Jednou vetou

Rezortu školstva záleží na ďalšom rozvoji Slovenskej akadémie vied

Slovenská akadémia vied

foto: TASR

Rezortu školstva záleží na ďalšom rozvoji Slovenskej akadémie vied (SAV) a preto trvá na dôkladnom a dôslednom postupe pri registrácii vedeckých výskumných inštitúcií (VVI) tak, aby sa v budúcnosti nemohol tento proces nikým spochybňovať.

Rezortu školstva záleží na ďalšom rozvoji Slovenskej akadémie vied (SAV) a preto trvá na dôkladnom a dôslednom postupe pri registrácii vedeckých výskumných inštitúcií (VVI) tak, aby sa v budúcnosti nemohol tento proces nikým spochybňovať. Pre TASR to uviedol hovorca Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Bubla.

„Je nesmierne dôležité, aby boli splnené všetky procesné náležitosti pri transformácii a registrácii, pretože to vytvára základné predpoklady na ďalšie úspešné fungovanie SAV,“ uviedol rezort školstva. Ministerstvo zároveň ubezpečilo všetkých pracovníkov SAV, že existencia tejto inštitúcie ako celku a ani ich vlastná nie sú nijako ohrozené. „Kroky ministerstva školstva smerujú k tomu, aby stabilita SAV v budúcnosti bola výrazne vyššia, ako je v súčasnosti,“ poznamenalo ministerstvo.

VIDEO: Čo spolu riešili? Kiskov radca Baťo a kandidát na prezidenta Mistrík spolu na kávičke

Podľa rezortu školstva je dôležité, aby boli splnené všetky procesné náležitosti pri transformácii a registrácii VVI, pretože to vytvára základné predpoklady na ďalšie úspešné fungovanie SAV. „Na tieto skutočnosti sme vedenie SAV opakovane upozorňovali, preto považujeme za neštandardné, aby miesto toho, aby splnili podmienky na registráciu VVI, akoby sa snažili brať za rukojemníkov zamestnancov ústavov SAV, ktorí sa majú venovať vedeckému bádaniu a nie slúžiť ako štít vedeniu SAV,“ vyhlásilo ministerstvo. Zároveň dodalo, že „je zarážajúce, že práve vedenie SAV si neuvedomuje dôležitosť vecne správneho a transparentného procesu registrácie VVI, ako aj vážne dôsledky vyplývajúce z prípadných chýb v tomto procese“.

Dúhový Pride zviditeľňuje LGBTI ľudí, ktorí chcú zmeniť spoločnosť k lepšiemu

Vážnosť a naliehavosť situácie okolo destabilizácie SAV v súvislosti s chýbajúcou registráciou organizácií SAV v rámci transformácie na VVI iniciovali v piatok 13. júla zvolanie porady riaditeľov a predsedov vedeckých rád organizácií SAV v Bratislave. Účastníci porady skonštatovali, že je potrebné urýchlene nájsť východisko zo súčasného stavu, keď sa organizácie SAV stali VVI, ale ešte neboli zapísané do registra VVI. „Takýmto riešením nemôže byť postup podľa zákona o VVI, čiže znovuzaloženie VVI, pretože by pri jeho realizácii došlo k zániku pracovnoprávnych a iných zmluvných vzťahov organizácií. To by v praxi znamenalo kolaps SAV ako vedeckej inštitúcie,“ uvádza sa vo vyhlásení SAV, ktoré zverejnila na svojom webe. Jediné možné východisko vidia v dokončení transformácie organizácií SAV na VVI v súlade so zámerom zákonodarcu podľa paragrafu 21 a platného zákona o SAV.

Môže vás zaujímať

Školy vyzývajú študentov, aby išli voliť. Hlavným bodom strán má byť vysokoškolské prostredie