Jednou vetou

Rezníkova RTVS má na krku ďalší škandál

RTVS pod vedením Jaroslava Rezníka čelí ďalšiemu škandálu. Medzi najväčšieho Slováka v upútavke zaradili Jozefa Tisa

autorská koláž hlavne.sk, RTVS

Verejnoprávny telerozhlas pripravuje anketu "Najväčší Slovák". V upútavkách aj vizuáloch kampane sa objavil popri Márii Terézii, M. R. Štefánikovi alebo Jánošíkovi aj prezident vojnového Slovenského štátu Jozef Tiso (1939 - 1945). Na sociálnych sieťach sa spustila lavína kritiky, časť divákov volá po Rezníkovom odchode, kritizujú ho aj najbližší spolupracovníci. Pozrite si na konci článku spornú upútavku, ktorú medzičasom RTVS stiahla z internetu.

Chcete od nás dostávať najlepšie články za posledný týždeň? Prihláste sa na bezplatný Newsletter. Viac informácií nájdete TU

aktualizované o vyjadrenie RTVS, 25. 10. 2018, 14:30

„Jozef Tiso – Vojnový zločinec alebo mučeník?,“ hovorí sa v reklame na pripravovanú anketu RTVS Najväčší Slovák, v ktorej budú diváci hľadať a rozhodovať o najvýraznejšej osobnosti našich dejín. Telerozhlas podobizňu prezidenta vojnového Slovenského štátu umiestnil aj na vizuály, ktoré sa v týchto dňoch ocitli aj v niektorých denníkoch.

Upútavku RTVS na reláciu Najväčší Slovák preverí prokurátor i polícia

Diváci a verejnosť sú teraz rozhorčení, či to Rezník a jeho tím myslia vážne. Zaujímalo nás, aký názor majú samotní tvorcovia. O tom, že sa kvôli Tisovi valí na RTVS kritika potvrdil aj režisér projektu Peter Núñez.

Na Dobšinského v rozhlase posielali inšpekciu. Tento muž ho mal definitívne potopiť

„Áno, viem o tom, ale nemám informácie, že by mal Tiso z tých upútavok zmiznúť,“ reagoval na naše otázky Núñez. Ako on sám vníma Tisa v našej histórii dodal: „Môj postoj je zhodný s postojom vtedajšieho pápeža. Kňaz nemá byť prezidentom. Ďalej, bol by som hrdý, keby Tiso k židovskej otázke zaujal taký postoj ako dánsky kráľ Kristián X. Tento najčistejší Árijec na svete povedal, že ak má jediný jeho poddaný nosiť židovskú hviezdu, bude ju nosiť aj on. A naozaj si ju nasadil a demonštratívne jazdil po Kodani, aby to dal všetkým najavo. Bohužiaľ u nás sa to nestalo a židovská otázka v prvej Slovenskej republike je pre mňa otázkou večnej hanby a viny. A nakoniec, nemyslím, že mal byť Jozef Tiso popravený. Už len preto, že som proti trestu smrti,“ napísal v stanovisku pre hlavne.sk Núñez.

Pozrite si aj: Výmyselník Jarko

Pobúrenie na sociálnej sieti vyjadril aj moderátor Martin Strižinec, ktorý po nástupe Rezníka do RTVS skončil s moderovaním politickej diskusie O 5 minút 12 a momentálne pripravuje magazín o vede s názvom Experiment.

Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník | Foto: RTVS

Najprv ho kritizovali, teraz im je dobrý. Rezník sa obklopil odídencami

Vedenie v Mlynskej doline zatiaľ nezaujalo k vzniknutej situácii žiadne stanovisko. „Prepáčte mám pracovný obed, zavolajte neskôr,“ reagoval v stredu dopoludnia programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák. Neskôr na naše telefonáty vôbec nereagoval.

Pokúšali sme sa zistiť, ako vníma situáciu aj generálny riaditeľ verejnoprávneho telerozhlasu Jaroslav Rezník. Jeho hovorkyňa Erika Rusnáková na naše konkrétne otázky doteraz neodpovedala. Odvoláva sa na stanovisko, ktoré vydali na svojej stránke (viac tu). Spornú upútavku medzičasom RTVS stiahla z kanála na youtube. Pozrieť si ju však môžete nižšie vo videu.

Tento vizuál RTVS vyvolal rozhorčené reakcie | Foto: RTVS

Rezník sa zastal Ťapáka: Slobodný vysielač ho nediskvalifikuje

Je navždy známe, že Jozef Tiso ešte ako premiér (do októbra 1939) dobrovoľne podpisoval všetky vládne nariadenia namierené proti Židom. Taktiež podpísal dva dôležité protižidovské ústavné zákony. Po vojne bol odsúdený za vlastizradu, vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a popravený. „Jozefa Tisu ako politika, no ani ako kňaza a človeka nemožno z priebehu holokaustu na Slovensku vyňať. Evidentná tu bola jeho právna, politická a najmä morálna zodpovednosť,“ vyhlásil v minulosti historik Ivan Kamenec.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

SPORNÉ VIDEO RTVS (kliknite na náhľad):

Páčil sa Vám článok? Pridajte sa k nám na facebooku. Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky