Jednou vetou

Reakcie na voľby: Želám si, aby Z. Čaputová bola prezidentkou pre všetkých, uviedol Kollár

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019: V druhom kole sa stretli Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook

Veľa ľudí vkladá nádeje do novej prezidentky Zuzany Čaputovej, veľa ľudí však má aj pochybnosti. V reakcii na neoficiálne predbežné výsledky druhého kola voľby hlavy štátu to na sociálnej sieti uviedol líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý Čaputovej k zvoleniu gratuluje.

Je vhodnejší ako prezidentská rezidencia dom Čaputovej alebo Šefčoviča? Ochrankári prelustrujú celé okolie

„Chcem veriť, že aj po piatich rokoch, keď to nebudú už len nádeje alebo veta ‚uveril som jej po päťmesačnej kampani‘, budú to reálne činy a politika pre všetkých Slovákov bez rozdielu politickej orientácie, farby pleti, národnosti či pohľadu na konzervatívny, resp. liberálny svet. Že si ľudia budú môcť povedať ‚mali sme dobrú prezidentku‘. A v tom jej držím palce,“ odkázal Kollár, ktorý si želá, aby Čaputová bola našou prvou prezidentkou pre všetkých.

V druhom kole voľby hlavy štátu zvíťazila podľa neoficiálnych predbežných výsledkov Zuzana Čaputová (58,4 percenta hlasov) pred Marošom Šefčovičom (41,6 percenta). Volebná účasť dosiahla necelých 42 percent.

Poslanci gratulovali Z. Čaputovej, očakávajú od nej naplnenie sľubov

Poslanci Národnej rady (NR) SR pogratulovali Zuzane Čaputovej k výsledku v prezidentských voľbách. Viacerí sa v diskusnej relácii RTVS O 5 minút dvanásť zhodli, že od nej čakajú naplnenie jej sľubov.

Poslanec Igor Matovič (OĽaNO) vidí vo výsledku volieb spojenie kresťanov a liberálov dychtiacich po zmene na Slovensku. Očakáva, že Čaputová splní sľuby a bude mostom medzi liberálmi a kresťanmi.

Má ho plné zuby? Matovičova poslankyňa odišla z tlačovky rýchlo preč

Vyzval ju k stretávaniu sa s voličmi Mariana Kotlebu, Štefana Harabina a politických strán, ktoré postavili kandidáta do volieb.

Naopak, kritizoval vyjadrenia Miroslava Beblavého (nezaradený) a Ivana Štefunka, ktorí označili Čaputovej úspech za víťazstvo liberálov.

Ich vyjadrenia považuje za nevhodné aj poslankyňa Natália Blahová (SaS). Od novej prezidentky očakáva, že bude nestranícka a prezidentkou všetkých občanov.

„Podporovali sme Čaputovú od chvíle, odkedy sa Robert Mistrík vzdal kandidatúry,“ pripomenula Blahová s tým, že urobil veľký krok pre Slovensko.

Poslanec Jaroslav Paška (SNS) ocenil, že Čaputová dokázala udržať kultivovanú rétoriku. Myslí si, že môže reprezentovať, keď sa zorientuje vo svojich povinnostiach či oblasti zahraničnej politiky.

Svoj hlas odovzdal aj exprezident Schuster

KDH verí, že sa bude so Z. Čaputovou stretávať, nie zrážať

„Slovensko v tomto čase potrebuje pokojnú a rozvážnu autoritu prezidenta. Takouto autoritou, vyjadrujeme nádej, môžete byť vy. Rovnako Slovensko potrebuje aj štandardné politické strany, ktoré sú kostrou parlamentnej demokracie. Ak nebudú, systém parlamentnej demokracie sa začne rúcať. KDH je takou politickou stranou,“ uviedli kresťanskí demokrati v stanovisku.

KDH verí, že sa v politickom priestore bude s prezidentkou stretávať a nie zrážať. „Rozdiely, ktoré máme v niektorých hodnotových otázkach, sú zrejmé, ale nemali by znamenať, že stratíme vzájomnú úctu a rešpekt,“ odkazuje hnutie s tým, že neštandardu, extrému, antisystému a populizmu je na Slovensku veľmi veľa a poraziť sa dá tak, že neextrém, štandard a systém budú vedieť predstavovať alternatívu a riešiť problémy našich občanov.

„Je v záujme Slovenska, aby sme to zvládli. Držme si v tom vzájomne palce,“ dodali kresťanskí demokrati.

VIDEO: Čaputová sa usmieva vedľa zlodeja z pumpy

Mimoparlamentná strana NAJ považuje za morálneho víťaza volieb Maroša Šefčoviča

„Bol pre prezidentský úrad najlepšie pripravený“. „Je dôležité, aby sa do Európskeho parlamentu 25. mája 2019dostali strany, ktoré nepodporujú imigráciu, ale národné záujmy Slovenska. Preto sú voľby do EP mimoriadne dôležité, aby sme nemali v EÚ doterajších zástupov, ktorí nás skôr zrádzali, ako podporovali,“ dodala.

Pre Slovákov nebolo pri voľbe rozhodujúce pohlavie, tvrdí politológ

„Keby sa bola Zuzana Čaputová vzdala v prospech Roberta Mistríka pred zhruba mesiacom, tak by to veľmi pravdepodobne bol vyhral on. Pozoruhodné je skôr to, že Slovákom neprekáža mať prezidentku,“ povedal Baboš s tým, že je to síce po prvý raz v histórii Slovenska aj V4, čo bude takýto post zastávať žena, no už predtým malo Slovensko premiérku – Ivetu Radičovú.

Pripomenul, že rovnako v Poľsku mali premiérku, v Litve prezidentku. Preto žena vo vysokej politike nie je „novinkou“ tohto druhu v stredoeurópskom priestore.

Baboš taktiež komentoval, že výsledok prezidentských volieb nebol prekvapujúci. „Výsledok je viac-menej taký, ako sa očakávalo podľa prieskumov… Znamená to, že prieskumy sú predsa len na niečo dobré, a to aj napriek ich kritike zo strany politikov,“ mieni.

Prvá prezidentka SR Zuzana Čaputová: ďakujem!

Víťazstvo Z. Čaputovej vidí politologička ako dobrý odkaz pre zahraničie

„Pretože stále pretrváva imidž Slovenska, že sme príliš konzervatívna krajina, že niektorí občania a politici majú extrémistické postoje. Že nie sme v kontexte EÚ a nie sme solidárni najmä s tými krajinami, ktoré trpia migráciou,“ uviedla Malová.

Pozitívne vníma aj fakt, že v druhom kole stáli proti sebe dvaja kvalitní kandidáti. Tohtoročné prezidentské voľby pritom označuje za druhé z volieb, počas ktorých občania nešli k volebným urnám s tým, že budú voliť menšie zlo.

 M. Vašečka: Je to veľmi dôležitý signál do západnej Európy

„Stredná Európa sa začala totiž mentálne vzďaľovať od západnej a západná od strednej. Je obrovská nedôvera v to, či vlastne zdieľame spoločné hodnoty a, obrazne povedané, západná Európa čakala na pozitívne signály zo strednej Európy veľmi netrpezlivo. Teraz ten signál prichádza. Prichádza z krajiny, odkiaľ to mnohí nečakali,“ uviedol Vašečka.

Fakt, že Slovensko bude mať historicky prvú prezidentku, zároveň vníma ako zásadný zlom aj pre samotnú krajinu. „Slovensko ukazuje, že je možno modernejšou krajinou, než sme si mysleli. Iba pripomínam, že je to prvýkrát, čo je prezidentkou žena v priestore strednej Európy. Boli premiérky, boli predsedníčky parlamentu, ale prezidentka nie,“ doplnil.

Kiska: Cítim obrovskú podporu občanov počas celého svojho mandátu

Z. Čaputová lepšie čítala požiadavky spoločnosti, tvrdí A. Világi

„V súvislosti s tým, ako sa vyvíjala predvolebná kampaň, tak zrejme príbeh Zuzany Čaputovej, ale zároveň aj spôsob komunikácie, ktorý prezentovala počas nej, bol viac uveriteľný a vhodnejší vzhľadom na súčasnú situáciu na Slovensku,“ skonštatovala.

Világi vidí v spoločnosti veľký posun. „Pokiaľ ide o samotnú ženu – kandidátku či prezidentku a jej možnosť byť zvolenou, tak za posledných 20 rokov sa aj na Slovensku pohľad na ženu – političku zmenil. Zvolenie prezidentky je vyvrcholením či dôkazom tohto vývoja,“ mieni.

 Výsledok je vyvrcholením vzbury občianskej spoločnosti, tvrdí politológ

„Samozrejme, je veľké prekvapenie, že prezidentkou je žena, ale je to osoba, ktorá reprezentuje presne to, čo sa tu už rok deje,“ uviedol politológ Samuel Abrahám. Zdôraznil však, že slovenská spoločnosť zostáva stále rozdelená.

Verí ale, že „jej pokoj, rozvaha a múdrosť“ nejakým spôsobom osloví aj tých ľudí, ktorí ju nevolili. Podľa politológa to bude pre ňu veľkou úlohou a výzvou.

Je tiež presvedčený, že Zuzana Čaputová môže byť ako prezidentka zároveň reprezentatívnou osobnosťou V4, čo politológ považuje za dôležité a prospešné.

„A svojím pozitívnym nábojom, bojom za spravodlivosť môže osloviť aj zvyšok Európy, ktorá sa celá nejakým spôsobom zmieta v neistote,“ poznamenal Abrahám. Takto získaný „pozitívny obraz“ jej následne môže spätne dodať legitimizáciu na Slovensku.

Názor politológa: Fico a Kiska sú ako Kováč a Mečiar

V. Hřích: Účasť na voľbách je vždy prejavom vyspelosti krajiny

„Môj názor je, že pravdepodobne práve voliči Štefana Harabina a Mariana Kotlebu do veľkej miery nešli voliť. Časť týchto voličov sa podarilo získať Marošovi Šefčovičovi. Tým sa účasť na voľbách výrazne znížila,“ uviedol.

Tieto prezidentské voľby boli podľa Hřícha odlišné od minulých, a to hlavne v tom, že boli akoby rozdelené na dve časti. V prvej časti sa riešili najmä otázky, či bude súčasný prezident SR Andrej Kiska kandidovať.

„Začali sa objavovať nejakí kandidáti, ale stále to bolo také, akoby nanečisto. V tomto období sme rátali s obrovským množstvom kandidátov. V istej chvíli sme napočítali až 18 potenciálnych kandidátov. Od chvíle, čo sa uzatvoril zoznam kandidátov v oficiálnej rovine, začala kampaň akoby odznova a naplno,“ vysvetlil.

„Slovensko sa rozdeľovalo na tri skupiny. Videli sme, že veľký zvrat vo voľbách nastal po tom, čo Zuzana Čaputová, ktorá veľmi pomaly a isto stúpala, dosiahla výsledky, kedy ju začali vnímať ako favoritku. Dovtedy sa voči nej takmer nikto nevymedzoval… Vo chvíli, keď jej preferencie stúpli a stala sa favoritkou, zároveň sa stala terčom protikampane ostatných strán,“ povedal.

Čaputová má problém spomenúť si koho zastupovala na súde

E. Bárány: Tieto voľby boli až veľmi pokojné a tradičné

„Tieto voľby boli až veľmi pokojné a tradičné, nejakých zaujímavostí a kuriozít v nich veľa nenájdeme. Podnety, ktorými sa štátna komisia zaoberala, sa týkali otázky pozorovania vo volebných miestnostiach, čo pozorovateľ môže, nemôže. Týkali sa celkovo aj poriadku vo volebnej miestnosti, ale v mnohých prípadoch už štátna komisia len odkazovala na svoje predchádzajúce uznesenia, kde upozorňovala, že táto otázka už dosť dávno bola vyriešená,“ priblížil Bárány na nedeľnej tlačovej konferencii, na ktorej boli potvrdené oficiálne výsledky volieb.

Slovensko zvíťazilo už v prvom kole volieb, myslí si B. Bugár

„Som naozaj rád, že sme nemuseli rozhodovať o kandidátovi, ktorý by predstavoval extrémne názory. Na druhej strane ma mrzí, že účasť v druhom kole možno z rovnakého dôvodu bola nižšia ako v prvom,“ uviedol Bugár.

Od novej prezidentky očakáva, že splní to, čo v kampani deklarovala. „Bude prezidentkou všetkých, aj príslušníkov národnostných menšín, aj občanov menej rozvinutých regiónov. Teším sa na stretnutie, ktoré pani Čaputová avizovala už v noci. Komunikáciu ústavných inštitúcií a politikov musíme zefektívniť a spoločne posunúť pozitívnym smerom,“ dodal.

Kiska ani Fico ešte nevypovedali v prípade vydierania prezidenta

Voľby sa nekomentujú, voľby sa rešpektujú, reagoval A. Danko

„Voľby sa nekomentujú, voľby sa rešpektujú. Ďakujem všetkým, ktorí sa na nich zúčastnili. Súčasne avizujem vytvorenie pracovnej skupiny na legislatívne riešenie niektorých problémov priebehu volieb avizovaných štátnou komisiou,“ uviedol v reakcii.

Víťazke volieb Zuzane Čaputovej zagratuloval. „Želám jej, aby dokázala skĺbiť výkon verejnej funkcie so súkromím. To je v politike najťažšie.”

ĽSNS rešpektuje výsledky volieb, prácu Z. Čaputovej bude sledovať

„Mrzí nás však skutočnosť, že mnohí ľudia sa nechali zmanipulovať a oklamať masívnou reklamnou kampaňou liberálov a že za prezidenta nebol zvolený kandidát s konzervatívnejšími hodnotami. Ľudová strana Naše Slovensko voľbu Zuzany Čaputovej za prezidentku SR nikdy neodporúčala a predstavitelia strany ju ani nikdy nevolili,“ uviedla vo svojom stanovisku strana.

Kľúčová správa je, že SR je proeurópskou krajinou, odkazuje M. Šefčovič

„Treba vedieť víťaziť a treba vedieť aj prehrať. Ale netreba si na to zvykať. Rozhodnutie ľudí bolo jasné, nebolo o tom žiadnych pochýb,“ povedal.

Šefčovič zopakoval, že nie je spokojný s volebnou účasťou. „Asi nám nezahralo to krásne počasie s dátumom volieb. Bol som prekvapený, že prišlo menej ľudí ako v prvom kole,“ priznal.

Na margo najbližších plánov podotkol, že sa mu končí neplatené volebné voľno v Európskej komisii. „V pondelok (1. 4.) večer by som sa mal vrátiť do Bruselu,“ avizuje s tým, že ho tam čaká množstvo práce, ktorá sa nahromadila.

Z. Čaputová bude prezidentkou SR, volebná komisia potvrdila výsledky

M. Šefčovič nebol v kampani jasne čitateľný, myslí si M. Slosiarik

„Z môjho pohľadu si voliči so Šefčovičom nevedeli spojiť domácu politiku. Predsa len, je to človek, ktorý väčšinu svojho profesionálneho života strávil mimo Slovenska, primárne v európskych štruktúrach. Svojou identitou je skôr kozmopolitný človek. Mám preto pocit, že sa trocha ťažšie hľadal. A v podstate sa ani úplne nenašiel v predvolebnej kampani tak, aby ho jeho voliči vnímali v autentických témach,“ mieni Slosiarik.

Z. Čaputová chce po antikampani urobiť hrubú čiaru

„Treba mať na pamäti nie osobné dotknutia, ale je potrebné pozerať dopredu, nezaseknúť sa v osobných sporoch. Treba sa sústrediť na vecnú stránku,“ apeluje.

Čaputová zároveň upozornila, že fragmentácia spoločnosti nepomáha. „Mojou snahou bude komunikovať otvorene svoj názor, ale s veľkým ohľadom na nositeľov iného názoru. Ako liberálna kandidátka som oslovila aj konzervatívnych voličov, za čo som veľmi vďačná. Ak sme schopní vecného dialógu, sme schopní aj dobrých riešení,“ myslí si.

Dosiahnutie zmeny v spoločnosti je podľa jej slov postupný proces. „Prezident má byť inšpirátorom, motivátorom a spájačom spoločnosti,“ odkázala.

FOTO: Kiska, Gašparovič, Schuster a Zeman: Kde všade boli a koho stretli?

Podobný príbeh sa objavil počas poslednej prezidentskej kampane vo Francúzsku

Po sčítaní takmer všetkých hlasov v druhom kole prezidentských volieb na Slovensku sa ukázalo, že hlasná kritička vlády a protikorupčná aktivistka Zuzana Čaputová sa stane prvou slovenskou prezidentkou, píše agentúra AFP vo svojom komentári k výsledku prezidentských volieb na Slovensku.

Pozorovatelia podľa agentúry prirovnávajú Čaputovú k francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi – outsiderovi, ktorý sa dostal k moci vďaka svojmu reformnému programu.

Je vhodnejší ako prezidentská rezidencia dom Čaputovej alebo Šefčoviča? Ochrankári prelustrujú celé okolie

AFP cituje aj analytika Juraja Marušiaka, ktorý varoval, že oba tieto programy boli formulované v neurčitých kontúrach, takže môžu priniesť veľké sklamanie. „Rovnako ako Macron, Čaputová je symbolom veľmi hmlisto definovanej nádeje,“ povedal.

Agentúra však pripomína, že Čaputová jej ešte počas volebnej kampane povedala, že chce iniciovať systémové zmeny, ktoré by zbavili prokurátorov a políciu politických vplyvov.

Budúca prezidentka SR Čaputová prináša nový štýl politiky, píšu české servre

Beriem to s veľkým rešpektom, na výsledok som zvedavá, vyhlásila Čaputová

Prináša i reakciu českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka z ČSSD: „Slováci svoju voľbou jednoznačne potvrdili proeurópsku orientáciu svojej krajiny a záujem na čo najlepších vzťahoch so svojimi susedmi“.

Český rozhlas na svojej stránke uverejnil aj gratuláciu Čaputovej od predsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila: „Zvolenie Zuzany Čaputovej je dobrou správou pre ČR. Verím, že priateľské vzťahy medzi našimi krajinami budú pokračovať. Pani Čaputovej k víťazstvu blahoželám a dúfam, že aj my sa čoskoro dočkáme slušného prezidenta, ktorý hľadí dopredu a nie je zaťažený minulosťou“.

Spravodajský server Novinky.cz si všíma, že prvá zahraničná cesta Čaputovej povedie do Českej republiky a nová slovenská prezidentka tak potvrdí tradíciu.

„Čechov vnímam ako bratský národ, máme spoločnú históriu,“ cituje server Čaputovú, ktorá dodala, že rešpektuje Miloša Zemana ako českého prezidenta, ktorého si ľudia zvolili.

Gašparovič: Nový prezident bude musieť vedieť hľadať kompromisy

Babiš a Ovčáček zablahoželali Zuzane Čaputovej k víťazstvu

Český premiér Andrej Babiš (ANO) zablahoželal Čaputovej prostredníctvom sociálnej siete Twitter: „Gratulujem Zuzane Čaputovej k víťazstvu. Viedla férovú kampaň a zostala sama sebou. Nech sa jej darí spájať všetkých ľudí v nám najbližšej krajine, na Slovensku.“

Na adresu jej neúspešného súpera Maroša Šefčoviča Babiš napísal, že „prijal prehru korektne“.

„Prajem mu úspešné pôsobenie v Európskej komisii a teším sa na ďalšiu spoluprácu,“ dodal český premiér.

Hovorca českého prezidenta Miloša Zemana, Jiří Ovčáček, takisto zablahoželal Zuzane Čaputovej prostredníctvom Twitteru: „Blahoželáme Zuzane Čaputovej k víťazstvu v prezidentských voľbách na Slovensku. Veríme, že česko-slovenské vzťahy a spolupráca Vyšehradskej štvorky zostanú nadštandardné. Tešíme sa na stretnutie v Českej republike!“ dodal Ovčáček.

Andrej Kiska: Nerozhodný? Plány o vstupe do politiky stále zahmlieva

BBC: Kandidátka bez politickej skúsenosti porazila vysokopostaveného diplomata

Čaputová, ktorá nemá takmer žiadnu politickú skúsenosť, v druhom kole porazila vysokopostaveného diplomata Maroša Šefčoviča z vládnej strany, uvádza BBC, dodajúc, že Čaputová vymedzila voľby ako boj dobra proti zlu.

BBC ďalej píše, že voľby sa konali rok po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý písal o prepojeniach medzi politikmi a organizovaným zločinom.

Čaputová uviedla Kuciakovu smrť ako jeden z dôvodov, prečo sa rozhodla kandidovať za prezidentku, čo je však na Slovensku viac-menej reprezentatívna funkcia, napísala BBC.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

The New York Times venuje slovenským voľbám značnú pozornosť

Renomovaný americký denník The New York Times zverejnil v sobotu večer hneď päť článkov o výsledku prezidentských volieb na Slovensku.

„Čaputová majstrovsky zvládla pár základných ideí: zdvorilosť vo verejnom živote a transparentnosť vo vláde,“ napísali novinári The New York Times.

Čaputová podľa nich zvládla vyjadriť znechutenie bez hnevu a s pokojom vyzývala na transparentnosť, slušnosť a spravodlivosť v politike i vo verejnom živote. Jej oponenti naopak siahli po témach, ktoré v minulosti zafungovali: migrantov nazývali znásilňovačmi a gejov a lesbičky hrozbami tradičnej rodiny.

Harabin verzus Čaputová: on tvrdí, že ona obchádza zákon, ona zas že on reaguje absurdne

„Rozsiahle konšpirácie boli hodené do toxickej vyhne rétoriky – v krajine, ktorá zaznamenala v posledných rokoch výrazný vzostup extrémistických skupín. Konečné výsledky sú víťazstvom iného typu politiky,“ uviedli reportéri.

Pripomenuli však, že výsledky Mariana Kotlebu a Štefana Harabina zostávajú pripomienkou toho, že krajina je stále hlboko rozdelená.

Víťazstvo Čaputovej si všimli aj médiá na Havaji

Televízna stanica KITV Island News zverejnila článok denníka Financial Times s titulkom „Zuzana Čaputová vynesená k moci znechutením z vraždy novinára a jeho snúbenice“.

Najväčší havajský denník Star-Advertiser uverejnil materiál spravodajskej agentúry Associated Press s titulkom „Slovenskí občania si práve zvolili svoju prvú prezidentku“. Denník písal o Čaputovej aj po prvom kole volieb.

Čaputová sa vzdala funkcie podpredsedníčky Progresívneho Slovenska

APA: Víťazstvo Čaputovej je napriek očakávanému výsledku „senzáciou“

Podľa rakúskej agentúry APA sa víťazstvo Zuzany Čaputovej síce všeobecne očakávalo, napriek tomu je pokladané za „senzáciu“. Do značnej miery konzervatívne a kresťansky orientovaná krajina bude mať po prvý raz vo svojich dejinách na poste hlavy štátu ženu, čo sa ešte pred niekoľkými mesiacmi zdalo nemožné, komentuje APA.

Správy o tom, že Slovensko bude mať prvú prezidentku, priniesli aj početné nemecké médiá. Všímajú si, že Čaputová sa voličom poďakovala aj v jazykoch menšín, čo označila za signál zmeny, pričom občanov vyzvala na jednotu. A pripomínajú, že potrebu zjednotenia vyzdvihol aj Šefčovič, keď súperke gratuloval a povedal jej, že má pred sebou veľkú zodpovednosť.

Čaputovej podľa vlastných slov zaslal aj kvety, keďže si to ako prvá žena na poste hlavy štátu zaslúži, uviedol napríklad denník Die Welt. Podľa verejnoprávnej televízie ARD obaja kandidáti v druhom kole na rozdiel od niektorých iných uchádzačov z prvého kola opakovane zdôraznili, že chcú viesť slušný volebný súboj.

Šefčovič sa stretol so Zemanom a Hamáčkom

Origo.hu: V SR vyhrala voľby Čaputová, ktorá sleduje Sorosovu líniu

Sobotňajšie prezidentské voľby na Slovensku vyhrala kandidátka opozičných liberálnych strán Zuzana Čaputová, ktorá sa snaží sledovať líniu vízie „Spojených štátov európskych“ amerického finančníka Georgea Sorosa, reagoval v nedeľu na výsledky volieb provládny server Origo.hu.

„Slovensko sa zobudilo: východoeurópska jar môže zmietnuť aj Orbánov režim,“ konštatoval v titulku protivládny server Pestibulvár.hu.

Internetové vydanie ľavicového denníka Népszava informovalo o víťazstve Čaputovej v článku pod titulkom „Prvá prezidentka Slovenska hovorila o pokore“.

M. Šefčovič radí Z. Čaputovej komunikovať so Smerom-SD zmierlivo

Maďarský analytik: Za Čaputovou stojí „farebná hodnotová koalícia“

Analytik poopravil tvrdenie, že by v prípade Čaputovej išlo o kandidátku liberálov. Podľa jeho slov za ňou stojí „farebná hodnotová koalícia“, čo má už isté tradície na Slovensku a čo znamená, že za ňou stoja aj konzervatívci, ale tiež strany, ktoré silne preferujú voľný obchod, hlásia hodnotový poriadok Západu, ale ostro kritizujú Európsku úniu.

„Táto hodnotová koalícia môže byť podstatne užitočnejšia, než akú si my v Maďarsku dokážeme predstaviť,“ uzavrel.

Petro Porošenko zablahoželal Zuzane Čaputovej k zvoleniu za prezidentku

Prostredníctvom sociálnej siete Twitter Porošenko napísal: „Srdečne blahoželám novozvolenej prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej. Želám vám veľa úspechov pri službe Slovensku za prosperitu národa. Som presvedčený o ďalšom posilňovaní bilaterálnych vzťahov medzi našimi dvoma krajinami.“

Nový prezident: Odkedy bude chodiť s ochrankou za chrbtom?

Čaputovej gratulovali k víťazstvu aj prezidentky Litvy a Estónska

„Gratulujem, Zuzana Čaputová, novozvolená prezidentka Slovenska! Želám vám veľa úspechu pri službe svojej krajine a jej obyvateľom!“ napísala na Twitteri litovská prezidentka Dalia Grybauskaite. Bývalá eurokomisárka je prvou ženou na poste hlavy štátu v Litve od júla 2009.

„Teším sa na mnohé zaujímavé rozhovory, plodnú bilaterálnu spoluprácu a spoločnú ochranu našich hodnôt a zásad.“ Napísala aj prvá prezidentka ďalšej pobaltskej krajiny, Estónska, Kersti Kaljulaidová.

„Blahoželám Zuzane Čaputovej k jej zvoleniu za prvú prezidentku Slovenska. Potrebujeme viac žien pri moci, aby sme dosiahli zmenu. Pokračujme v budovaní sveta so skutočnou rovnosťou pohlaví,“ napísala vo svojom tvíte bývalá ministerka zahraničných vecí juhoamerického Ekvádora.

„Slováci svojimi voľbami vysielajú Európe signál nádeje: humanizmus, slušnosť, solidarita a odvaha. Čerstvý vietor do liberálnych a centristických plachiet, formujme Európu spolu!“ dodal Líder politickej skupiny Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) v Európskom parlamente a koordinátor EP pre brexit Guy Verhofstadt.

P. Kažimír nesúhlasí so Smerom-SD, strana by mala priznať prehru

Čaputová pre ČT: Je dôležité snažiť sa o pravdivú a korektnú politiku

„Ja som bola dlho kandidátkou, ktorá bola niekoľko mesiacov na ôsmom mieste. V porovnaní s inými kandidátmi som vychádzala z pozície veľmi nízkej miery poznateľnosti,“ vysvetlila.

Podľa jej ďalších slov si veľmi váži, že sa situácia zmenila – po prvých televíznych diskusiách a odstúpení ďalšieho prezidentského kandidáta Roberta Mistríka v jej prospech.

Ako prezidentka chce Čaputová viesť vecnú debatu aj so svojimi odporcami a názorovými oponentmi. „Budem veľmi rada, ak budeme schopní odosobniť sa od možno osobných výhrad,“ uviedla.

Ako vysvetlila, chce presadiť konštruktívny a „pokojnejší štýl komunikácie než strašenie, hrozby a zvyšovanie hlasu“.

KULEHA: Nezničiteľný Ferko

WSJ: Hoci je v semenisku nacionalizmu, Slovensko sa otočilo k liberalizmu

„Hoci sú právomoci prezidenta na Slovensku ústavou obmedzené, víťazstvo Zuzany Čaputovej (v prezidentských voľbách) je vnímané ako výrazný, možno až ojedinelý politický posun v strednej a východnej Európe, regióne bývalých komunistických krajín, ktorý bol a je epicentrom nového nacionalizmu šíriaceho sa kontinentom,“ napísal reportér Drew Hinshaw pokrývajúci pre denník strednú a východnú Európu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky