Jednou vetou

R. Raši odletel do Veľkej Británie na oslavy výročia vylodenia v Normandii

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Foto: TASR

Na oslavách výročia vylodenia v Normandii bude Slovensko reprezentovať podpredseda vlády Richard Raši. V utorok večer odcestoval do anglického mesta Portsmouth, kde sa bude konať hlavné podujatie pri príležitosti 75. výročia Dňa D.

Podpredseda vlády Raši si na vojenskom cintoríne v Brookwoode pripomenie aj slovenských a českých vojakov. V mene slovenskej vlády položí veniec k ich pamätníku a zúčastní na modlitebnom obrade za zomrelých vojakov, ktorý prednesú benediktínski mnísi.

Minister M. Lajčák bude rokovať so S. Lavrovom aj o témach OBSE

Hlavným bodom programu budú samotné oslavy výročia Dňa D v Portsmouthe. Spolu s Rašim sa ich zúčastnia aj slovenský veľvyslanec v Londýne Ľubomír Rehák a riaditeľka Kancelárie podpredsedu vlády Andrea Szabóová. Raši sa stretne aj s vojnovými veteránmi a absolvuje obed s predstaviteľmi vlád z viacerých krajín.

Na normandských plážach sa 6. júna 1944 – v deň, ktorý sa do dejín druhej svetovej vojny zapísal ako Deň D – vylodilo asi 135.000 spojeneckých vojakov, aby v okupovanom Francúzsku bojovali proti nemeckým jednotkám. Počas tejto operácie zahynulo asi 10.000 spojeneckých vojakov.

Hľadá sa šéf Úradu na ochranu whistleblowerov

Operácia s kódovým názvom Overlord po štyroch rokoch otvorila západný front. Bola to jedna z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Zúčastnili sa jej jednotky Austrálie, Belgicka, Británie, Československa, Francúzska, Grécka, Holandska, Kanady, Nového Zélandu, Nórska, Poľska a USA.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky