Jednou vetou

Rezort diplomacie prijíma žiadosti na repatriáciu do štvrtkovej polnoci

Vládny špeciál MV SR

foto: red

Ministerstvo zahraničných vecí tiež upozorňuje, že stále platí pre všetky krajiny sveta tretí stupeň výstrahy zo štyroch, a teda odporúčanie necestovať.

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) prijíma žiadosti na repatriáciu do polnoci 2. apríla. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. Dôvodom na ukončenie repatriácie je okrem iného aj to, že sa do nej Slováci často hlásili len formálne a zahraničie nakoniec opustiť nechceli. Ministerstvo tiež upozorňuje, že stále platí pre všetky krajiny sveta tretí stupeň výstrahy zo štyroch, a teda odporúčanie necestovať.

Na ukončenie repatriácie je podľa ministerstva viacero dôvodov. Podľa rezortu existujú aj prípady, keď sa repatriovaní občania vrátili naspäť do krajiny, odkiaľ na Slovensko pricestovali. „Po ukončení prijímania žiadostí o registráciu k repatriáciám rezort diplomacie následne pristúpi k ich ukončeniu. Repatriačná preprava je primárne a v rámci dostupných možností organizovaná v tých miestach, kde nie je možnosť inej formy prepravy,“ uviedlo MZV.

Pokiaľ je ešte stále možné sa z danej krajiny dostať alebo aspoň priblížiť k Slovensku lietadlom, vlakom, autobusom, alebo inak individuálne, občania by mali podľa ministerstva využiť túto možnosť.

Rezort tiež upozorňuje na zhoršenú epidemiologickou situáciou v Európe a vo svete vyvolanú pandémiou koronavírusu a neustále sa meniacu situáciu na hraničných priechodoch. Tá je spojená aj s obmedzením leteckej a autobusovej prepravy aj možným postupným uzatváraním štátnych hraníc. „Vyzývame občanov SR, aby rešpektovali platné cestovné odporúčanie rezortu diplomacie v stupni číslo 3 – necestovať do všetkých štátov sveta, platné od 16. marca 2020,“ dodáva ministerstvo.

Môže vás zaujímať

R. Raši: Niekoľko dôkazov o klamstvách pani Remišovej