Jednou vetou

Reakcie na znovuzvolenie Hlinu za predsedu KDH – stavili na overeného človeka

Richard Vašečka a Alojz Hlina

koláž hlavné.sk

Voľba predsedu KDH napokon nebola kto z koho. Predseda Alojz Hlina svoju pozíciu nielenže obhájil, ale jeho protikandidátovi Richardovi Vašečkovi nedal šancu, keď vyhral v pomere 233:101. Reakcie na sobotňajšiu voľbu predsedu KDH:

„Vytiahol hnutie z historicky najhoršej situácie, v ktorej od svojho vzniku bolo, a zrejme tento fakt najviac zavážil pri rozhodovaní delegátov,“ povedal šéf OĽaNO Igor Matovič.

Matovič mu želá múdre rozhodovanie pri vedení hnutia a verí, že tak, ako OĽaNO dokázalo spolupracovať s KDH v posledných župných voľbách, budú obe hnutia spolupracovať aj naďalej s tým, že spoločným cieľom je „slušné spravovanie Slovenska„. „Preto veríme, že staronový predseda KDH naplní slová, ktoré v sobotu na sneme povedal, a nikdy nebude vládnuť po boku strany Smer-SD,“ dodal Matovič.

Opozičná SaS sa k Hlinovmu víťazstvu zatiaľ nevyjadrila. SaS spolu s OĽaNO už podpísali dohodu, že idú do tohtoročných komunálnych volieb spoločne s tým, že prizývajú aj ostatné demokratické strany. Hlina vtedy priznal, že postup oboch strán bez KDH prijali v hnutí s rozpakmi, verí však, že napokon sa prejaví spoločná zodpovednosť za Slovensko.

Marušiak: KDH za svojho šéfa uprednostnilo overeného človeka

Alojz Hlina Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) revitalizoval a pritom si udržal silné regionálne štruktúry. Práve vďaka tomu opäť získal post predsedu. Pre TASR to povedal politológ Juraj Marušiak.

Viac než stohlasový náskok pred porazeným Richardom Vašečkom podľa Marušiaka naznačuje, že členovia hnutia pred nováčikom uprednostnili overeného človeka. Hlina stranu priviedol k úspechu v župných voľbách a nad hranicu zvoliteľnosti v prieskumoch.

Podľa Marušiaka sa staronový predseda bude snažiť KDH aj naďalej posúvať preč od prílišnej religiozity. Potvrdil, že voľba Hlinu môže znamenať odchod starých štruktúr KDH. „Treba si však uvedomiť, že práve oni dostali KDH mimo parlamentu,“ doplnil.

Marušiak sa neobáva, že by Hlina ako predseda mohol poškodiť šance KDH na predvolebnú alebo povolebnú spoluprácu s opozičnými stranami SaS a OĽaNO. „Je otázne, či je toto smer, ktorým sa chce hnutie vydať. KDH má špecifický elektorát, pre ktorý by napríklad spolupráca so stranou SaS bola skôr kontraproduktívna,“ ukončil.

Figeľ: Bez KDH alternatíva nevznikne

Bez Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) nevznikne alternatíva k skorumpovanej politike. Novinárom to povedal jeho bývalý predseda Ján Figeľ na sneme mimoparlamentného KDH v Ružomberku.

„Veľmi si želám návrat KDH nielen do parlamentu, ale aj do vlády,“ vyhlásil Figeľ. Pripomenul, že kresťanskí demokrati prispeli k prekonaniu komunizmu, budovaniu slobody demokracie a k európskej integrácii. „Dnes je to o prekonaní skorumpovanej politiky, ktorá zasiahla všetkých a všetko, dokonca životy mladých ľudí,“ tvrdí.

Môže vás zaujímať

Juraja Novockého vymenovali za európskeho prokurátora