Jednou vetou

Raši: Do Číny sa prišlo predstaviť 26 slovenských firiem, najmä poľnohospodári

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Foto: TASR

Do čínskeho mesta Ning-po sa prišlo predstaviť 26 slovenských podnikateľov so svojimi produktmi. Tento rok je Slovensko partnerom Číny pri organizovaní tohto veľtrhu. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) očakáva posilnenie spolupráce medzi oboma krajinami, ako aj nové investície, o ktorých zástupcovia slovenskej vlády rokujú v Číne v týchto dňoch.

„Slovensko sa prvýkrát tohto podujatia zúčastňuje ako partnerská krajina spolu s Litvou. Aj preto dostalo veľký priestor a výnimočné postavenie z hľadiska prezentácie,“ priblížil Raši. Na výstavu sa prišlo potenciálnym čínskym investorom predstaviť 26 slovenských výrobcov. Sú nimi najmä poľnohospodárske a potravinárske firmy. „Sú tu producenti alkoholu, vína. Chceme sa etablovať aj v oblasti turizmu a nových technológií. Verím, že výsledkom tohto celého podujatia budú nové podpísané kontrakty,“ očakáva Raši.

Celý veľtrh podporilo aj slovenské Ministerstvo hospodárstva a Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO ). „Čína je špecifická v tom, že patrí medzi najväčšie trhy na svete a je na ňom veľmi ťažké sa presadiť. Na to, aby sa urobili obchody, potrebujú čínski partneri cítiť, že obchod má aj politickú podporu,“ priblížil vicepremiér.

Raši odcestoval do Číny, rokovať bude o nových investíciách

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Vojtech Ferencz vidí priestor na prehĺbenie spolupráce slovenských a čínskych firiem vo viacerých oblastiach. „Zameriavame sa na tému elektromobility. Robíme kroky na to, aby sme získali veľkého investora z Číny, aby vybudoval na Slovensku nie iba fabriku na montáž autobatérií do elektromobilov, ale aby hlavne riešil výskum a vývoj,“ priblížil Ferencz, ktorý o tejto investícii prišiel rokovať do Číny. Okrem toho je zaujímavou oblasťou pre spoluprácu aj automotive a výskum a vývoj. „Vzťahy s Čínou sú dobré, štandardné, vieme si sadnúť za stôl a vieme rokovať,“ zhodnotil Ferencz. Slovensku sa naskytujú nové príležitosti, ako v prípade Číny, aj pre obchodné vojny vo svete. „Isté trhy sa môžu uvoľniť a na ne môžu prísť aj slovenskí výrobcovia a produkty,“ očakáva Ferencz.

Zlepšiť kontakty s Čínou by mal aj novovytvorený post inovačného diplomata, ktorý získal Tibor Buček, ktorý dlhé roky pôsobil v SARIO. „Jeho prácou bude otvárať priestor v inovatívnych technológiách. Čínsky trh je z hľadiska nových technológií výnimočný a táto špeciálna pozícia bude o spájaní všetkých nápadov a smart riešení, ktoré vzniknú na Slovensku, a partnerov na tomto obrovskom trhu,“ vysvetlil Raši s tým, že post inovačného diplomata má vzniknúť celkovo v štyroch krajinách vrátane Číny.

R. Raši odletel do Veľkej Británie na oslavy výročia vylodenia v Normandii

Podľa Bučeka má každá krajina svoje špecifiká, platí to aj v prípade Číny. „Každý, kto príde do Číny, si okrem prípravy musí dať pozor na ochranu svojej značky. Mnohé čínske agentúry kopírujú značky,“ priblížil obchodovanie v tejto ázijskej krajine Buček. Firmy podľa jeho slov najčastejšie začínajú cez distribučné kanály, alebo využívajú založenie e-shopu. „E-shop je moderný, a najmä v Číne. Vo svete nie je sofistikovanejší predaj cez e-shop ako v Číne. Kto sa chce presadiť so svojimi produktmi, tak musí počítať s tým, že by mal nájsť niekoho, kto bude robiť aj internetový obchod,“ objasnil Buček. Dobré je podľa neho tiež mať obchodného partnera, ktorý firmu zastupuje v Číne. „Bez domáceho čínskeho partnera sa veľmi ťažko firma presadí, či už ide o administratívnu záťaž, alebo jazykovú bariéru. Dlhotrvajúce vybavovanie rôznych licencií a prístupov pri zabezpečovaní miesta, ale najmä pri potravinách ide o licencie,“ dodal Buček.

Vicepremiér je na návšteve krajiny do pondelka (10.6.). V sobotu okrem otvorenia slovenského stánku na výstave absolvoval aj biznis stretnutie slovenských a čínskych zástupcov, ako aj rokovania s predstaviteľmi provincie Če-tiang, v ktorej sa Ning-po nachádza.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky