Richter je znechutený pokračovaním demagogickej kampane

Ján Richter
Minister práce Ján Richter v parlamente.

Foto: TASR

Opakovaná výzva časti opozície k odstúpeniu ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) z dôvodu údajne pomalého konania pri kauze Čistý deň je de facto výzvou na nerešpektovanie zákonov a základných práv dotknutých strán a osôb. V reakcii na opozičné tvrdenia to uviedol Richterov hovorca Michal Stuška a vyhlásil, že minister je znechutený pokračovaním demagogickej kampane spojenej s resocializačným zariadením Čistý deň v Galante.

„Dámy z opozície pritom dobre vedia, že v prvom rade ide o mimoriadne zložitý proces správneho konania a vysporiadanie sa s právami jeho 28 legitímnych účastníkov. Minister, resp. ministerstvo vždy konali v mantineloch práva a kompetencií. Keď príslušné orgány počas procesu šetrenia informácií priniesli nové zistenia, okamžite správny orgán začal proces správneho konania o odobratí akreditácie,“ uviedol Stuška s tým, že bez toho to možné nebolo.

Podľa jeho slov je nesporné, že práve opozícia výraznou mierou prispievala k traumatizovaniu klientov zariadenia, ale aj verejnosti, čím prakticky vylúčila možnosť riadnych a želaných účinkov procesov terapie a zmyslu samotnej resocializácie dotknutých klientov.

Stuška tvrdí, že Richter v celom procese vždy konal a koná v rámci zákonných možností. „Ako verejný predstaviteľ štátu a najvyšší štatutár rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny si nikdy nemôže dovoliť podľahnúť krikom opozície a umožniť pochybenie priamo kompetentných ľudí v postupoch a vyhodnocovaní faktov. Napriek tomu, že desiatky vyhlásení opozičných poslankýň a hnutia OĽaNO boli už opakovane vyvrátené preverenými informáciami, minister a jeho rezort koná na základe faktov a dôkazov, nie na základe spolitizovaných pocitov a jednostranných informácií,“ uistil hovorca.

Tiež pripomenul, že zákonné procesy ministrovi doposiaľ ani nedali možnosť priamo osobne vstúpiť do správneho konania o odobratí akreditácie. „Aj aktuálne rozhodnutie ministerstva sa týka jeho prvostupňového orgánu. Minister ako druhý stupeň konania môže vstúpiť do procesu až v prípade odvolania sa jeho účastníkov,“ dodal Stuška.

>>>Opozičné poslankyne vyzvali Richtera, aby odstúpil<<<

Môže vás zaujímať

Minister Lajčák ocenil štyri slovenské osobnosti a jednu mimovládnu organizáciu