Jednou vetou

Reforma nemocníc: Nájsť ústavnú väčšinu bude pre Kalavskú riadny oriešok

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská predložila návrh reformy nemocníc formou ústavného zákona do medzirezortného pripomienkového konania. Reakcie politikov najmä z opozície zatiaľ nadšené nie sú. Získa Kalavská podporu v parlamentnom výbore pre zdravotníctvo?

Šebová odporúča reformu nemocníc stiahnuť, Krajčí hovorí o mačke vo vreci

Jeden z najväčších plánov ministerstva zdravotníctva, rozplánovaný až na 11 rokov – návrh na reformu slovenských nemocníc ktorý prichádza z rúk Andrei Kalavskej jednoznačne patrí medzi jeden z najdôležitejších. Ministerka ho prináša vo forme ústavného zákona a bude tak potrebovať podporu viac ako 90 členov parlamentu, čiže aj hlasy opozície. Získa si jednoznačnú podporu aj u členov výboru pre zdravotníctvo?

Jedna z najkontroverznejších tém: Toto tvrdia politici a politológ

Stratifikáciu nemocníc jednoznačne podporí predseda výboru pre zdravotníctvo a nominant SNS, Štefan Zelník. „Celý zákon o stratifikácií je vlastne o typizácii nemocníc, o ktorej hovoríme už dlhodobo. Tá tu bola ešte pred rokom 2004. Náročné diagnózy sa odosielali do špecializovaných centier. Aktuálne sa vo všetkých nemocniciach môže robiť všetko,“ tvrdí Zelník, ktorý si nemyslí, že je aktuálny stav správny. „Ja túto stratifikáciu vítam, škoda, že je to rozplánované na 11 rokov, dalo by sa to urobiť aj za kratšiu dobu,“ doplnil Zelník v rozhovore pre hlavne.sk.

FOTO: Na tieto nezabudnete. Toto sú ikonické slovenské stavby!

S názorom predsedu výboru sa zhodol aj podpredseda výboru z Mostu-HÍD, Tibor Bastrnák. „Môžem zopakovať to, čo som tvrdil už počas prípravy tejto reformy. Stratifikáciu nemocníc považujem za nevyhnutný reformný krok, ktorý by sme nemali odkladať, a hlavne by nemala byť zneužitá na politikárčenie,“ vysvetlil Bastrnák, podľa ktorého je reforma potrebná, pretože prinesie vyššiu kvalitu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a predíde personálnej kríze v nemocniciach. „Inými slovami, pomôže aj pacientom, aj zdravotným zariadeniam. O konkrétnom znení návrhu v rámci nášho klubu ešte prebehne diskusia, ale samotný zámer podporujeme,“ informoval Bastrnák hlavne.sk.

FOTO: Veľké plány pre Bratislavu? Zelená sa na lepšie časy!

Stratifikáciu schvaľuje aj člen výboru Alan Suchánek, výhrady má však voči schváleniu tohto zákona ako ústavného. „Stratifikácia nemocníc je dobrý a potrebný krok. Predseda SMERu-SD Robert Fico (za 12 rokov vládnutia nedokázal urobiť pre fungovanie nášho zdravotníctva zhola nič) prinútil ministerku zdravotníctva A. Kalavskú aby tento zákon dala do NRSR ako ústavný. Je to politická hra SMERu,“ myslí si Suchánek ktorý tvrdí, že schváliť tento zákon ako ústavný by bol chybný krok. „Ak by bolo potrebné v budúcnosti v tomto zákone niečo zmeniť, tak by bol potrebný súhlas 90 poslancov, čo by SMER v opozícii určite blokoval a zväzoval ruky budúcej vláde. Preto tento zákon ako ústavný nepodporíme,“ vysvetlil Suchánek.

Chcel predať ojazdené auto: Mohol prísť o stovky eur!

Problém so schválením ústavného zákona má aj Jana Cigániková z SaS. „Ako je známe, SaS podporuje optimalizáciu siete nemocníc, ak povedie k zvýšeniu efektivity systému. Musí však byť jasná a koncepčná, s presne určenými zodpovednosťami jednotlivých účastníkov a merateľnými ukazovateľmi, aby sa dal kvantifikovať prínos takéhoto opatrenia pre pacienta,“ vysvetlila Cigániková, podľa ktorej takúto ambíciu ústavný zákon nemá. Podľa jej názoru aktuálna vláda zodpovedá za katastrofálny stav zdravotníctva a pacienti budú mať šancu pocítiť zmeny až s príchodom novej vlády.

FOTO: V Hollywoode vychádza kultový film. Zahrajú si v ňom aj tieto hviezdy!

„Sme principiálne proti tomu, aby sa reforma nemocníc schvaľovala ako ústavný zákon, pretože každá oprava, každá zmena, ktorou bude chcieť vláda reagovať na nové okolnosti praxe, sa bude musieť schvaľovať ústavným zákonom, čo vyvolá len ďalšie politikárčenie,“ tvrdí Cigániková, ktorá si myslí že takýto scenár by nebol v súlade s verejným záujmom, ale doslova proti nemu. „Zákon v súčasnom znení v podstate nehovorí nič konkrétne a je hlavne zbytočný. Nemôže nič zlepšiť, len skomplikovať,“ doplnila v rozhovore pre hlavne.sk Cigániková.

Chcel si užiť luxus: Jeho plány sa zmenili na nočnú moru

Môže vás zaujímať

Danko odovzdal Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana