Jednou vetou

Rezník hasí situáciu v RTVS. Problémová šéfka Hana Lyons končí, ale idú aj ďalší

Jaroslav Rezník

autorská koláž hlavne.sk, Foto: archív

Zachráni si týmto svoju stoličku? Šéf verejnoprávneho telerozhlasu Jaroslav Rezník zažíva od svojho nástupu v roku 2017 mimoriadne horúce chvíle. Po predošlej kritike a obvineniam z možnej cenzúry spravodajstva, alebo údajných zásahov do nezávislej práce redaktorov sa rozhodol konať. V kuloároch sa hovorí, že len lepí situáciu, ako vie, aby sa stále udržal na čele RTVS z ktorej by mal podľa niektorých hlasov a po viacerých prešľapov z minulosti už dávno odísť.

Rada RTVS na svojom zasadnutí 27. mája rokovala o znepokojivej situácii v spravodajstve. Jaroslav Rezník vtedy uviedol, že do stredy 3. júna príjme zásadné rozhodnutie, aby sa situácia v publicistike a spravodajstve upokojila.

Kritizovanú Lyons hádže Rezník cez palubu

Jaroslav Rezník, riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), odvolal z funkcie vedúcu Odboru televízneho spravodajstva a publicistiky Hanu Lyons.

Rezníkova manažérka Hana Lyons v RTVS: Reportér upozornil na jej otrasné praktiky

Na základe dohody odchádza k 31. máju. Na jej miesto nastúpi od 1. júna Peter Nittanaus, ktorý vedie odbor rozhlasového spravodajstva a publicistiky.

Vedenie rádiotelevízie tak pristúpilo k riešeniu vzniknutej situácie v spravodajstve v rámci svojich pracovno-právnych postupov a interných procesov, informovala o tom hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Rezníkov chaos musela riešiť rada RTVS

Rada RTVS na svojom zasadnutí 27. mája rokovala o znepokojivej situácii v spravodajstve.

Jaroslav Rezník vtedy uviedol, že do stredy 3. júna príjme zásadné rozhodnutie, aby sa situácia v publicistike a spravodajstve upokojila.

Personálne rošády v spravodajstve

Ako ďalej Rusnáková uvádza, k 31. máju končí na základe dohody aj doterajší šéf Reportérov Richard Bolješik, ktorého na tejto pozícii vystrieda investigatívna novinárka Katarína Začková. Tá pôsobí v Reportéroch od ich vzniku a istý čas im aj šéfovala. „Miroslav Frindt už nebude tímlídrom domáceho spravodajstva televíznej časti, vo väčšej frekvencii bude moderovať ranné Správy RTVS a Správy a komentáre. Okrem toho sa bude venovať koncepcii projektu rozvoja a rozšírenia vysielania ranného spravodajstva,“ vysvetlila Rusnáková.

Šéf telerozhlasu pod paľbou kritiky

Rada RTVS na svojom zasadnutí 27. mája konštatovala, že situáciu v sekcii spravodajstva RTVS považuje za znepokojivú. V tejto súvislosti sa členovia rady stretli s redaktormi a reportérmi, s riaditeľom sekcie spravodajstva Vahramom Chuguryanom, šéfkou televízneho spravodajstva Hanou Lyons a moderátorom spravodajstva Miroslavom Frindtom.

Rada na stretnutí zisťovala, či narušené pracovné vzťahy nemajú vplyv na spravodajstvo verejnoprávneho média. Z diskusie so zamestnancami RTVS vyplynulo viac sporov a členovia rady dospeli k názoru, že problémy pramenia v komunikácii a neochote hľadať riešenia. „Riešenie situácie je v kompetencii generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka,“ povedal člen Rady RTVS Martin Kákoš.

Rada RTVS pozvala na stretnutie aj šéfdramaturga relácií Reportéri a Občan za dverami Richarda Bolješíka, ktorý podal výpoveď, pričom ako dôvod uviedol šikanu a obmedzovanie autorskej slobody zo strany Lyons. V tejto súvislosti Rezník uviedol, že vo verejnoprávnom médiu nedochádza k zásahom do autorskej slobody.

‼️‼️‼️KONČÍM V RTVS – PODAL SOM PROTESTNÚ VÝPOVEĎ‼️‼️‼️Dnes som doručil RTVS moju protestnú výpoveď. Končím na pozícii…

Uverejnil používateľ Richard Bolješik TV Pondelok 25. mája 2020

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe