Jednou vetou

Raši Remišovej: Nemáte plán na riešenie situácie v osadách a DSS?!

Veronika Remišová a Richard Raši

Foto: TASR/archív, koláž hlavne.sk

Podpredseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a poslanec Národnej rady SR Richard Raši vyzval vládu, aby zverejnila plán na riešenie situácie v rómskych osadách a domovoch sociálnych zariadení. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Podľa Rašiho totiž premiér Igor Matovič (OĽaNO) na riešenie tejto veci plán nemá, rozhodnutia vlády sú chaotické a prijímajú sa bez konzultácie s odborníkmi. Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) Rašimu v relácii oponovala a zdôraznila, že vláda plán má a podľa neho aj postupuje.

Remišovú mrzí, že vládu kritizuje člen strany, ktorá vládla na Slovensku 12 rokov. Opozíciu preto vyzvala, aby „priložila ruku k dielu“ a spoločnými silami túto krízu prekonali. „Nie je vhodná doba, aby sme sa naťahovali, ale aby aj opozícia priložila ruku k dielu. Súčasná opozícia totiž nerobí nič iné, len kritizuje vládu a hádže jej polená pod nohy,“ uviedla Remišová. Situácia v rómskych osadách je podľa jej slov zatiaľ pod kontrolou, ale je potrebné pripraviť sa aj na to, že sa zhorší.

Vicepremiérka ďalej priblížila, že klienti a zamestnanci domovov sociálnych zariadení by na Covid-19 mohli byť otestovaní aj pomocou rýchlotestov. „Spustili sme projekt, ktorého cieľom bude po výrobe testov na Slovensku, testovať všetkých nových klientov týchto zariadení a ich zamestnancov,“ ozrejmila. Raši doplnil, že rýchlotesty sú dôležité v rámci celkového boja s koronavírusom a majú sa kombinovať s klasickými testami.

Remišová taktiež priblížila, že v strane Za ľudí sú za postupné uvoľňovanie ekonomiky a otváranie niektorých prevádzok za prísnych hygienických podmienok. „Slovensko dlho nevydrží takto zavretú ekonomiku, ako momentálne je. Potrebujeme však ešte istý čas na testovanie toľkých ľudí, ako v súčasnosti testujeme a zlepšiť opatrenia pre rizikové skupiny, teda pre najzraniteľnejších,“ ozrejmila. Podľa Rašiho si môže Slovensko za vzor uvoľňovania opatrení vziať krajiny ako Česko a Rakúsko. „Nevymýšľajme niečo nové, mali by sme ísť cestou, akou idú medicínsky a ekonomicky najvyspelejšie krajiny,“ odporučil vláde bývalý vicepremiér.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky