Jednou vetou

Reforma nemocníc by pacientov bolieť nemala, tvrdí ministerka Kalavská

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po 174. schôdzi vlády SR v Bratislave 27. septembra 2019.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Cieľom reformy nemocníc nie je podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smer-SD) ohroziť, ale zlepšiť zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Tvrdí, že pacienta by bolieť nemala a už v súčasnosti sa realizujú kroky na to, aby ju nepocítil, respektíve, pocítil tak, že už viac nebude blúdiť v systéme slovenského zdravotníctva. Vyhlásila to po tom, čo v piatok reformu odobrila vláda.

Aktualizované: 16:14

Pellegrini: Podpora reformy nemocníc je o tom,že si uvedomujeme jej dôležitosť

Kalavská pripomína, že reforma, ktorá nemá v súčasnosti istú politickú podporu v parlamente, sa pripravovala tri roky a stoja za ňou odborníci a osobnosti slovenského zdravotníctva. Verí, že okrem odborného sa podarí nájsť aj politický konsenzus.

Uchádza sa naďalej o podporu koaličných aj opozičných strán. Avizovala, že je pripravená vysvetľovať každú jednu vetu reformy aj akceptovať zmeny, ktoré ju vylepšia.

„Mňa hnevá a nie som ochotná zmieriť sa s tým, že slovenský pacient zomiera častejšie ako európsky. Má právo na dobrú dostupnú kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ skonštatovala. Kalavská upozornila, že bez reálnej zmeny to nejde. Priblížila, že po novom sa má zadefinovať, koľko budú môcť pacienti maximálne čakať na jednotlivé zákroky.

V súčasnosti ako ministerka nemôže podľa svojich slov povedať, čo má byť v konkrétnej nemocnici. Do systému sa preto má vniesť poriadok.

Vláda schválila časť zdravotníckeho programu SaS, tvrdí strana o stratifikácii

„Kto má infarkt, ťažké onkologické ochorenie, ťažké ochorenie mozgu, ťažké ochorenie tráviaceho systému, nemôže byť liečený v malej lokálnej nemocnici. Každý jeden z nás má nárok byť liečený špecialistami, ale pri súčasnom stave sa to nedá zabezpečiť,“ zhrnula Kalavská. Podotkla, že reforma je inšpirovaná skúsenosťami mnohých európskych krajinách, ktoré v súčasnosti zo zmien profitujú.

Ministerka zdôraznila, že cieľom je zlepšiť a nie ohroziť zdravotnú starostlivosť. „Niekto to vníma, že zatváranie nemocníc, ale tu je základná premisa tá, že máme veľmi veľa nemocníc,“ povedala Kalavská. Pýta sa, či počet nemocníc garantuje kvalitu poskytovanej liečby pacientom.

Reforma by sa mala v prípade, že ju odobrí aj parlament a prezidentka, začať v praxi realizovať od budúceho roka.

Druckerova Dobrá voľba: Aký úspech budúcej strane prinesú tieto známe tváre?

Začiatkom by bol zber údajov či sledovanie indikátorov kvality. „Od roku 2020 riaditelia budú vedieť, čo budú musieť spĺňať, čo posilniť, čo utlmiť, aby celok fungoval kompatibilne,“ ozrejmila Kalavská.

Povolenia na nové typy nemocníc, z ktorých bude jasné, na čo sa budú konkrétne zameriavať, sa majú vydávať od roku 2024. S reformou zdravotníctva súvisia aj pripravované zmeny v dlhodobej starostlivosti.

Asociácia štátnych nemocníc SR víta rozhodnutie vlády o stratifikácii

„Naším spoločným cieľom je poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom tak, aby sme dokázali poskytnúť kvalitnú, dostupnú a ekonomicky efektívnu zdravotnú starostlivosť,“ uviedla Ivana Vaněková z AŠN SR. Predstavitelia asociácie veria, že schválenie stratifikácie bude pri plnení cieľa výraznou pomocou.

Ak sa stratifikácia nemocníc dotkne komfortu nemocníc, Sme rodina ju nepodporí

Asociácia na ochranu práv pacientov víta schválenie reformy nemocníc

„Asociácia dlhodobo poukazovala a podporovala pozitívne zmeny v prospech pacientov. Aj naďalej podporujeme spustenie reformy nemocníc, keďže dnešný stav je zlý a do budúcnosti neudržateľný,“ povedala prezidentka AOPP Mária Lévyová. Asociácia sa podrobne vyjadrí po oboznámení sa s finálnou verziou materiálu.

VšZP a Union zdravotná poisťovňa podporujú stratifikáciu nemocníc

„Projekt stratifikácie bude pre nás podporným nástrojom, aby sme na celom Slovensku zabezpečili zdravotnú starostlivosť pre našich poistencov vo všetkých odbornostiach na kvalitnej medicínskej úrovni,“ poznamenala Zuzana Štukovská z referátu komunikácie VšZP. K obsahu materiálu sa však poisťovňa vyjadrí až po tom, ako sa s ním podrobne oboznámi.

Za nevyhnutné považuje spustenie reformy aj Union zdravotná poisťovňa. Stratifikácia je podľa nej odborne a legislatívno-technicky pripravená, poisťovňa má záujem na včasnej implementácii projektu. „Pre pacienta bude znamenať dostupnejšiu, bezpečnejšiu a najmä kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Nemocniciam zas prinesie stratifikácia viac peňazí na lôžko, viac zdravotníckeho personálu na jedného pacienta a profesijné napredovanie zdravotníckeho personálu,“ skonštatoval hovorca poisťovne Matej Neumann.

Danko zvoláva okrúhly stôl k otázke o potratoch, Most-Híd sa zúčastní

 Danko: Návrh stratifikácie nemocníc nerieši problém slovenského zdravotníctva

Návrh stratifikácie nemocníc nie je podľa predsedu SNS Andreja Danka riešením problému slovenského zdravotníctva. Je pre neho prekvapením, že stratifikáciu v piatok schválila vláda bez politickej podpory Smeru-SD.
Danko tvrdí, že za štyri roky sa v zdravotníctve nič nevyriešilo, nestavajú sa nemocnice a neexistuje sieť štátnych nemocníc.

„Som proti rušeniu štátnych nemocníc a som proti tomu, aby sme ustupovali súkromnému sektoru,“ povedal s tým, že problémom zdravotníctva na Slovensku je vysoká cena liekov i nesystémové nákupy.

K návrhu sa SNS vyjadrí, až keď predseda Smeru-SD Robert Fico povie, že stojí za ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou (nominantka Smeru-SD).

„Kým Robert Fico sám nepovie, že stojí za ministerkou Smeru-SD, SNS nemá dôvod sa k tomu vyjadrovať ani pozitívne, ani negatívne. Ak prídu na Koaličnú radu, donesú materiál, budeme sa vyjadrovať. Žasol som, že to vláda schválila bez politickej podpory Smeru-SD,“ skonštatoval Danko.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky