Jednou vetou

Quang je na Slovensku, tvrdia jeho susedia. Skrýva sa?

Toto je Quang Le Hong - Vietnamec má žiť s rodinou vo Vajnoroch

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Pátrali sme po mužovi, ktorý by mohol objasniť kauzu únosu svojho krajana Trinha Xuan Thanha do Vietnamu, pretože mal byť minulý rok v lete prítomný pri celej akcii a údajne na jej priebeh dohliadať.

Podpredseda NR SR Glváč: Ak sa potvrdia medializované informácie, ide o viac než vážnu vec

Po Quangovi sme pátrali v bratislavských Vajnoroch, kde by mal bývať so svojou rodinou. Na naše zvonenie nik nereagoval, ale z domu vychádzali hlasy. Záhadného Vietnamca, ktorý bol poradcom expremiéra Roberta Fica po prevalení tohto škandálu odvolali z našej ambasády v Hanoji, ktorej riadeným bol dovtedy poverený.

Stanovisko GP SR k vyjadreniu premiéra Pellegriniho

Deň, kedy malo prísť minulý rok k únosu bol Quang Le Hong súčasťou našej delegácie vedenej exministrom Kaliňákom a tá rokovala s vietnamským ministrom vnútra vo vládnom hoteli Bôrik.

Opozícia navrhuje väzobné stíhanie Kaliňáka a žiada demisiu vlády

Podľa vyjadrení susedov Quang nezostal vo Vietname, vídajú ho bežne v bratislavských Vajnoroch. V susedstve jeho domu je mäsiarstvo, kde sme sa dozvedeli, že pán Quang sa neukázal už takmer 2 týždne.

Ide o dobré meno Slovenska, je nutná rozvaha, upozornil Danko

Neďaleko bolo odparkované auto, ktoré má podľa susedov používať. Počas nášho pátrania prišiel do mäsiarstva muž, ktorý patrí ku Vietnamskej komunite. Povedal, že Quanga pozná z videnia, je to milý, príjemný až priateľský človek. Nikdy ho nevidel nahnevaného, alebo rozrušeného.

Kaliňák: Som ochotný ísť na detektor lži, s únosom nič nemám

Z druhej strany ulice sme našli pri dome odparkované auto, ktoré má údajne používať manželka Quang Le Honga. Na aute bol nápis predajleteniek.com – internetová stránka je však nefunkčná. Ani po niekoľkonásobnom zvonení a vyčkávaní pred domom, napriek tomu, že z neho bolo počuť hlasy, nám neprišiel nikto otvoriť. Okolie domu strážia kamery a všetky okná boli zatiahnuté.

Fico, Danko a Bugár rokovali o únose Vietnamca

GALÉRIA (kliknite na obrázky)

Kto je Quang Le Hong

Na Slovensko (vtedy Československo) mal prísť ešte v 80. rokoch minulého storočia, vyštudoval Slovenskú vysokú školu technickú. Začal podnikať, v roku 2001 získal naše občianstvo. Podľa finstat.sk figuroval v 4 spoločnostiach. Naposledy bol spoločníkom a konateľom v spoločnosti VIBA.AIR spol. s r.o. zameraná na predaj leteniek a prevádzku cestovnej kancelárie. V roku 2010 sa konateľom stal istý Loc Tran Thi An. Spoločnosť si naďalej uvádza sídlo v bratislavských Vajnoroch, v dome, ktorý podľa katastra nehnuteľností vlastní Quang Le Hong. Naposledy mal pôsobiť ako ekonomický diplomat v Hanoji, kde bol poverený riadením veľvyslanectva. Prezident Andrej Kiska v rozhovore pre aktuality.sk predčasom uviedol, že ho expremiér Fico žiadal, aby Quanga vymenoval za veľvyslanca. Nestalo sa tak, Quang mal byť povolaný naspäť do Bratislavy a v súčasnosti už vraj nie je zamestnancom ministerstva zahraničných vecí.

Môže vás zaujímať

Štatistický úrad spracuje výsledky volieb v 50 pracoviskách s takmer 1 600 ľuďmi