Jednou vetou

Riaditeľom školy má byť tá istá osoba len trikrát po sebe, navrhuje OĽaNO

Ilustračné foto

foto: TASR

Funkčné obdobie riaditeľa školy alebo školského zariadenia by mohla tá istá osoba vykonávať len tri razy po sebe. Predpokladá to novela zákona o štátnej správe a školskej samospráve, ktorú na júnovú schôdzu Národnej rady (NR) SR predložili poslanci z klubu OĽaNO.

 „Hlavným účelom predkladaného návrhu zákona je zlepšenie kvality riadenia škôl a školských zariadení sprísnením podmienok výberu riaditeľov škôl a školských zariadení a obmedzením ich funkčného obdobia,“ tvrdia poslanci.

Novelou navrhujú dve zmeny. Prvá je obmedzenie počtu po sebe nadväzujúcich funkčných období riaditeľa tej istej školy na tri. Druhá zmena predpokladá, že na zvolenie do funkcie toho istého zariadenia bude kandidát potrebovať vyšší počet hlasov výberovej komisie, ktorou je rada školy. Volený by tak bol trojpätinovou väčšinou.

Číž a Paška sa zhodli, že projekt širokorozchodnej železnice je výhodný

Sprísnením podmienok chcú poslanci zamedziť „zabetónovaniu sa“ na poste riaditeľa školy alebo školského zariadenia na neobmedzený počet funkčných období. Predísť chcú tomu, aby riaditeľ nesledoval „skôr ciele vlastné, ako ciele školy a najmä detí – žiakov“.

Tvrdia, že k podobným situáciám neraz dochádza v praxi, preto chcú novelou zákona takýmto prípadom zamedziť.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky