Jednou vetou

Predsedníčka NS SR navrhuje disciplinárne konanie proti Harabinovi, ten sa smeje, že mu robí kampaň

Štefan Harabin

foto: TASR

Predsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Daniela Švecová podala návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Dôvodom je podľa Švecovej jeho konanie v trestnej veci Róberta Lališ a spol. Navrhuje preloženie Harabina na súd nižšieho stupňa a zníženie platu o 70 percent. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

aktualizované: 10:28

„Konanie sudcu v trestnej veci Róbert L. a spol. jednoznačne smerovalo k zmareniu verejného zasadnutia vo veci obzvlášť závažného trestného činu,“ zdôvodnila Švecová svoj návrh. Dodáva, že Harabin svojím konaním úmyselne porušil povinnosti sudcu, vyplývajúce zo zákona o sudcoch a prísediacich, a vzbudil dôvodné pochybnosti o svojej nestrannosti a nezaujatosti voči obžalovaným osobám.

Čo robiť, keď štátne inštitúcie nedodržiavajú infozákon? Takto to funguje!

Predsedníčka NS SR preto navrhla jeho preloženie na súd nižšieho stupňa a zníženie platu o 70 percent na obdobie jedného roka.

Podľa Švecovej Harabin ohrozil dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdu. „Správanie sudcu Štefana Harabina v tejto veci považujem za neprípustné. Som presvedčená, že spoločnosť je oprávnene citlivá na podobné konanie a je úlohou justície vysporiadať sa s týmito javmi,“ uviedla.

Harabin mal na verejnom zasadnutí v júni 2018 v trestnej veci Róbert Lališ a spol. spochybniť zákonné zloženie senátu, ďalej mal narušiť pokojný priebeh zasadnutia, ako aj verejne vysloviť svoj názor. Podľa Švecovej úmyselne konal proti dôstojnosti konania súdu a úmyselne znevážil členov senátu. „V histórii súdnictva nie je známy žiadny iný obdobný prípad takéhoto postupu člena senátu,“ dodala Švecová, ktorá počas svojho funkčného obdobia podala 11 návrhov na disciplinárne konanie, z toho šesť proti Štefanovi Harabinovi.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Sudca Štefan Harabin pre hlavne.sk zareagoval výbuchom smiechu.  „Pani Švecová mi robí prezidentskú kampaň, aby som nemusel mať bilboardy. Veď ja vyhrávam s ňou už, 14:0, tak to bude 15:0. A pani Švecová je za nezákonné zloženie senátu v kauze Lališ trestne stíhaná. Za to že urobila nezákonný senát v kauze Lališ je trestne stíhaná za to, na čo som ja upozornil. Som upozornil na to a za to je trestne stíhaná. Ale robí mi kampaň, rozumiete, lebo ja som povedal že bilboardy nebudem mať a Švecová mi robí kampaň.“

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky