Jednou vetou

PS-Spolu aj KDH vinia za niekoľkomesačnú nefunkčnosť ÚS vládnu koalíciu

Na snímke vymenovaní ústavní sudcovia zľava Ladislav Duditš, Libor Duľa, Rastislav Kaššák, Miloš Maďar, Peter Straka a Martin Vernarský počas ich vymenovania prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci 10. októbra 2019 v Bratislave.

FOTO TASR – Jakub Kotian

Mimoparlamentné KDH víta, že Slovensko má kompletný ústavný súd (ÚS). Koalícia PS-Spolu pripomína, že občania by nemali zabudnúť na osem mesiacov, kedy bol ÚS nefunkčný.

Podľa KDH má zodpovednosť za doterajší stav vládny Smer-SD. „Ústavný súd bol rukojemníkom ‚ješitného‘ poslanca Roberta Fica (Smer-SD). Náš obdiv si zaslúžia aj zvolení sudcovia, ktorí museli zvládnuť niekoľko kôl výberových konaní pre neschopnosť poslancov vládnej koalície dohodnúť sa,“ uviedol hovorca KDH Stano Župa.

FOTO: Čaputová vymenovala zvyšných sudcov Ústavného súdu

PS-Spolu pripomína, že na ÚS sa nahromadili nevybavené žiadosti a najmenej tisíc ľudí čaká na spravodlivosť.

“Postup vládnej koalície bol prejavom hrubej neúcty k ústavnému súdu a jeho úlohe garantovať ochranu základných práv a slobôd ľudí na Slovensku. Došlo k významnému narušeniu práva občanov k prístupu k spravodlivosti. Po ôsmich mesiacoch máme konečne funkčný ÚS. Nesmieme však zabudnúť, že tých osem mesiacov bolo zbytočných a takto to nemuselo byť,” povedal Branislav Vančo, spolugestor programu pre spravodlivosť a expert PS.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala zvyšných sudcov ÚS. Sú nimi Libor Duľa, Ladislav Duditš, Peter Straka, Miloš Maďar, Martin Vernarský a Rastislav Kaššák. Ústavný súd SR má tak všetkých 13 sudcov.

OĽaNO víta, že je ÚS konečne plne funkčný, tvrdí Matovič

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne