia má zisťovať nové dôkazy a následne vyhodnotiť, či niekoho obviní z tohto trestného činu, alebo či celú vec postúpi na priestupok či úplne ukončí. „Aktivisti a aktivistky sú teda považovaní za podozrivých, nemajú právo nahliadať do vyšetrovacieho spisu a mať tak k dispozícii informácie o vykonávaných dôkazoch,“ uviedla ďalej Greenpeace.

„Odmietame možnosť, že nenásilným protestom, počas ktorého aktivisti a aktivistky vyvesili transparent na ťažobnej veži v nováckej bani, ohrozili ľudí alebo majetok. Veríme, že podobne ako v momente, keď boli všetci neprávom držaní vo väzbe, aj tu prokuratúra nakoniec dospeje k záveru, že šlo maximálne o spáchanie priestupku,“ vyhlásila riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.

Ako informoval zastupujúci hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Vlastimil Krokvička, prokurátor krajskej prokuratúry po podrobnom preskúmaní spisového materiálu rozhodol 7. decembra 2018 o sťažnostiach obvinených tak, že zrušil uznesenie vyšetrovateľa Policajného zboru o vznesení obvinenia voči všetkým 12 aktivistom. „V súčasnosti naďalej prebieha vyšetrovanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia formou spolupáchateľstva,“ doplnil Krokvička.

Aktivisti Greenpeace sú na slobode. Toto je ich prvé foto

Strana SaS víta rozhodnutie Krajskej prokuratúry v Trenčíne zrušiť obvinenie voči 12 aktivistom organizácie Greenpeace. „Od začiatku sme upozorňovali, že nebola ohrozená ani prevádzka bane a jej prerušenie malo jediný cieľ – použiť baníkov ako rukojemníkov na umelé nafúknutie problému. Je odsúdeniahodné, že Slovensko je stále krajinou, kde súkromná spoločnosť spájaná s vládnymi politikmi prostredníctvom alobalovej kauzy dokáže ovplyvniť tri úrovne štátnej moci – vyšetrujúceho policajta, dozorujúceho prokurátora a aj sudcu,“ povedal poslanec Národnej rady (NR) SR Karol Galek (SaS).

Podľa poslankyne NR SR Anny Zemanovej (SaS) je rozhodnutie prokuratúry v Trenčíne dôkazom, že moc banských barónov a oligarchov už nie je neobmedzená. „Neodôvodnená väzba aktivistov nesmie ostať bez vysvetlenia, za akých okolností k škandalóznemu a v demokratickej spoločnosti neprípustnému väzneniu aktivistov vôbec došlo,“ doplnila Zemanová.

Dvanásti aktivisti a aktivistky zo Slovenska, Českej republiky, Fínska, Nemecka a Belgicka vyvesili v stredu 28. novembra na ťažobnú vežu uhoľnej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza transparent s odkazom Skončite dobu uhoľnú. Prokuratúra v Prievidzi ich podľa Kohutkovej následne obvinila z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky