Jednou vetou

Reakcie na Kiskovo rozhodnutie: Potvrdili sa kuloárne informácie…

Prezident Andrej Kiska

foto: TASR

Kiska popoludní oznámil, že nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Na jeho rozhodnutie vplývalo viacero okolností. Ako vyplýva z jeho vyjadrení, z politiky sa úplne stiahnuť neplánuje.

aktualizované: 14:31

Podpora súčasného prezidenta Andreja Kisku je taká vysoká, že by bol v roku 2019 do funkcie zvolený opätovne. Myslí si to podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd), ktorého rozhodnutie Kisku nekandidovať z tohto hľadiska prekvapilo.

„Na druhej strane Andrej Kiska potvrdil, o čom sa po chodbách NR SR šuškalo už dlhšiu dobu. Treba toto rozhodnutie rešpektovať a sám som zvedavý, čo myslel tým, že chce prispieť k zmene štýlu vedenia politiky na Slovensku,“ povedal Hrnčiar.

Bugár prezidentom?

Podľa jeho slov Most-Híd bude v prezidentských voľbách navrhovať vlastného kandidáta. „Ja osobne by som podporil Bélu Bugára a bol by som za, ale podľa vyjadrení, ktoré som počul, je takýto scenár málo pravdepodobný,“ dodal Hrnčiar.

Koaličná strana Most-Híd rešpektuje rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku neuchádzať sa opätovne o tento post. Strana zároveň verí, že občania na budúci rok v prezidentských voľbách vyberú dobrú hlavu štátu.

„To, že sa pán Andrej Kiska po komunálnych voľbách chce priamo angažovať v politike, nebudeme komentovať. Uvidíme, čo to presne bude znamenať pre výkon jeho mandátu,“ dodali bugárovci.

Kiska sa rozhodol! Je rozhodnutie konečné?

Hnutie Sme rodina by mala koncom mája predstaviť svojho prezidentského kandidáta. Pre TASR to uviedol predseda Boris Kollár po tom, čo prezidenta SR Andrej Kiska oznámil, že nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách.

Kiskovo vyjadrenie podľa Kollára potvrdilo kuloárne informácie, ktoré sa už medzi politikmi šírili. Prezident podľa Kollára zrejme podporí vybraný politický subjekt, alebo sa na ňom bude priamo zúčastňovať.

Informácia, ktorá potešila rôznym spôsobom…

„Na jednej strane mi je ľúto, že Andrej Kiska sa rozhodol viac nekandidovať na funkciu prezidenta. Na strane druhej som rád, že sa rozhodol aj po skončení svojho mandátu naďalej aktívne napomáhať k očiste slovenskej politiky.“ reagoval Igor Matovič na sociálne sieti.

„Mrzí ma, že prezident Andrej Kiska nebude opätovne kandidovať. Zároveň si však vážim, že chce svoj vysoký kredit naďalej využívať pre dobro Slovenska a silou svojej osobnosti spojiť tých, ktorí sú nielen ochotní, ale aj schopní vládnuť zodpovedne a slušne.“ reagoval Miroslav Beblavý, predseda strany SPOLU.

„Za roky v úrade ma dnes Andrej Kiska prvýkrát potešil. Nebude kandidovať. Všetky tie jeho sladké rečičky okolo sú zbytočné, Kiska konečne pochopil, že neustojí tlak, ktorý voči nemu rastie kvôli jeho podvodom.“ napísal poslanec NR SR Ľuboš Blaha.

Danko: Voliči opozície by mohli ma konečne alternatívu

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) vníma vyjadrenie prezidenta Andreja Kisku ako jeho osobné rozhodnutie a berie ho na vedomie. Pokiaľ ide o založenie politickej strany, verí, že voliči SaS, OĽaNO a Sme rodina budú mať konečne rozumnú alternatívu na voľbu. Dankovo stanovisko sprostredkoval novinárom jeho hovorca Tomáš Kostelník.

Priznal, že otázka zakladania politickej strany Kiskom nie je potvrdená, „ale politické ambície sa dajú tak trochu vytušiť z toho, čo pán prezident povedal“.

SaS nechce podobný duel ako bol v roku 2004

Predstavitelia opozičnej SaS chápu dôvody, pre ktoré sa Andrej Kiska rozhodol nekandidovať v nasledujúcich prezidentských voľbách. Liberáli tiež oceňujú, že svoje neľahké rozhodnutie oznámil hneď, ako k nemu definitívne dospel.

„Pre stranu SaS je teraz podstatné, aby sa na budúci rok nezopakovala situácia z roku 2004, keď do druhého kola postúpili Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič – symboly krajne skompromitovaného HZDS – a demokratická verejnosť zostala z takéhoto ničotného výberu frustrovaná,“ napísalo v reakcii vedenie SaS.

Strana preto považuje za kľúčové, aby súčasné opozičné sily, ideálne spoločne, ponúkli občanom Slovenska jedného nestraníckeho kandidáta, ktorý svojím životným príbehom dokazuje svoju bezúhonnosť, zmysel pre spravodlivosť a bude dôstojne reprezentovať Slovensko doma i v zahraničí. „Strana SaS rokovanie na túto tému začne s opozičnými stranami v najbližších dňoch,“ dodali

Nebude prezident, bude premiér?

Nebude prezident, bude premiér, takto okomentoval predseda KDH Alojz Hlina rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku nekandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách, ale zároveň sa nestiahnuť z verejného života. Dodal, že možno to bude riešenie pre dnešnú situáciu. „Minimálne to stojí za zodpovednú úvahu,“ doplnil Hlina.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko považuje Kisku za najlepšieho prezidenta, akého sme kedy mali. Oceňuje, že Kiska z verejného života neodchádza. „Urobil pre Slovensko viac, než väčšina parlamentných strán dokopy. Preto je skvelé, že Andrej Kiska neodchádza z verejného života, aj keď nebude druhýkrát kandidovať na funkciu prezidenta,“ uviedla strana.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky