PS-Spolu aj KDH vinia za niekoľkomesačnú nefunkčnosť ÚS vládnu koalíciu

Na snímke vymenovaní ústavní sudcovia zľava Ladislav Duditš, Libor Duľa, Rastislav Kaššák, Miloš Maďar, Peter Straka a Martin Vernarský počas ich vymenovania prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci 10. októbra 2019 v Bratislave.

FOTO TASR – Jakub Kotian

Mimoparlamentné KDH víta, že Slovensko má kompletný ústavný súd (ÚS). Koalícia PS-Spolu pripomína, že občania by nemali zabudnúť na osem mesiacov, kedy bol ÚS nefunkčný.

Podľa KDH má zodpovednosť za doterajší stav vládny Smer-SD. „Ústavný súd bol rukojemníkom ‚ješitného‘ poslanca Roberta Fica (Smer-SD). Náš obdiv si zaslúžia aj zvolení sudcovia, ktorí museli zvládnuť niekoľko kôl výberových konaní pre neschopnosť poslancov vládnej koalície dohodnúť sa,“ uviedol hovorca KDH Stano Župa.

FOTO: Čaputová vymenovala zvyšných sudcov Ústavného súdu

PS-Spolu pripomína, že na ÚS sa nahromadili nevybavené žiadosti a najmenej tisíc ľudí čaká na spravodlivosť.

“Postup vládnej koalície bol prejavom hrubej neúcty k ústavnému súdu a jeho úlohe garantovať ochranu základných práv a slobôd ľudí na Slovensku. Došlo k významnému narušeniu práva občanov k prístupu k spravodlivosti. Po ôsmich mesiacoch máme konečne funkčný ÚS. Nesmieme však zabudnúť, že tých osem mesiacov bolo zbytočných a takto to nemuselo byť,” povedal Branislav Vančo, spolugestor programu pre spravodlivosť a expert PS.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala zvyšných sudcov ÚS. Sú nimi Libor Duľa, Ladislav Duditš, Peter Straka, Miloš Maďar, Martin Vernarský a Rastislav Kaššák. Ústavný súd SR má tak všetkých 13 sudcov.

OĽaNO víta, že je ÚS konečne plne funkčný, tvrdí Matovič

Môže vás zaujímať

Milanová: Zriadenie organizácie na ochranu pamiatok môže byť protiústavné