Jednou vetou

Rezník: Nemožno ignorovať diskusiu o financovaní verejnoprávnych médií v Európe

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník

foto: TASR

Financovanie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) môžu v horizonte najbližších rokov ovplyvniť postupy iných európskych krajín pri zabezpečení verejnoprávneho vysielania. Na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS to naznačil generálny riaditeľ verejnoprávnej inštitúcie Jaroslav Rezník.

Členov Rady informoval v tejto súvislosti o stretnutí so zástupcami Európskej vysielacej únie (EBU), ktorého témou boli dynamické zmeny v oblasti financovania verejnoprávnych médií.

Pripomenul, že v Rakúsku sa začala diskusia o reforme ORF a zrušení koncesionárskych poplatkov, poukázal tiež na referendum vo Švajčiarsku, ktoré má rozhodnúť o tom, či súčasný model verejnoprávneho vysielania zachovajú, alebo si štát bude objednávať verejnoprávny formát u súkromných vysielateľov. „Výsledok hlasovania určí do značnej miery, ako budú verejnoprávne médiá financované do budúcnosti,“ mieni generálny riaditeľ RTVS.

Zdôraznil, že svoje stanovisko o koncesionárskych poplatkov ako o základnom a najstabilnejšom pilieri nezávislého verejnoprávneho vysielania, nemení. „Na druhej strane, nemôžeme zatvárať oči pred tým, čo sa deje v iných krajinách Európy,“ priznal.

V tejto súvislosti spomenul i nedávne stretnutie s riaditeľom Rumunskej rozhlasovej vysielacej organizácie, s ktorým sa rozprával aj o financovaní verejnoprávnych médií. Šéf rumunského rozhlasu Georgica Severin mu priblížil doterajšie skúsenosti s financovaním prostredníctvom určenej čiastky zo štátneho rozpočtu. „Priznal, že obavy, ktoré z tejto formy financovania mal, sa nenaplnili, práve naopak, toto financovanie sa ukázalo efektívne,“ priblížil Rezník.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky