Jednou vetou

Remišovej šéf úradu má kauzu s bytom

Veronika Remišová a Roman Krpelan

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA, TASR

Hovorí o transparentnosti a nedovidí si ani na koniec nosa? Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) si ako posilu na svoj úrad zobrala Romana Krpelana, ktorý sa škandalózne dostal k trojizbovému bytu v Ružinove za 1694 eur. Krpelan zastáva u Remišovej post najvyššieho štátneho úradníka. Cez jeho ruky precháchádzajú všetky dokumenty a má pod kontrolou aj nákupy. Remišová si pritom svoju politický boj postavila na férovosti a slušnosti. Jej výber je preto viac ako nepochopiteľný.

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu narába so stámiliónmi eur. Peniaze na projekty môže čerpať najmä z eurofondov. Aj preto sa na tento úrad sústredí pozornosť mnohých IT spoločností.

Veronika Remišová sa rozhodla kontrolu nad svojím úradom a procesmi v ňom zveriť do rúk kontroverzného Romana Krperlana, ktorý bol ešte donedávna pravou rukou bývalého prezidenta Andreja Kisku. Pritom aj éra Krpelana v prezidentskom paláci  je poznačená zvláštnymi praktikami a netransparentnosťou.

ODPORÚČAME: Stále zahmlievajú luxusné platy u prezidenta

Krpelan, ktorý mal u prezidenta na starosti komunikáciu, médiám v minulosti dlho odmietal oznámiť,  na akej pozícii pracuje v Kancelárii prezidenta SR. Keď sme sa ho pýtali na platy vedúcich zamestnancov Krpelan niekoľko mesiacov zatĺkal a odmietal odpovedať na žiadosť o slobodnom prístupe k informáciám. Neskôr poskytol len všeobecnú odpoveď, nič konkrétne ale nezverejnil.

Jeho postup nechápal ani samotný prezident Andrej Kiska, keď ho v minulosti oslovili študenti na besede s otázkou, či mu neprekáža, že jeho hovorca nechce zverejniť platy v kancelárii. Podľa našich informácií Krpelan pred nástupom Zuzany Čaputovej si mal mesačne prilepšiť od 3 700 do 3 900 eur mesačne a k tomu bohaté odmeny v tisícoch eur.  Informovanie verejnosti zdá sa Kancelárii prezidenta SR robí ťažkosti. V aktuálnej správe z Kancelárie prezidenta SR sa konštatuje, že v nebol dodržiavaný zákon o slobodnom prístupe k informáciám.

Byt za 1694 Eur

Oveľa väčším hriechom Romana Krpelana je však už spomínaný 3 – izbový byt, ktorý dostal od bratislavského magistrátu pod vedením škandalózneho primátora Andreja Ďurkovského. Viceprimátorkou bola v tom čase Krpelanova svokra Tatiana Mikušová. Byt za 1 694 eur mohol podľa realitných maklérov stáž v skutočnosti od 93 do 109 tisíc eur.

„Už dlho si uvedomujem, že to bola chyba, a že sa to dnes ťažko zdôvodňuje alebo vysvetľuje. Byt som obýval asi 3 roky, potom som ho bezodplatne previedol na moju bývalú manželku,“ reagoval vtedy Krpelan na svoju kauzu. Na domovej schránke spomínaného bytu pritom stále figuruje Krpelanove meno.

Oslovili sme aj podpredsedníčku vlády Veroniku Remišovú. Članok budeme aktualitovať o jej stanovisko.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky