Jednou vetou

Rezník hasí situáciu v RTVS. Problémová šéfka Hana Lyons končí, ale idú aj ďalší

Jaroslav Rezník

autorská koláž hlavne.sk, Foto: archív

Zachráni si týmto svoju stoličku? Šéf verejnoprávneho telerozhlasu Jaroslav Rezník zažíva od svojho nástupu v roku 2017 mimoriadne horúce chvíle. Po predošlej kritike a obvineniam z možnej cenzúry spravodajstva, alebo údajných zásahov do nezávislej práce redaktorov sa rozhodol konať. V kuloároch sa hovorí, že len lepí situáciu, ako vie, aby sa stále udržal na čele RTVS z ktorej by mal podľa niektorých hlasov a po viacerých prešľapov z minulosti už dávno odísť.

Rada RTVS na svojom zasadnutí 27. mája rokovala o znepokojivej situácii v spravodajstve. Jaroslav Rezník vtedy uviedol, že do stredy 3. júna príjme zásadné rozhodnutie, aby sa situácia v publicistike a spravodajstve upokojila.

Kritizovanú Lyons hádže Rezník cez palubu

Jaroslav Rezník, riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), odvolal z funkcie vedúcu Odboru televízneho spravodajstva a publicistiky Hanu Lyons.

Rezníkova manažérka Hana Lyons v RTVS: Reportér upozornil na jej otrasné praktiky

Na základe dohody odchádza k 31. máju. Na jej miesto nastúpi od 1. júna Peter Nittanaus, ktorý vedie odbor rozhlasového spravodajstva a publicistiky.

Vedenie rádiotelevízie tak pristúpilo k riešeniu vzniknutej situácie v spravodajstve v rámci svojich pracovno-právnych postupov a interných procesov, informovala o tom hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Rezníkov chaos musela riešiť rada RTVS

Rada RTVS na svojom zasadnutí 27. mája rokovala o znepokojivej situácii v spravodajstve.

Jaroslav Rezník vtedy uviedol, že do stredy 3. júna príjme zásadné rozhodnutie, aby sa situácia v publicistike a spravodajstve upokojila.

Personálne rošády v spravodajstve

Ako ďalej Rusnáková uvádza, k 31. máju končí na základe dohody aj doterajší šéf Reportérov Richard Bolješik, ktorého na tejto pozícii vystrieda investigatívna novinárka Katarína Začková. Tá pôsobí v Reportéroch od ich vzniku a istý čas im aj šéfovala. „Miroslav Frindt už nebude tímlídrom domáceho spravodajstva televíznej časti, vo väčšej frekvencii bude moderovať ranné Správy RTVS a Správy a komentáre. Okrem toho sa bude venovať koncepcii projektu rozvoja a rozšírenia vysielania ranného spravodajstva,“ vysvetlila Rusnáková.

Šéf telerozhlasu pod paľbou kritiky

Rada RTVS na svojom zasadnutí 27. mája konštatovala, že situáciu v sekcii spravodajstva RTVS považuje za znepokojivú. V tejto súvislosti sa členovia rady stretli s redaktormi a reportérmi, s riaditeľom sekcie spravodajstva Vahramom Chuguryanom, šéfkou televízneho spravodajstva Hanou Lyons a moderátorom spravodajstva Miroslavom Frindtom.

Rada na stretnutí zisťovala, či narušené pracovné vzťahy nemajú vplyv na spravodajstvo verejnoprávneho média. Z diskusie so zamestnancami RTVS vyplynulo viac sporov a členovia rady dospeli k názoru, že problémy pramenia v komunikácii a neochote hľadať riešenia. „Riešenie situácie je v kompetencii generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka,“ povedal člen Rady RTVS Martin Kákoš.

Rada RTVS pozvala na stretnutie aj šéfdramaturga relácií Reportéri a Občan za dverami Richarda Bolješíka, ktorý podal výpoveď, pričom ako dôvod uviedol šikanu a obmedzovanie autorskej slobody zo strany Lyons. V tejto súvislosti Rezník uviedol, že vo verejnoprávnom médiu nedochádza k zásahom do autorskej slobody.

‼️‼️‼️KONČÍM V RTVS – PODAL SOM PROTESTNÚ VÝPOVEĎ‼️‼️‼️Dnes som doručil RTVS moju protestnú výpoveď. Končím na pozícii…

Uverejnil používateľ Richard Bolješik TV Pondelok 25. mája 2020

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky