Jednou vetou

Rezort diplomacie nepripravuje zmeny v Bezpečnostnej stratégii SR

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák

Foto: TASR

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR nepracuje na novej Bezpečnostnej stratégii SR. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička. Podľa neho sa stratégiou v súčasnom znení bude zaoberať parlament, nevie však kedy.


„Z úrovne ministerstva zahraničných vecí nemám informáciu, že by ministerstvo pripravovalo novú koncepciu alebo ju prepisovalo,“ povedal Ružička. Novú Bezpečnostnú stratégiu SR vláda schválila začiatkom októbra 2017, Národnej rade (NR) SR ju však zatiaľ nepredložila.

Pellegrini: SR je proeurópsky a proatlanticky orientovaná, no má právo na názor

Na stratégii pracovali odborníci z viacerých ministerstiev pod vedením rezortu diplomacie. Jej cieľom je reagovať na zásadné zmeny bezpečnostného prostredia a nové bezpečnostné hrozby. Kľúčovým prvkom je kontinuita proeurópskej a proatlantickej orientácie bezpečnostnej politiky SR založenej na širokej politickej zhode. V otázke vzťahov EÚ a NATO s Ruskou federáciou sa v dokumente uvádza, že pokračuje záujem o dialóg s Ruskom k bezpečnostným otázkam. Nadväzuje na platnú stratégiu prijatú v roku 2005.

Môže vás zaujímať

Rezník hasí situáciu v RTVS. Problémová šéfka Hana Lyons končí, ale idú aj ďalší