Rezort školstva sa ohradil voči tvrdeniam, že má opäť problémy pri čerpaní eurofondov

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS)

zdroj: TASR

Ministerstvo školstva sa ohradzuje voči tvrdeniam Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorý uviedol, že rezort má opätovne problémy pri čerpaní eurofondov.

„Takisto dôrazne odmietame medializované informácie, že by NKÚ podal na rezort trestné oznámenie,“ uviedla v písomnom stanovisku Ria Feik Achbergerová z Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR.

„Uvedené tvrdenie NKÚ je nepravdivé a evokuje to, že ide o nové aktuálne zistenia a pochybenia. Tlačová správa NKÚ sa týka výsledkov kontrol skončených v roku 2017 vo vzťahu k medializovaným výzvam a nejde o nové zistenia. Zároveň dementujeme podanie trestného oznámenia na rezort školstva,“ uviedla.

Začnú zverejňovať nové výzvy

Feik Achbergerová pripomenula, že Európska komisia na 10. monitorovacom výbore k Operačnému programu Výskum a inovácie, konanom 9.3.2018, vysoko ocenila prácu nového vedenia ministerstva školstva a Výskumnej agentúry. „A vyslovila opätovnú dôveru v operačný program aj prostredníctvom schválenia Hodnotiacich a výberových kritérií. Ministerstvo na základe schválenia začne so zverejňovaním nových výziev už v marci 2018,“ vysvetlila Feik Achbergerová.

Tá zdôraznila, že ministerstvo školstva posledný polrok v spolupráci s Výskumnou agentúrou „intenzívne pracovalo na komplexnej zmene systému podpory výskumu a vývoja z OP Výskum a inovácie tak, aby nové vyhlásené výzvy a všetky procesy v nich boli maximálne transparentné a aby boli do budúcna príkladom dobrej praxe“.

„V tomto zmysle bolo prijatých množstvo opatrení, ktoré smerujú k vyhláseniu výziev podľa nových pravidiel reflektujúcich v plnej miere aj všetky zistenia NKÚ,“ dodala Feik Achbergerová.

O závery sa zaujímali aj orgány činné v trestnom konaní

NKÚ uznalo, že v médiách sa šírili nepresné informácie „na základe našej tlačovej správy z piatka (16.3.)“. „Na jeseň minulého roka úrad spustil prierezovú kontrolu súvisiacu s prípravou a realizáciou výziev v rámci rizikových operačných programov financovaných z fondov Európskej únie. Medzi prvými inštitúciami bola preverená Výskumná agentúra, ktorá je sprostredkovateľským orgánom pre Operačný program Výskum a inovácie,“ povedala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková s tým, že na základe zistení NKÚ v závere minulého roka predseda úradu Karol Mitrík informoval novú ministerku školstva

Martinu Lubyovú (nominantka SNS), ktorá z pozície riadiaceho orgánu začala prijímať opatrenia vo vzťahu k agentúre, aby procesy neboli subjektívne a poskytovanie nenávratných finančných príspevkov bolo transparentné, s jasnými pravidlami.

„O závery uvedenej kontrolnej akcie sa zaujímali aj orgány činné v trestnom konaní, preto bol zo strany NKÚ protokol o výsledku kontroly na prelome rokov poskytnutý polícii. Najvyššia kontrolná inštitúcia má v tomto roku pripravenú samostatnú kontrolu vo Výskumnej agentúre, ako aj v rezorte školstva, aby boli preverené prijaté opatrenia a ich uplatňovanie v procesoch riadenia európskych fondov,“ dodala Bolech Dobáková

Môže vás zaujímať

Združenie sudcov Slovenska odmieta kolektívnu vinu sudcovského zboru