Jednou vetou

Remišová: Kľúčovou požiadavkou OĽaNO je voľba sudcov ÚS ústavnou väčšinou

Veronika Remišová

Foto: TASR

Kľúčovou požiadavkou hnutia OĽaNO je, aby ústavní sudcovia boli volení ústavnou väčšinou tak, ako odporúča Benátska komisia. Uviedla to predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová v reakcii na návrh Smeru-SD, aby parlament volil priamo ústavných sudcov 90 hlasmi a nie kandidátov, ktorých predkladá prezidentovi SR na výber.

K samotnému návrhu sa zatiaľ podrobnejšie nevyjadruje. „Zatiaľ nepoznáme znenie vládneho návrhu. Keďže ide o veľký zásah do ústavy, je potrebné počkať si na podrobnosti návrhu vládnej koalície,“ uviedla Remišová.

Opozičný poslanec z SaS Alojz Baránik tvrdí, že Slovensko sa predložením návrhu, aby parlament volil priamo ústavných sudcov a nie kandidátov, ktorých predkladá prezidentovi SR na výber, ocitá na zásadnej križovatke. „Či bude smerovať k demokracii a právnemu štátu alebo nenávratne do autoritárneho a kriminálneho štátu, sa bude rozhodovať pri hlasovaní o uvedenom návrhu poslancov koalície,“ doplnil.

Vládny Smer-SD navrhne, aby parlament nevolil kandidátov na ústavných sudcov, ako je to v súčasnosti, ale aby priamo volil ústavných sudcov aspoň 90 hlasmi. Kandidát, ktorý by získal ústavnú väčšinu, by sa automaticky stal ústavným sudcom. V súčasnosti predkladá parlament zvolených kandidátov prezidentovi SR a ten z nich vyberá a menuje ústavných sudcov. Prezident Andrej Kiska považuje tieto úvahy za nebezpečné a zdôrazňuje potrebu systému bŕzd a protiváh.

Škandál u Lajčáka: Funkcionár ministerstva šoféroval opitý

Zmena Ústavy SR a s ňou súvisiace nové pravidlá výberu kandidátov na sudcov ÚS SR sú v druhom čítaní, poslanci k nim môžu prinášať pozmeňujúce návrhy. Na zmenu ústavy bude koalícia potrebovať aj podporu opozície. Novely predložil minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), predchádzajú veľkej personálnej obmene ÚS SR. Gál upozorňuje, že pokiaľ sa parlament na zmene pravidiel nedohodne, deväť z celkovo 13 ústavných sudcov, ktorým sa vo februári 2019 končí funkčné obdobie, sa bude voliť po starom.

Minister považuje súčasný stav za nevyhovujúci a verí, že sa podarí nájsť zhodu na nových pravidlách. „Záleží mi na tom, aby Ústavný súd SR získal kvalifikovaných a rešpektovaných sudcov, a preto hľadám spolu s predstaviteľmi koaličných poslaneckých klubov variant, o ktorom budeme rokovať v koalícii a aj zároveň len s demokratickou časťou opozície,“ uviedol.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe