Rezort obrany: Dopravné lietadlo Spartan už plní úlohy

Ilustračná foto

TASR

Nové dopravné lietadlo C-27J Spartan, ktoré majú od konca minulého roka vo výzbroji Ozbrojené sily SR, už plní svoje úlohy. Prepravu materiálu a výstroja slovenského kontingentu, ktorý pôsobí v rámci mierovej misie UNFICYP na Cypre, si tak ozbrojené sily po rokoch zabezpečili opäť vo vlastnej réžii.

„Som veľmi rád, že naše nové dopravné lietadlo Spartan po absolvovaní cvičných letov a potrebnom zaškolení pilotov už plní svoje úlohy a je pripravené plniť ich aj v rámci domáceho aj medzinárodného krízového manažmentu. Spôsobilosť dopravného letectva je pre každé ozbrojené sily veľmi dôležitá, a preto je veľké pozitívum, že sa nám ju podarilo obnoviť,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim dodal, že už prvé nasadenie pri doprave materiálu do misie UNFICYP nám usporilo nemalé finančné prostriedky. „Tie môžu byť použité na plnenie ďalších úloh ozbrojených síl,“ ozrejmil.

Nákup dvoch dopravných lietadiel C-27J Spartan bol zrealizovaný v súlade s Koncepciou rozvoja Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Za omeškanie dodávky prvého lietadla sa súčasnému vedeniu rezortu obrany podarilo z pôvodnej ceny lietadla uplatniť zľavu z omeškania vo výške takmer 900.000 eur. Druhé z lietadiel Spartan by malo byť na Slovensko dovezené v najbližších dňoch.

Pozrite si galériu:

Môže vás zaujímať

V porovnaní so stranou Za ľudí sú PS-SPOLU starí politici, uviedol Hrabko