Jednou vetou

Rezort zahraničných vecí uvítal najmä fakt, že sa Babčenko nestal obeťou vraždy

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák

Foto: TASR

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR z princípu nekomentuje postupy bezpečnostných orgánov susedného štátu, ak sú vykonávané zákonným spôsobom, a teda ani opatrenia, ktoré boli medializované v uplynulých dvoch dňoch.

Uviedol to hovorca rezortu Peter Susko v reakcii na slová predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka (SNS), ktorý protestoval proti postupu ukrajinských tajných služieb. Tie v utorok (29.5.) zinscenovali smrť ruského novinára Arkadija Babčenka. To, že sa nestal obeťou vraždy, MZVaEZ privítalo.

Kyjevský súd oznámil meno podozrivého zo zosnovania „vraždy“ novinára Babčenka

„Nepovažujeme však za šťastné a vhodné využívať hromadné oznamovacie prostriedky na opatrenia, respektíve akcie, ktorých výsledkom je zavádzanie verejnosti a šírenie rozsiahlych dezinformácií. Vyzývame na garantovanie slobody slova, nezasahovanie do práce médií a zaistenie bezpečnosti investigatívnych žurnalistov,“ odkázal Susko.

Zároveň pripomenul, že v priebehu ostatných dvoch rokov došlo na Ukrajine k viacerým atentátom na ruských občanov, ktorí patrili k aktívnym oponentom a ostrým kritikom zahraničnej aj domácej politiky Ruskej federácie. „MZV predovšetkým uvítalo fakt, že Arkadij Babčenko, ruský novinár pôsobiaci na Ukrajine, sa nestal obeťou vraždy,“ dodal Susko.

Danko dopoludnia vyhlásil, že konanie ukrajinských tajných služieb, ktoré malo predísť zavraždeniu Babčenka, je nehorázne, nedôstojné a nehanebné. Označil to za hazard so svetovou bezpečnosťou, nakoľko došlo k eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou a v dôsledku toho mohli prísť o život ľudia. „Ak chcete zachrániť jeden život, nemôžete ohroziť ďalšie. Tam mohli byť desiatky mŕtvych v ukrajinsko-ruskom konflikte,“ domnieva sa. Danko aj o bezcitnej, cynickej a teatrálnej tlačovke SBU – dočítate sa viac tu >>>

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky