Jednou vetou

Kompletné výsledky. Na prezidentské voľby reagujú politici, aj odborníci.

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Výsledky prvého kola prezidentských volieb sú jasné. Nejasné je, koho odporučia svojim voličom porazení kandidáti. Štefan Harabin vyhlásil, že neodporúča nikoho, lebo dvaja postupujúci sú za islamizáciu rodín. Béla Bugár avizoval záujem o stretnutie so Zuzanou Čaputovou. František Mikloško neodporúča svojim voličom koho krúžkovať v ďalšom kole. Na voľby reagujú politici, aj odborníci. Slovensko žije prezidentskými voľbami!

ONLINE, FOTO, VIDEO: Čaputová ďakuje, Šefčovič sa chystá bojovať

 

„Slovensko je na dobrej ceste,“ reagoval cez facebook súčasný prezident Andrej Kiska. Na otázku či jej už prezident Kiska volal, odpovedala Zuzana Čautová na brífingu po polnoci, že nemá mobil pri sebe a preto nevie.

„GRATULUJEM ZUZANE ČAPUTOVEJ! POTVRĎME TO AJ V DRUHOM KOLE,“ píše A. Kiska na facebooku. Pozrite si jeho video.

GRATULUJEM ZUZANE ČAPUTOVEJ! POTVRĎME TO AJ V DRUHOM KOLEV tejto chvíli je už jasné, že môžeme všetci zablahoželať Zuzane Čaputovej k jasnému víťazstvu v prvom kole. Ukázalo sa, akú chceme krajinu – slušnú a spravodlivú. Zuzana Čaputová je presne tá osoba, ktorá dokáže vytiahnuť Slovensko z krízy. Neostaňme doma ani v druhom kole. Prvé kolo sme vyhrali. Slovensko je na dobrej ceste.

Uverejnil používateľ Andrej Kiska Sobota 16. marca 2019

 

Na úspech Zuzany Čaputovej spokojne reagoval aj podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban, ktoré Z. Čaputovú kandidovalo. „Pred polrokom som hovoril, že nechcem byť na tejto volebnej noci, pretože neviem si predstaviť ten stres a čakanie na výsledky. Našťastie to nakoniec aj vďaka situácii z posledných týždňov až také stresy neboli. Dnes sme všetci spoločne so Zuzana Čaputová vyhrali prvý polčas prvého zápasu za lepšie Slovensko ??,“ napísal M. Truban. 

Podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban je veľmi spokojný s výsledkami Z. Čaputovej, v rukách drží „čaputované pivo“. | foto: facebook M.T.

 

OĽaNO očakáva v ďalšom kole od Zuzany Čaputovej úprimnú komunikáciu, veľkú odvahu a odhodlanie. „Som veľmi rád, že podstatná časť slovenských kresťanov nepodľahla zastrašovaniu a volili kandidátku, ktorej dopriali vlastný názor, aj keď s ním nesúhlasia. Prezident totiž nemá právomoc prijímať zákony. Som rád, že vyhodnotili skutky jednotlivých kandidátov a nepodľahli úmyselne šíreným klamstvám a bludom,“ reaguje v stanovisku predseda OĽaNO Igor Matovič.

„Očakávam tiež neúnavné potvrdzovanie verejného záväzku byť mostom medzi kresťanmi a liberálmi. Rovnako záväzok nepodporovať agendu LGBTI z pozície prezidentky, keďže prezidenta môžeme mať len jedného – aj pre kresťanov, aj liberálov,“ myslí si Matovič.  Od Maroša Šefčoviča by očakával, aby dokázal odolať pokušeniu používať neférové útoky.

Volebná komisia potvrdila postup Z. Čaputovej a M. Šefčoviča do 2. kola

SaS poďakovala svojmu kandidátovi Robertovi Mistríkovi za nadhľad a zodpovedný prístup v 1. kole prezidentských volieb. „Ukázalo sa, že rozhodnutie Roberta Mistríka bolo zásadné a znamenalo zjednotenie demokratických síl na Slovensku v jej prospech, a preto má dnes reálnu šancu stať sa prezidentkou Slovenskej republiky,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík. SaS zároveň povzbudzuje občanov, aby sa počas nasledujúcich dvoch týždňov nenechali znechutiť a oklamať hovorcami oligarchov, mafie, extrémistov, ale aj slovenským ortodoxným klérom.

Nereprezentatívny prieskum volieb podľa facebooku robil počas volebného dňa politológ Ján Baránek. Výsledky skutočne neodrazili realitu.

 

Nereprezentatívny exit pool, robený náhodne na facebooku výsledky volieb neurčil dobre. | foto: facebook J. Baránek

Načo je nám prezident a aké sú jeho skutočné kompetencie

Z. Čaputová aj M. Šefčovič cítia volanie po zmene, obaja idú vyhrať

Obaja súperi považujú svoj zisk z prvého kola za povzbudenie.

M. Šefčovič upozornil, že nasledujúca dvojtýždňová súťaž ukáže, v čom sa s Čaputovou zhodujú, ale najmä v čom sa líšia.

„Uvidíme veľké rozdiely v tom, ako budeme pristupovať k sociálnym témam, k seniorom. Musíme začať jasne komunikovať, ako chceme tieto veci vyriešiť. Toto budú témy, ktoré ja verím, že rozpracujeme dopodrobna a chcem nimi osloviť 60 percent voličov a vyhrať voľby,“ avizoval M. Šefčovič.

Poznamenal, že dostať sa do finále je niekedy ťažšie ako samotný finálový súboj.Verím, že toto bude tá istá situácia. Chcem sa zamerať na mobilizáciu voličov. Som presvedčený, že väčšina korešponduje s tým, čo som hovoril v kampani,“ povedal.

Politici vyzvali ľudí, aby prišli voliť aj v druhom kole volieb

Z. Čaputová má z týchto slov pocit, že duel sa už akoby začal. „Zvykla som si, že sa v kampani stretám s nálepkami, ktoré nepatria do môjho hodnotového a názorového sveta,“ uviedla.

Na otázku, ako chce zabrániť scenáru spred piatich rokov, keď víťaz prvého kola Robert Fico (Smer-SD) v druhom neuspel, Čaputová odvetila, že bude tak ako doposiaľ sama sebou, bude hovoriť to, čo si myslí. Pokúsim sa osloviť aj voličov, ktorých kandidát nepostúpil do druhého kola. Uchádzam sa o hlasy všetkých. Chcem byť zrozumiteľná, autentická, komunikovať to, kde vidím problémy Slovenska a ponúkať riešenia,“ uviedla o svojej stratégii Z. Čaputová.

Čaputová nechystá boj so súperom, vzdá sa straníckej funkcie. „Vymedzovať sa budem voči zlu, ako je napríklad korupcia. Predstavitelia Smeru-SD sa vyjadrujú, že je to ich kandidát tak, ako sa Progresívne Slovensko (PS) vyjadruje, že ja som ich kandidátka,“ povedala s tým, že v najbližších dňoch je pripravená vzdať sa podpredsedníckej stoličky v tejto strane. Členstva sa vzdá, ak vyhrá voľby.

Šefčovič sa opäť nevyhol otázkam na kauzy Smeru-SD. „Rozumiem, prečo túto otázku opakovane dostávam. Napriek tomu, že ma podporuje Smer-SD, som nezávislý kandidát na post prezidenta, ktorý chce vykonávať svoj mandát nadstranícky. V každej diskusii dostávam otázky na Fica, ale nezaznamenal som, že by pani Čaputová musela odpovedať na Richarda Sulíka (SaS) a jeho vzťah s Marianom K., na otázky okolo Igora Matoviča či šéfa PS Ivana Štefunka. Ja sa rád vyjadrím, ale mám pocit, akoby to bola jediná téma, ktorá má rozhodnúť voľby. Kandidujem ja a nie Robert Fico,“ vyhlásil.

FOTO: Na východe rozbil volič urnu, inde sa volilo v krojoch

Harabin: Jednoznačne som víťaz volieb

Chybu v kampani si nepripúšťa. Tvrdí, že voliči iného neúspešného kandidáta Mariana Kotlebu (ĽSNS) posunuli do druhého kola Maroša Šefčoviča. K výsledkom volieb Šefčovičovi aj Zuzane Čaputovej zablahoželal, ale ako dodal, „neblahoželá im k hodnotám, ktoré majú“.

Hoci kandidát M. Kotleba nepostúpil, zo svojho výsledku má dobrý pocit

„Samozrejme, každý ide do volieb s tým, že ide vyhrať, takže hlavný cieľ sa nepodaril, to si nebudeme klamať, ale všetky ostatné čiastkové ciele sme si splnili. Napriek roky trvajúcej mediálnej ignorácii sme dokázali vybojovať štvrté miesto,“ zdôraznil Kotleba.

Polícia začala trestné stíhanie pre incident s urnou v Medzanoch

„Podľa mňa medzi pani Čaputovou a pánom Šefčovičom nie je nejaký výrazný hodnotový rozdiel alebo, že by sa odlišovali nejakými skutkami. Neviem s čistým svedomím odporučiť našim voličom ani jedného z nich. Jediné, v čom je možno pán Šefčovič trošku zvýhodnený, je to, že si neviem celkom dobre predstaviť, ako bude pani Čaputová napĺňať úlohu hlavného veliteľa Ozbrojených síl (OS) SR. To je naozaj dosť netradičná úloha pre ženu a ešte k tomu, povedal by som, politicky neskúsenú. V tejto chvíli naozaj neviem povedať, či vôbec budeme dávať nejaké odporúčanie k voľbám,“ reagoval  Kotleba.

Bugár: Menšinový volič sa najviac bojí extrémizmu

„Menšinový volič sa najviac bojí extrémizmu, naši voliči preto hlasovali aj za Zuzanu Čaputovú,“ povedal Bugár, ktorý predpokladá, že práve táto prezidentská kandidátka mohla byť v očiach jeho potenciálnych voličov silnejšou protiváhou extrémistických kandidátov.

Tiež uviedol, že vyše 300.000 eur na transparentnom účte od jeho podporovateľov bolo využitých „správne“ a tieto „peniaze sa nestratili“. V druhom kole prezidentských volieb by podporil práve Čaputovú.

Strana Most-Híd zablahoželala k postupu do druhého kola prezidentských volieb Zuzane Čaputovej aj Marošovi Šefčovičovi. „Je to dobrá správa pre Slovensko, pre jeho budúcnosť. Nemali by sme však opomenúť pomerne silnú podporu predstaviteľov extrémistických tém, medzi ktorými sú aj naše členstvo v euroatlantických štruktúrach a celkové smerovanie Slovenska,“ dodal Most-Híd.

Hřích: Potvrdilo sa to, čo signalizovali prieskumy

Štátna volebná komisia prijala viac ako 30 podnetov, voľby boli pokojné

Výsledky podľa neho potvrdili to, čo signalizovali prieskumy, a to dominanciu Zuzany Čaputovej. Doplnil, že sa ukázal aj vplyv Štefana Harabina a Mariana Kotlebu na voliča.

Podľa Harabina hrozí, že prezidentské voľby budú aj skôr, ako o päť rokov. Sám seba vidí v pozíciách prezidenta SR, sudcu Najvyššieho súdu SR, prípadne sudcu v Luxemburgu či v Štrasburgu. Dodal, že žiadnu politickú stranu zakladať nebude. Nevyjadril sa však jednoznačne, či vstúpi do niektorej z existujúcich strán.

„Práve to, ako sa zachovajú voliči tých zvyšných kandidátov bude rozhodujúce,“ povedal s tým, že okolo 40 percent voličov nebude mať v druhom kole svojho kandidáta. Otázne je podľa neho aj to, ako sa zachovajú voliči Kotlebu a Harabina.

„Videli sme, že časť voličov Smeru-SD napríklad volila pána Harabina,“ doplnil na margo vládnej strany, ktorá podporila Maroša Šefčoviča. Ten sa ich bude musieť pokúsiť v druhom kole získať späť. Na výsledku sa mohli podľa Hřícha odraziť aj udalosti uplynulého roka.

Myslí si, že dominancia Čaputovej sa prejaví aj v druhom kole, kde odhaduje pomer hlasov voličov pre kandidátov šesť ku štyrom.

Kiska ani Fico ešte nevypovedali v prípade vydierania prezidenta

Neúspešní kandidáti ďakujú voličom, odporúčania zatiaľ nedávajú

Eduard Chmelár:  „Úprimne ďakujem za každý jeden hlas. Viedli sme dôstojnú a férovú kampaň, v ktorej nezištne pracovali stovky dobrovoľníkov. Ukázali sme, že takýto zápas sa dá viesť aj skromne a efektívne. Škoda, že nás nebolo viac, ale raz bude.“

Róbert Švec (0,3 percenta):  „Urobili sme všetko, čo bolo v našich terajších možnostiach a chcem sa veľmi pekne poďakovať mojim spolupracovníkom za ich nasadenie a prácu. Ďakujem aj vám za každý jeden hlas, veľmi si to vážim. Zároveň vás chcem opätovne ubezpečiť, že budem aj naďalej slúžiť nášmu národu a štátu, bez ohľadu na pozíciu alebo funkciu. Boh vám žehnaj, Boh žehnaj našej otčine.“

Juraj Zábojník (0,3 percenta). „Chvíle, ktoré som s vami prežil pri mojich výjazdoch po Slovensku v rámci predvolebnej kampane, boli pre mňa nezabudnuteľné, nesmierne ma obohatili a ja vám za to úprimne ďakujem. Želám vám a vašim blízkym príbuzným predovšetkým pevné zdravie a vnútornú silu prekonávať v budúcnosti všetky prekážky vášho každodenného života. Nech sa vám darí a ste šťastní. Srdečná vďaka za všetko, čo ste pre mňa urobili, veľmi si to vážim a nikdy vám to nezabudnem.“

Volebná komisia potvrdila postup Z. Čaputovej a M. Šefčoviča do 2. kola

Malová: Prekvapenie sa nekonalo, špekulácie sa nepotvrdili

Prekvapenie sa nekonalo, zhodnotila výsledky prvého kola prezidentských volieb politologička Darina Malová. Najmä v závere kampane sa podľa jej slov objavili viaceré špekulácie o nedostatočne zakotvenej podpore Zuzany Čaputovej.

Pripomenula, že sa špekulovalo aj o postupe Štefana Harabina do druhého kola. „To znamená, že ani v tomto prípade sa mnohé špekulácie, ktoré rozvíjali marketingoví ‚odborníci‘ alebo rôzne médiá, nepotvrdili,“ zdôraznila.

Na otázku, či sa môže Čaputovej náskok preniesť aj do druhého kola, odpovedala tým, že treba spoznať jej naozajstného voliča. „Typ voliča, ktorý stojí za pani Čaputovou, je typ voliča, ktorý si predovšetkým žiada zmenu,“ tvrdí Malová s dôvetkom, že ide o zmenu nekonfrontačným spôsobom.

Kandidáti, ktorí prezentovali svoje extrémne postoje, podľa nej nerátali s týmto štýlom kampane. „Okrem zmeny a nekonfrontačnosti jej ľudia prosto dôverujú a dokázali sa s ňou identifikovať.“

Kiska: Pamätám si, ako som mal prejav v Európskom parlamente a tlieskal mi aj Šefčovič

Na margo kampane Maroša Šefčoviča povedala, že bol akoby nerozhodný. „Jeho tím neprofiloval svojho kandidáta dostatočne jasne,“ tvrdí Malová.

Určité obmedzenie vidí aj v jeho predchádzajúcej kariére, pretože ako člen Európskej komisie nemôže kritizovať napríklad Európsku úniu. „V kampani si navyše zvolil pomerne silnú sociálnu rétoriku. Propagoval sociálnu solidaritu medzi generáciami,“ ozrejmila.

Pomerne nízky rozdiel medzi Šefčovičom a Harabinom odôvodnila tým, že Harabin bol prijateľným aj pre voličov strany Smer-SD, ktorá podporila Maroša Šefčoviča. Paradoxne podľa nej pri oslovovaní sympatizantov Smeru-SD bol Harabin do istej miery úspešnejší ako Šefčovič.

Obaja postupujúci kandidáti majú potenciál osloviť ďalších voličov

Výsledky volieb do veľkej miery kopírujú prieskumy verejnej mienky spred dvojtýdňového volebného moratória na ich zverejňovanie. Skonštatoval to politológ Pavol Baboš s tým, že kandidáti už neboli schopní výrazne meniť názory ľudí a ich preferencie. Myslí si však, že v súčasnosti majú obaja postupujúci potenciál osloviť ďalších voličov.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

„Ak ostanem pri tom pohľade pani Čaputovej, tak dokázala autenticky pôsobiť a bola jediná v tej plejáde kandidátov pri tomto pohľade na spoločnosť. Tam jej veľmi pomohlo, že odstúpil Róbert Mistrík,“ povedal.

Maroša Šefčoviča považuje za kandidáta, ktorý bol jasne vnímaný ako kandidát Smeru-SD. „Využil ten potenciál, ktorý strana ešte má, ale nepreniesol sa cezeň,“ tvrdí. Štefan Harabin podľa neho prezentuje iný pohľad na uberanie sa Slovenska. Baboš pokračoval, že musel o podporu voličov bojovať s Marianom Kotlebom, čo mohlo byť dôvodom, prečo skončil tretí.

Obaja postupujúci kandidáti majú podľa neho potenciál osloviť ďalších voličov. Myslí si, že väčšiu šancu má Čaputová. Číselne si netrúfa zatiaľ odhadnúť, v akom pomere sa druhé kolo volieb skončí. Ak aj povolebné prieskumy potvrdia jej výrazný náskok, nevie si predstaviť, čo by sa muselo za nasledujúce dva týždne stať, aby Šefčovič v druhom kole jej náskok zmazal.

VIDEO: Premiér Pellegrini verzus prezident Kiska

Aneta Világi: Časť spoločnosti vyznáva antisystémové hodnoty

„Toto boli prvé voľby, v ktorých veľmi otvorene súťažili akoby dva tábory. Jeden tábor je ten, ktorý sa hlásil k politickým stranám, respektíve k politickým silám, ktoré poznáme na Slovensku. Označujeme ich za tzv. mainstreamové politické sily. Ten druhý sa hlásil k antisystémovým zložkám v politike. Toto bola novinka. Takéto súťaženie a s tak otvorenou agendou sme tu doteraz nemali,“ uviedla.

Zuzana Čaputová aj Maroš Šefčovič, ktorí postúpili do druhého kola prezidentských volieb, podľa politologičky predstavujú zložku akoby jedného tábora. Oboch považuje za prodemokratických. „Nespochybňujú ani zahraničnopolitické orientovanie krajiny, ani základné hodnoty, ktoré liberálno-demokratický režim prináša,“ komentovala.

Mimoparlamentné strany sa pri podpore kandidátov rôznia

Polícia obvinila z marenia volieb v Medzanoch 43-ročného muža

Líder hnutia Spolu – občianska demokracia Miroslav Beblavý uviedol, že výsledok Čaputovej v prvom kole „je dobrou správou o chuti ľudí na Slovensku na pozitívnu zmenu“.

„Táto zmena má slušnú, demokratickú a odbornú tvár. Napomáha jej spájanie síl tých, ktorým ide o vec, a nie o vlastný prospech. Táto zmena prináša skutočných lídrov, ako je Matúš Vallo a teraz Zuzana Čaputová. Som presvedčený, že sa ešte neskončila,“ dodal Beblavý.

Strana Naj v prvom kole prezidentských volieb nepodporovala žiadneho kandidáta. Predseda strany Viktor Béreš pred druhým kolom ľudí vyzval, aby 30. marca pristúpili k volebným urnám a podporili Šefčoviča.

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Ondrej Dostál poznamenal, že v druhom kole vyjadruje strana podporu Čaputovej. „Odporúčame všetkým demokraticky zmýšľajúcim voličom dať jej svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb,“ povedal Dostál. OKS v prvom kole podporovala Františka Mikloška.

Môže vás zaujímať

Je pripravený zákon, na základe ktorého bude možné odoberať vysokoškolské tituly