Jednou vetou

Pustili sa do Rezníka: Informujte poriadne, nielen o Bratislave?!

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník

foto: TASR

Predseda SK8 Jozef Viskupič píše šéfovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi, žiada dodržiavanie verejnoprávnosti prostredníctvom pravidelného informovania verejnosti o dianí vo všetkých krajoch Slovenskej republiky.

Predseda združenia samosprávnych krajov SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič vyzýva generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby verejnoprávna televízia a rozhlas sprostredkovávali informácie proporcionálne zo všetkých regiónov Slovenska. Rozhodnutia o preventívnych opatreniach v súvislosti s koronavírusom sa podľa neho neprijímajú len v Bratislave.

Slovensko nie je len Bratislava

„Ako predseda združenia samosprávnych krajov SK 8 chcem vyjadriť zásadnú požiadavku na zmenu spôsobu, akým RTVS zabezpečuje informovanie o dianí v našich krajoch. Rozhodnutia o preventívnych opatreniach na školách, v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach či kultúrnych inštitúciách sa neprijímajú len v Bratislave, ale aj v Hriňovej, Martine, či Dunajskej Strede,“ povedal Viskupič.

Hlavne v ťažkých časoch, aké sú teraz, je podľa neho dôležité, aby ľudia boli informovaní o dianí vo všetkých regiónoch. Na šéfa RTVS Rezníka sa obrátil otvoreným listom a vyzval ho, aby zabezpečil dôsledné dodržiavanie verejnoprávnosti „ako esencie existencie RTVS prostredníctvom pravidelného informovania verejnosti o dianí vo všetkých krajoch Slovenskej republiky“. Viskupič sa v pozícii trnavského župana už dlhšie sťažuje na slabé pokrývanie aktivít Trnavského samosprávneho kraja zo strany RTVS.

Rezník odkazuje, že robia veľa

RTVS vo svojom stanovisku uvádza, že napriek „náročnej situácii“ pripravuje väčší objem spravodajského vysielania v rámci služby verejnosti. „Každý pracovný deň vysiela televízna časť sedem a počas víkendov štyri spravodajské relácie vrátane večerného špeciálu. V nich sa v prevažnej miere sústreďuje na dianie súvisiace s pandémiou koronavírusu a jej vplyvom na všetky oblasti života na celom Slovensku, či už zdravia, ekonomiky, sociálnej sféry, kultúry, marginalizovaných skupín obyvateľstva, školstva až po vedu a výskum,“ informuje v stanovisku.

Špeciálne formáty a rozšírené spravodajstvo

Podľa RTVS príspevky z regiónov, ktoré pripravujú regionálni redaktori RTVS, tvoria viac ako polovicu obsahu hlavných televíznych spravodajských relácií. RTVS zdôrazňuje, že aj Rádiožurnál Rádia Slovensko denne pripravuje v priemere dva až tri príspevky z diania v regiónoch a pripomína, že verejnoprávna inštitúcia sa dianiu v regiónoch venuje aj prostredníctvom vysielaní rádií Regina Západ, Stred a Východ.

RTVS vo svojom stanovisku tiež uviedla, že opatreniam samospráv sa v pracovné dni naživo na Dvojke venuje magazín Regina, ktorý pripravujú Štúdia RTVS v Banskej Bystrici a Košiciach. „Problematike boli od jeho vypuknutia v podstatnej miere venované všetky vysielania magazínu. Tvorcovia oslovili množstvo hostí a odborníkov z jednotlivých regiónov Slovenska, zo štátnej správy i samosprávy. Pozreli sa aj na zložitú situáciu prostredníctvom lekárov, právnikov, lekárnikov, psychiatrov, zástupcov ZMOS-u, sociálnych skupín i národnostných menšín, žiakov, študentov aj dôchodcov,“ dodáva sa v stanovisku.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky