Jednou vetou

Reakcie na neoficiálne výsledky eurovolieb

Voľby do Európskeho parlamentu.

TASR

Strany, hnutia a politici sa pustili do hodnotení výsledkov eurovolieb, ktoré sú zatiaľ neoficiálnymi odhadmi. Na tie oficiálne si budeme musieť počkať do 23:00, kde sa uzatvoria volebné miestnosti v Taliansku.

aktualizované: 14:22

Prípadný vstup poslancov ĽSNS do Európskeho parlamentu (EP) bude pre stranu obrovským záväzkom. „Sľubujeme, že Slovensko v Bruseli nikdy nesklameme,“ uviedla to v reakcii na neoficiálne výsledky eurovolieb ĽSNS.

Kisku mrzí potvrdenie nárastu sily extrémistov

„Chceme sa už teraz poďakovať všetkým voličom, ktorí nám dali v eurovoľbách hlas,“ uviedla strana vo svojom stanovisku. Ako informoval podpredseda ĽSNS Milan Uhrík, detailnejšie sa k výsledkom eurovolieb strana vyjadrí až po oficiálnom vyhlásení výsledkov. Na pondelok (27. 5.) si zvolali v Banskej Bystrici aj tlačovú konferenciu.

Dôvod na zamyslenie, reagoval Smer-SD

Výsledky volieb do europarlamentu znamenajú pre vládny Smer-SD dôvod na zamyslenie, ako odkomunikovať svoj program v mestách a mobilizovať voličov na vidieku, aby o Slovensku nerozhodovalo „iba hlavné mesto“. Strana takto reagovala na neoficiálne výsledky.

Petrák hovoril o porážke Smeru, nespokojnosť aj v Moste-Híd

„Podľa našich predbežných analýz získala strana Smer-SD viac hlasov ako v predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu. Neoficiálne čísla však naznačujú, že mobilizácia vo veľkých mestách, predovšetkým v Bratislave, odsunula stranu Smer-SD na druhú priečku v celkových číslach,“ uviedol v stanovisku na sociálnej sieti Smer-SD.

Stranu teší, že drvivú väčšinu hlasov dostali strany, ktoré chápu, že Európska únia je najlepšou alternatívou pre Slovensko a zárukou pokoja a prosperity pre občanov.

SNS rešpektuje výsledky volieb, ľutuje, že voliči uverili ĽSNS

Slovenská národná strana (SNS) rešpektuje výsledky volieb do europarlamentu. „Je nám ľúto, že voliči národne a vlastenecky cítiaci uverili ĽSNS a ich hlas prepadne,“ uviedla vládna strana v reakcii na neoficiálne výsledky.

Čas podľa SNS ukáže, že predseda ĽSNS Marian Kotleba ublíži slovenskej národnej politike doma aj v zahraničí. „Politika a svet nie sú o polarizácii a extrémizme. Žiaľ, sme svedkami, že sa to deje naľavo aj napravo, čo je zlá správa pre Slovensko do budúcna,“ napísala v stanovisku SNS.

Eurovoľby by bolo vhodné zhodnotiť sebakriticky, uviedla Blahová

Sloboda a solidarita (SaS) predpokladá, že v nasledujúcom volebnom období bude mať strana v Európskom parlamente (EP) dvoch zástupcov. Zároveň sa poďakovala voličom, že sa rozhodli zúčastniť sa na sobotných (25. 5.) eurovoľbách. TASR o tom v nedeľu informoval hovorca SaS Róbert Buček.

V Maďarsku sa začali voľby do EP, voliť môže viac ako osem miliónov voličov

„Ďakujeme všetkým voličom, ktorí išli voliť, zvlášť veľmi pekne ďakujeme voličom, ktorí podporili SaS. Náš realistický odhad hovoril, že získame dva mandáty, čo sa aj stalo. Ale sme ďaleko od toho povedať, že toto je úspech. Výsledky si musíme zanalyzovať v prvom rade v strane a zariadiť sa podľa toho,“ reagovali zástupcovia strany.

Poslankyňa Národnej rady SR Natália Blahová (SaS) na sociálnej sieti komentovala, že by bolo vhodné zhodnotiť eurovoľby „sebakriticky“. „Osemdesiat percent občanov nevolilo a tiež ich príliš mnoho riskuje budúcnosť tým, že dávajú moc do rúk pohrobkom komunistov a nacistov. My, liberálni politici, by sme zas úprimne mali povedať, že sme ľudí nepresvedčili o tom, že voľby do EP sú dôležité. Je čo meniť, je čo naprávať,“ uviedla.

Koalícia PS – Spolu chce, aby takto dopadli aj parlamentné voľby

Po prezidentskej kampani sa opäť potvrdilo, že na Slovensku je možné uspieť s pozitívnou energiou a jasným proeurópskym programom. Je možné vyhrávať bez populizmu, či vyvolávania strachu a nenávisti. V reakcii na neoficiálne výsledky volieb do europarlamentu to uviedol kandidát na europoslanca Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska (PS) na profile na sociálnej sieti.

„Urobíme všetko preto, aby sme boli vaším silným hlasom v Bruseli a prinášali Európu na Slovensko,“ uviedol Šimečka. Zároveň sa poďakoval ľuďom za podporu a za to, že prišli voliť.

Voľby do EP sa v nedeľu konajú v 21 členských štátoch EÚ

Ľudia podľa PS ukázali, že chcú zmenu a záleží im na európskej orientácii krajiny. „Majú dosť osobných sporov a starého štýlu politiky. Naopak, ocenili, že sme sa spojili v mene vyššieho cieľa,“ reagovalo hnutie na sociálnej sieti.

Predseda Spolu Miroslav Beblavý na svojom profile poznamenal, že koalícia PS – Spolu urobí všetko preto, aby takto dopadli aj parlamentné voľby. Podľa neho si ľudia zaslúžia lepšiu vládu.

Hlina: Sme dôležití aj pre zmenu, ktorá na Slovensko musí prísť

Predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina tvrdí, že kresťanskí demokrati sú pre Slovensko dôležití. „Sme dôležití aj pre zmenu, ktorá na Slovensko musí prísť,“ reagoval na neoficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu na sociálnej sieti.

„Chcem sa poďakovať všetkým našim voličom, kandidátom, volebnému štábu, všetkým, ktorí k nášmu veľmi dobrému výsledku prispeli. Sme dôležitou časťou kostry systému parlamentnej demokracie. Pár dní si oddýchneme a smerujeme do parlamentného zápasu,“ uviedol Hlina s dôvetkom, že zápasiť budú „húževnato“ a „vytrvalo“.

V EP má byť šesť strán, prvé PS-Spolu, druhý je Smer, tretia ĽSNS

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) by mala vyhrať koalícia Progresívne Slovensko (PS) – Spolu. V europarlamente by mali sedieť aj poslanci Smeru-SD, ĽSNS, KDH, SaS a OĽaNO. Vyplýva to z predbežných neoficiálnych odhadov politických strán po sčítaní všetkých okrskov.

Podľa odhadov by koalícia PS – Spolu mohla mať 20,07 percenta. Druhý by mal skončiť Smer-SD so ziskom 15,69 percenta, tretia ĽSNS so ziskom 12,04 percenta. Nasleduje KDH s 9,67 percenta, SaS a jej odhadovaných 9,6 percenta. Do EP by sa ešte malo dostať OĽaNO s 5,24 percenta.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky