Jednou vetou

Rezort hospodárstva chce rozšíriť dotácie o podporu elektromobility

Minister hospodárstva Peter Žiga

foto: TASR

Rezort hospodárstva chce rozšíriť poskytovanie dotácií o oblasť podpory rozvoja elektromobility. Navrhuje to v novele zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR, o ktorej diskutovalo plénum Národnej rady (NR) SR v úvode siedmeho rokovacieho dňa 34. schôdze parlamentu.

VW chce do roka 2022 vyrábať 27 elektrických modelov

Novelou by sa mal zároveň rozšíriť okruh oprávnených prijímateľov dotácie na podporu ochrany spotrebiteľa a súčasne by sa malo rozšíriť poskytovanie dotácií pre projekty týkajúce sa obnoviteľných zdrojov energie pre malé a stredné podniky a taktiež samosprávy na celom území Slovenskej republiky. Právna norma má tiež za cieľ vytvoriť podmienky na podporu najmenej rozvinutých okresov.

„Dovolím si vás požiadať o podporu predloženého vládneho návrhu zákona,“ apeloval minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) na poslancov.

Podľa opozičnej poslankyne Jany Kiššovej (SaS) však tento návrh neprináša systémové zmeny alebo nové nástroje, ktoré by pomohli vyrovnať regionálne rozdiely. „Návrh rieši len komu, aká výška a za akých podmienok môže byť pomoc poskytnutá formou dotácie,“ zdôraznila v pléne.

Ministri hospodárstva SR a ČR rokovali o energetike a zahraničnom obchode

O tom, že sa nedarí tento cieľ napĺňať, svedčí podľa nej fakt, že miera nezamestnanosti v týchto okresoch klesá oveľa pomalšie, a rovnako pomalšie rastie aj mzda. „Pokiaľ má dotačná politika niečo vyrovnávať, viem si predstaviť výnimky, ale tie mali smerovať na východ Slovenska, nie na západ ako to bolo posledných desať rokov,“ uviedla Kiššová.

Pripomenula, že tento návrh zákona sa mení za posledné dva roky už druhýkrát. „Prečo nechcete zistiť, či tieto dotácie, od ktorých si veľa sľubujete, nefungujú? Prečo sa nesnažíte nájsť systémové riešenie, ktoré by výsledky priniesli?“ adresovala ministrovi Žigovi.

Po prerokovaní tohto bodu programu čakajú na poslancov ďalšie neprediskutované body, napríklad návrh na legalizáciu pálenia alkoholu pre súkromnú spotrebu. Dopoludnia majú hovoriť aj o voľbe členov Správnej rady Ústavu pamäti národa.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky