Jednou vetou

Renáta Zmajkovičová: Fico ešte neskončil

Renáta Zmajkovičová, bývalá podpredsedníčka NR SR a predsedníčka SMER-SD v Trnavskom kraji

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Ublížená, ukrivdená? Renáta Zmajkovičová (55) v r. 2014 odstúpila z postu podpredsedníčky NR SR pre kauzu piešťanského CTčka. Po neúspechu strany SMER-SD na jeseň 2017 ju odvolali z pozície trnavskej krajskej predsedníčky strany. Zmajkovičovej sa nepáči, že zlyhali aj ďalší, no namiesto vyvodenia zodpovednosti boli povýšení. Viac prezradila v rozhovore pre hlavne.sk.

Vo svojom nedávnom statuse propagujete tričko s nápisom „Keď ich nemôžete biť, môžete ich milovať“ a odporúčate ho ako rovnošatu do parlamentu, pretože potom by tam veľa lásky. Danko by mal rád Matoviča, Matovič Fica a Bugára? Myslíte, že je to vôbec možné?

Je to určitá ilúzia, ale musíme začať od seba. Mne sa to tričko páčilo. Mali by sme hľadať súzvuk, prelínanie. Napríklad v tom parlamente, či koalícia alebo opozícia chce najlepšie pre občanov. Keď sú dnes karty rozdané, tak by mali medzi sebou vedieť komunikovať a nerobiť frustráciu spoločnosti.

Fico na sneme Smeru-SD: Zmobilizujeme sa a nedáme sa zastrašiť

Vďaka facebooku, kde ste veľmi aktívna, ľudia ani nevnímajú, že ste mimo vrcholovej politiky. Zverejňujete fotky z dovoleniek. Čo teraz robíte, z čoho teraz žijete?

Žijem ako všetci ostatní. Som dosť prekvapená, že ak je niekto v politike – parlamente a skončí, tak si ťažko hľadá nový priestor. Ja som išla do politiky z biznisu, mala som agentúru, tej sa opäť venujem a rovnako robím aj nadáciu. Keď poslanci skončia, tak sú viacerí bez práce než dostanú iné miesto. To by tak nemalo byť, mali by sa vedieť vrátiť k tomu, čo robili a dávalo to pred ich vstupom do politiky zmysel. Ja napríklad pomáham jednej konkrétnej rodine, pripravujem ďalšie podobné veci a odskúšam si pri tom projekte aj poslancov, ako zareagujú na pomoc…

Renáta Zmajkovičová je na facebooku veľmi aktívna

Ako vnímate súčasnú politickú situáciu?

Súčasná situácia je veľmi polarizujúca. Ja som sa vždy (od r. 2002, keď som bola v parlamente) vedela porozprávať ako s koaličnými, tak aj s opozičnými poslancami. Dali sme si kávu, vyjasnili si všetko ako ľudia. Teraz je tam veľký stret, nekomunikujú, nevedia sa porozprávať, ponižujú sa pod ľudskú dôstojnosť. Keď som ja predsedala schôdzi, tak som dbala o slušnosť. Poslanci musia ísť príkladom, často som vypínala mikrofóny tým, čo boli vulgárni a pod. Teraz sa to množí aj žiaľ po tom, ako museli dvaja nevinní ľudia zomrieť (Kuciak a jeho snúbenica). Ten, kto to urobil, musel vedieť, čo všetko sa tu spustí. Je to veľmi hrozné, čo sa stalo. Verím, že tie vyšetrovacie tímy budú čoskoro úspešné.

Prečítajte si aj: Vianoce pre milovníkov áut? Autosalón v Inchebe, to musíte vidieť!

Podporujete protesty ľudí za slušnosť, alebo sú to podľa Vás podujatia organizované Georgom Sorosom?

Ja sa nechcem takto vyjadrovať, či je to tak, alebo tak. Dávam si otázku, že kto sa napríklad vyjadruje k slušnosti a potom vidíte, ako sú tí ľudia „slušní“ na sociálnych sieťach. Ja som toľko nenávisti a vulgarizmov ako je na facebooku nevidela. Viete slušnosť je aj určitá zdvorilosť. Mne sa nepáčilo, že organizátori protestov za slušné Slovensko sa nechceli ani len stretnúť s dnes už bývalým ministrom vnútra (T. Drucker). Veď to so slušnosťou nič nemá spoločné, to je obyčajné vydieranie. Ja som za slušnosť a to musí byť v každom z nás. Nedávať si podmienky, lebo to nie je ani trochu slušné.

Myslíte si, že je to koniec Roberta Fica?

Nemyslím si to. Slovensko podľa mňa nemalo takého dobrého premiéra a to si teraz budú všetci vysvetľovať tým, že hovorí „Smeráčka“. Lenže ja to beriem z pohľadu, kde sa Slovensko s ním posunulo a čo dosiahlo. A potom sú samozrejme veci, ktoré sa dejú vo vnútri strany, nie sú úplne ideálne, alebo poradcovia okolo neho neurobili vždy všetky kroky najšťastnejšie.

Pozrite si aj: Toto nie je auto, ale raketa!

Je Peter Pellegrini jeho adekvátnou náhradou?

To sa nedá takto povedať, to nie je náhrada. Skrátka nastala istá situácia a na ukázanie, že sa vieme postaviť k upokojeniu, tak sme ju podľa mňa zvládli dobre. To je celé zlé – porovnávanie. Život nemá byť o tom, kto koho predbehne. Každý sme nejaká osobnosť, neporovnávajme. Uvidíme, ako to upokojí situáciu. Ja ho poznám (Pellegriniho) od čias asistentovania Ľ. Vážnemu, ja som už vtedy videla, že je v ňom potenciál. Je veľmi pracovitý, takže počkajme si, ako sa bude posúvať – vyvíjať jeho vízia a vládnutie.

Renáta Zmajkovičová a Peter Pellegrini pri kolaudácii Študentského domova v Trnave (2015)

Správa o odvolaní z postu krajskej predsedníčky SMERU v Trnavskom kraji vás zastihla na dovolenke, na čo ste sa posťažovala na facebooku, že vám to nikto nedal vopred vedieť. Čo ste očakávali, kto sa mal ozvať? Máte na niekoho ťažké srdce?

Regionálne voľby skončili, ako skončili. My sme hovorili v strane mnohí, že toto sa stane. Klamali by sme, keby sme povedali, že sme to nepredpokladali. Nemám na nikoho ťažké srdce. Vedeli sme, aká je situácia a to, že nie je možné voľby v takom rozsahu vyhrať. Na krajských radách som hovorila o potenciáli strany a zároveň som chcela, aby skladali účty aj poslanci z regionálnej vlády (VÚC). Aby robili odpočty a prezentovali takto svoju prácu. Šéfom poslaneckého klubu v Trnavskom kraji bol Augustín Hambálek (nahradil Zmajkovičovú v TT kraji), bol aj podpredsedom VÚC. Bol zároveň regionálny šéf pre voľby do VÚC, robil stratégiu. Mňa to iba zaskočilo, prišlo mi vtipné, že Zmajkovičová je zodpovedná za výsledky volieb a nie aj poslanci. Ja to beriem, že musia mať nejakú obeť ale krivdu necítim. Je to skúsenosť, beriem.

Odporúčame: Máte veľmi vzrušujúce kvety, ďakujem!

Po župných voľbách ste mali vyjadrenie v zmysle, že zodpovednosť nebola vyvodená voči všetkým, ako mala byť. Koho ste mali na mysli?

Mne je ľúto, že od parlamentných volieb 2016 sme nemali poradu okresných a krajských predsedov. Situácia sa zmenila a toto bolo treba vysvetliť ľuďom v strane. To bola moja celá kritika vo vnútri, mali byť viac pod pódiami a nie na pódiach. Človek nie je priviazaný k funkcii, beriete to ako fakt, otvárajú sa Vám dvere, ktoré by ste nikdy neotvorili. Čiže tí, čo mi ublížili, tak im ďakujem, že mi pomohli.

Kto vám ublížil?

Ešte neprišiel ten správny čas, ale nie som pomstychtivá. Ja želám ľuďom šťastie, som vyrovnaná.

Renáta Zmajkovičová a Robert Fico pred prezidentskými voľbami v roku 2014

Zavolal vám Robert Fico, aby Vám poďakoval?

My sme sa stretli, dostala som aj pekný list od predsedu. Čo je paradoxom, od generálneho manažéra som nedostala žiaden odvolací dekrét. Viem to iba z médií. Hambálek je vlastne poverený predseda v Trnavskom kraji. Ja som vlastne taká tieňová, je to vtipné.

Apropo boli ste vtedy na Srí lanke. Myslím že to bol detoxikačný pobyt? Čo ste tam všetko zažili?

Ja som tam výborne zrelaxovala. Sledovala som, čo sa deje doma medzi procedúrami. Preto som cez sociálnu sieť reagovala aj na dianie. Zdalo sa mi to nedôstojné, čo sa stalo a navyše keď som bola v zahraničí. Predseda (Fico) napríklad nebol na tom predsedníctve, ktoré o mne rozhodlo. To nie je o mne, ale to je signál aj voči ďalším členov, že mali by sme si vážiť či ministra, poslanca aj ďalších ľudí, ktorí niečo urobili a nielen tak dať „dole“. Vedieť im poďakovať a povedať si osobne. Dáme dole dvoch krajských predsedova a je to – takto veci nefungujú, takto sa to nerobí. Pobavila som sa, je to fakt.

Sú pre Vás personálne zmeny vo vedení strany aj vo vláde postačujúce?

To nie je o zmenách a ľuďoch podľa mňa. Musíme sa pozerať, kto cíti tú stranu naozaj sociálne a ako je zameraná. Necítiť stranu na svoj prospech a pozície. Treba zmeniť systém komunikácie, sme veľká strana a na to treba veľmi dbať. Každý poslanec by mal intenzívne pôsobiť aj v regiónoch, nielen v parlamente. Ľudia to tam musia cítiť, byť s nimi v kontakte. Ja som takto aj vystúpila na našom sneme, aby sme sa nezačali porážať navzájom v strane, varovala som, upozorňovala na to…

Exkluzívne foto z návštevy arabského šejka na Slovensku

Nechýba vám politické dianie?

Myslím si, že prišlo to pre mňa v pravý čas, keby sa niektoré veci neudiali, tak som samozrejme tam. Hovorí sa, že život je do 100 rokov, takže som v takej druhej polovici života a človek musí začať vedieť pracovať aj inak.

S kým ste najviac v kontakte zo Smeru?

Som v kontakte s pánom premiérom, predsedom strany, celkom často spolu komunikujeme rôznymi spôsobmi.

Plánujete ešte aktívne pôsobiť v politickom živote? So Smerom, bez Smeru?

Nepremýšľala som nad tým, veď som stále v politickom živote. Mnohí ani netušia, že nie som v parlamente, oslovujú ma a až potom zistia. Veľakrát sa obrátia na mňa s prosbou o pomoc, pritom stačí ich len usmerniť, aby vedeli, čo a na ktorý úrad si majú ísť vybaviť. Čiže to sú také drobné rady o pomoc.

Od minulého roka je aj veľmi štýlovou babičkou. Radosť jej robí vnučka Zoe

Pochádzate aj žijete v Trnave. Poznáte sa s Igorom Matovičom? Čo si myslíte o jeho štýle politiky?

Ja som ho spoznala až v parlamente. Nie som priamo Trnavčanka, ale z Voderád. Myslím si, že má štýl politiky – deštruovať. Nevidím v ňom alternatívu. Mne príde zvláštne, prečo od neho odchádzajú poslanci. Si zoberte, že z nášho klubu v parlamente neodišiel žiaden poslanec za nielen toto volebné obdobie. Môže byť niekto politik, keď niečo vyhlási a potom inde povie, že si to vymyslel? Čo je to za štýl? Potom sa nečudujme, kde je spoločnosť, keď majú niektorí ľudia príklad v takýchto politikoch. A zvlášť takéto nešťastné príklady majú vplyv aj na prvovoličov. Nemôžete ponižovať ľudskú dôstojnosť ani v parlamente.

Čo jeho slovník?

Toto nepatrí do parlamentu. Veď mu pomáhajú aj médiá, niekedy si dávam otázku, či jedna televízia, nie je jeho televíziou, veď mu prenášajú najviac tlačoviek. Ak toto médiá odvysielajú a prezentujú, to znamená, že je to bežné a akceptujeme to. Z politiky sa vytratila taká kráľovská disciplína, toto by sme mali navrátiť. Je tu priestor na silne pravicovú stranu, liberáli už nie sú liberáli a samozrejme aj pre ľavicovo-sociálnu stranu.

Pred dvomi rokmi ste sa nazvali ambasádorkou mieru, čo sa stretlo s nepochopením vašich kolegov, ministrov zo Smeru. Čo vás k tomu viedlo?

V tom čase začínali rôzne konflikty, po celom svete a nastala aj otázka migrantov. Ja som sa bola na hraniciach Abcházska a Gruzínska pozrieť s veľvyslankyňou OBSE na situáciu. Videla som, že spoločnosť speje do konfliktov. Takže v rámci nadácií sme robili akciu vyslanec mieru, to bol jeden z projektov. Ja som sa nenominovala, bol to projekt, ktorý bol spojený s mojím menom, vybrali si ma. V médiách na to boli karikatúry a rôzne vtipy. Myslím si, že keď si niekto robí srandu z mieru a týchto vecí, tak nevie, ako je dôležitý a aký je vôbec krehký – tak je mi to veľmi ľúto. A dnes? Je to téma číslo 1 vo svete.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky