Jednou vetou

Rezníkova manažérka v RTVS: Reportér upozornil na jej otrasné praktiky

Jaroslav Rezník (vľavo) a Hana Lyons

autorská koláž hlavne.sk, foto archívne TASR, SITA

Akoby tých škandálov Rezník už nemal dosť. Najnovšie to vo verejnoprávnej RTVS opäť vrie. Dôvodom majú byť neobvyklé zásahy vedenia do práce redaktorov a ich reportáží. Na praktiky pripomínajúce totalitnú cenzúru upozornil šéfdramaturg známej relácie Reportéri, Richard Bolješik. Čo na to samotná šéfka televízneho spravodajstva Hana Lyons, na ktorú sa valí obrovská kritika?

Tvrdá cenzúra ako za totality? Najnovšie na zásahy do tvorby investigatívnej relácie Reportéri upozornil jej šéfdramaturg Richard Bolješik. „Máme za sebou ťažkú noc. Po roku a pol poctivej driny, musím bojovať o základné princípy a o nezávislosť Reportérov. Po dokončení relácie, ktorú možno aj uvidíte nakoniec budúci pondelok?, ju urgentne a nečakane, doslova z hodiny na hodinu, chcela vidieť šéfka odboru spravodajstva Hana Lyons. Stalo sa to prvýkrát za rok a pol od môjho nástupu na post šéfdramaturga Reportérov,“ napísal na Facebooku zdrvený Bolješik.

Vysvetlenie Hany Lyons: Lebo som manažérka

Šéfka spravodajstva H. Lyons sa mala podľa statusu zaujímať o reportáž,  v ktorej vystupoval exminister Róbert Kaliňák a témou mali byť zmluvy doborovoľných hasičov v hodnote 5 mil. EUR. „Svoje svojvoľné konanie mi Hana Lyons dostatočne nevysvetlila. Vraj odteraz chce ako manažérka ( nie dramaturgička ) dozorovať všetky relácie Reportérov. Projekcie bývajú, avšak len výhradne za účasti zodpovedného dramaturga, čo v tomto prípade Hana Lyons nie je!,“ dodal Richard Bolješik.

Z Kočnerovho kamaráta Dolinského urobil Rezník a RTVS anjela

Šéfdramaturg investigatívcov sa úplne zdôveril divákom. „Nie som nadšený, že musím písať tento status, píše sa mi ťažko, no inak to nejde. Prosím Vás o podporu. 7 rokov robím poctivú FB robotu, budujem túto stránku, zadarmo a z radosti. Nikdy som o nič nežiadal. Momentálne potrebujem Vašu pomoc viac ako kedykoľvek predtým, „ uzavrel Bolješik, ktorý pridal aj fotografie z vynútenej projekcie od Hany Lyons pred odvysielaním.

‼️‼️‼️ POKUS O CENZÚRU A ZASTRAŠOVANIE V REPORTÉROCH ‼️‼️‼️Máme za sebou ťažkú noc. Po roku a pol poctivej driny,…

Uverejnil používateľ Richard Bolješik RTVS Streda 20. mája 2020

Miroslav Kollár: Situácia v RTVS nie je v poriadku

Znepokojený z diania vo verejnoprávnom médiu je aj podpredseda výboru NR SR pre kultúru a médiá Miroslav Kollár.

Miroslav Kollár | foto: Facebook

 

„Je dôležité, aby sa situácia upokojila a RTVS sa vrátila ku kvalitnej novinárčine. Je 30 rokov po Novembri a takéto situácie sa vo verejnoprávnych médiách opakujú so železnou pravidelnosťou. Opäť raz treba verejnoprávne médiá dať do poriadku, vyhnať z nich politiku, zaviesť efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi,“ uviedol Kollár na sociálnej sieti, ktorý zároveň avizoval stretnutie s predsedom rady RTVS Igorom Gallom.

Dohodli všetko? Jaroslav Rezník (vpravo) odchádza z obeda so šéfom Rady RTVS Igorom Gallom, júl 2018, archív | foto: hlavne.sk

Na Rezníka sa to poriadne valí

Len nedávno musel na pôde NR SR pred výborom pre kultúru a médiá vysvetľovať generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník podozrenia zo šafárenia, kamarátkšeftov a hrubých zásahov do práce redaktorov, či údajné protežovanie politikov vo vysielaní.

Na snímke predseda výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský | foto: OĽaNO

 

Samotný Rezník, ktorému pripisovali kamarátstvo s bývalým šéfom parlamentu Andrejom Dankom a pri voľbe v roku 2017 mu mali dať hlas aj fašisti však pochybenia vo svojom riadení, ako aj manažérov, ktorých si do RTVS doviedol, odmieta a svoje postupy považuje za profesionálne.

Za všetkým vidí akúsi pomstu bývalého redaktora RTVS Kristiána Čekovského a dnes poslanca NR SR, ktorý je zároveň šéfom parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Ešte ako redaktor spravodajstva spolu s daľšími kolegami Rezníka v minulosti kritizovali a vo verejnoprávnom telerozhlase skončili. Čekovský pre médiá tvrdenia odmietol a považuje ich za výmysel.

Rezník je riaditeľom RTVS už dva roky. O svojich výsledkoch radšej mlčí

O tom, že atmosféra je viac ako napätá potvrdzuje aj ďalší redaktor RTVS. „Vedúci domácej redakcie spravodajstva v Slovenskej televízii a moderátor Miroslav Frindt pred mesiacom poslal list generálnemu riaditeľovi Jaroslavovi Rezníkovi, v ktorom ho žiadal o vyriešenie situácie v spravodajstve. Keďže ten nereagoval a situácia v spravodajstve sa zhoršuje, sťažnosť poslal aj na Radu RTVS a podnet dáva aj na Inšpektorát práce,“ uviedol portál Omediach.com (Ďalšie informácie a znenie listu nájdete TU)

Lyons a RTVS s Rezníkom mlčia

Požiadali sme o vyjadrenie RTVS, otázky sme adresovali aj priamo šéfke odboru televízneho spravodajstva Hane Lyons. Do uzávierky nereagovali, ich prípadné odpovede budeme v článku aktualizovať.

„Hana Lyons sa veľmi zmenila po nástupe Rezníka. Niektorým vyhovuje, ďalší ju považujú za bábku. Vycítila príležitosť a tak to aj dopadlo, to isté aj pri ďalších. Napríklad kolegyňa z rozhlasu, čo ledva čítala správy a teraz je za hviezdu Nočnej Pyramídy a za bývalého vedenia ju nikto nechcel na obraze, je zrazu varená – pečená. Viacerí cítia, že profesionalita išla bokom. Všetko sa to vezie na tom, čo vybudoval ešte Mika (Václav Mika – generálny riaditeľ RTVS v rokoch 2012 – 2017), ale takto to dlho nemôže fungovať,“ uviedol náš zdroj z RTVS. „Po chodbách kolujú historky o tom, ako pani Lyons na poradách niektorých redaktorov mala doslova vypočúvať, alebo údajne konfrontovať – čo si mohla nechať na individuálny rozhovor. Toto dobrej atmosfére ani zďaleka nepomáha,“ uzavrel náš zdroj.

VIDEO: Rezník, ktorý mal skákať Dankovi: Nie som politická slúžka!

Podľa kuloárov začína byť veľmi otázne, ako dlho Rezník, Lyons a ďalší v manažmente RTVS najnovšie vzniknutú situáciu, ako i problémy z minulosti ustoja.

Otázky, ktoré dostala RTVS a Hana Lyons:

Ako vníma RTVS túto situáciu?

Má pani Lyons naďalej dôveru manažmenstu RTVS?

Sťažovali sa na pani Lyons aj v minulosti jej kolegovia?

Čo hovorí na situáciu samotná p. Lyons? Na koho pokyn konala?

Je pravdou, že pani Lyons naliehala na prezentácii reportáže pred vysielaním, ako uvádza p. Bolješik?

Máte pre nás tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky