Jednou vetou

Reakcie slovenských politikov na výsledky nemeckých volieb

Béla Bugár

Foto: TASR

Vo voľbách do nemeckého Spolkového snemu presvedčivo a očakávame zvíťazila koalácia CDU/CSU súčasnej kancelárky Angely Merkelovej. Na druhom mieste skončila Sociálnodemokratická strana Nemecka so ziskom 20,5 percenta. Treťou najsilnejšou stranou sa stala pravicovopopulistická Alternatíva pre Nemecko, ktorá dostala 12,6 percenta hlasov.

„Som rád, že po voľbách v Holandsku a vo Francúzsku aj z Nemecka prichádzajú priaznivé správy. Hlas rozumu dnes opäť zvíťazil nad populizmom. Verím, že tomu nebude inak ani vo voľbách, ktoré nás čakajú 4. novembra,“napísal sa na sociálnej sieti predseda koaličného Most-Híd Béla Bugár.

„Angela Merkelová podľa očakávaní vyhrala, no s najhorším povojnovým výsledkom. Jej strana CDU stratila vyše 8 percent, presne toľko získala novovzniknutá AfD. Medzi voličmi AfD je aj milión bývalých voličov CDU, takpovediac účet za milión migrantov,“ napísal šéf opozičnej SaS R. Sulík.

Podľa neho sú tieto voľby zásadné a ich výsledok bude mať dopad na EÚ. „Merkelová to vo svojom asi poslednom období v ktorom sa bude nepochybne chcieť zapísať do histórie, nebude mať vôbec ľahké. Nemecká spoločnosť je posledná dva roky tiež polarizovaná v téme migrácie. Prejavilo sa to tým, že AfD získala tretie miesto s veľmi slušným výsledkom,“ konštatuje okrem iného v statuse europoslanec.

Strana Sieť 

„CDU/CSU podľa exit pollov vyhralo nemecké voľby. Víťazstvo má však trpkú príchuť. Ak sa odhady potvrdia, pôjde o najhorší výsledok od roku 1949 (vtedy 31 %), CSU stratila v Bavorsku takmer 11 % a brány Bundestagu sa otvoria pre AfD. Na rozdiel od francúzskych volieb, tie nemecké nespôsobovali vlnu celoeurópskej hystérie, pretože CDU/CSU si dlhodobo udržiavala stabilnú pozíciu a európske špičky nevnímali AfD, na rozdiel od Le Pen, ako reálnu hrozbu,“ konštatuje okrem iného v stanovisku mimoparlamentná strana Sieť.

Strana Skok

Nemecké voľby podľa strany Skok dopadli dobre, po štvrtýkrát ich vyhrala strana Angely Merkelovej, zelení dosiahli najlepší výsledok v histórii a liberáli sú späť v parlamente. „Presne tieto tri proeurópske strany by mohli zostaviť novú nemeckú vládu. Ďalšou možnosťou je proeurópska dvojkoalícia Merkelovej so Schulzom. V parlamente sú síce prvýkrát od pádu Hitlera aj krajní pravičiari z protieurópskej strany AfD, ale túto smutnú správu prekrýva fakt, že až tri štvrtiny Nemcov hovoria jasné áno Európskej únii,“ uvádza tiež v statuse mimoparlamentná strana Skok.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky