Jednou vetou

Rezort zahraničných vecí: Podujatia #MYSMEEU plnia svoj účel

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Podľa rezortu diplomacie zatiaľ podujatia Národného konventu o EÚ plnia svoj účel.

 „Tematické odborné diskusie, ktoré sa snažíme prispôsobiť zameraniu danej univerzity, prinášajú plodné debaty,“ povedal pre TASR šéf tlačového oboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Igor Skoček.

Štefanec: Slovensko bude čoskoro úplne závislé od EÚ

Na troch doterajších podujatiach študenti a prítomná verejnosť položili 188 otázok. „Študentov najviac zaujíma naša budúcnosť v EÚ a výhody, ktoré im naše členstvo prináša. Vyzdvihovali napríklad Erazmus ako výborný nástroj EÚ, aby sa mladí ľudia lepšie stotožnili s projektom európskej integrácie,“ priblížil Skoček. Podľa neho sú študenti na diskusiách aktívni a neboja sa prejaviť svoj názor.

Na každej z univerzít bola téma diskusie odlišná, podľa zamerania regiónu. „V Žiline sme diskutovali o doprave a digitálnom trhu, vo Zvolene o ekológii a obnoviteľných zdrojoch a v Martine to bude téma zdravotníctva. Vždy je to v kontexte s rozhodovacími procesmi na úrovni EÚ a ich dopadom na národné politiky,“ pokračoval Skoček. Významnou zložkou konventu sú aj neformálne stretnutia s osobnosťami daného regiónu.

Študenti v Žiline diskutovali o Európskej únii na podujatí #MYSMEEÚ

„Už teraz sa ukazuje, že takýto formát diskusie s verejnosťou tu chýbal. Ide o dôležitý príspevok do celospoločenskej diskusie o EÚ, výhodách plynúcich z jej členstva a postavení Slovenska v tomto integračnom zoskupení,“ zhodnotil Skoček. Najbližšie podujatie sa koná 15. mája na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Po letnej prestávke plánuje rezort zorganizovať ďalšie štyri podujatia – v Komárne, Prešove, Košiciach a Banskej Bystrici.

Úvodné stretnutie Národného konventu o EÚ #MYSMEEU sa uskutočnilo 22. februára v Bratislave. Nasledovalo stretnutie na Žilinskej univerzite (8.3.) a Technickej univerzite vo Zvolene (10.4.). Podujatia boli vysielané aj cez sociálne siete. MZVaEZ tiež od februára začalo komunikovať s verejnosťou aj cez facebookový profil Zahraničná politika sa nás týka.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky