Jednou vetou

Rodičia Kuciaka a jeho snúbenice si najali právnické eso, majú pochybnosti

Z domu Jána Kuciaka bude múzeum pravdy

foto: TASR/hlavné.sk

Rodičom zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej došla trpezlivosť. Prekáža im, ako málo polícia o vražde ich detí po mesiaci vie. Preto si najali právnika Daniela Lipšica. Z domu, v ktorom dvojica zomrela, bude "pamätník pravdy." Píše o tom český server idnes.cz.

Právnik chce teraz od polície, aby vypočula nových svedkov, zavolala západných expertov a viac sa zaoberala tým, že Kuciak písal o mnohých slovenských bohatých podnikateľoch a oligarchoch. Podľa idnes.cz tiež žiada, aby napravila chyby, ktoré vznikli priamo na mieste činu.

„Polícia urobila na začiatku vyšetrovania, hlavne pri obhliadke tiel a miesta činu, veľa chýb, ktoré sa nedajú napraviť. Napríklad to, že na mieste nebol prítomný súdny lekár, nebolo riadne zadokumentované úmrtie a nebola popísaná poloha tiel alebo ďalšie detaily, ktoré teraz nechcem zverejňovať,“ povedal včera MF DNES Lipšic, ktorý sa dnes chce stretnúť s generálnym prokurátorom a navrhovať ďalšie dôkazy a výsluchy.

„Chceme navrhnúť napríklad povolanie ďalších forenzných znalcov či preverenie „slovenskej stopy“, pretože Ján Kuciak písal o mnohých slovenských oligarchoch, ktorí jeho články a zistenia nemali radi a vyhrážali sa mu,“ dodal Lipšic.

Preveriť túto stopu je dôležité aj podľa pozostalých, pretože záujem umlčať novinára mohol mať niekto zo slovenských politikov či podnikateľov. To, že Kuciak akurát dokončoval text o talianskej mafii, praní špinavých peňazí či podvodoch s dotáciami, mohla byť iba náhoda. „My si myslíme, že to bola politická vražda, ale nie že je v pozadí talianska mafia, ale slovenská. To, že dcéra bola zastrelená do hlavy, kedy hlaveň mala pod bradou, nás núti si myslieť, že vrah sa jej chvíľu vyhrážal a chcel niečo od nej. Napríklad dokumenty, s ktorými Ján pracoval a ktoré mohli niekoho ohrozovať,“ povedala matka zavraždenej mladej ženy Zlatica Kušnírová.

Policajní vyšetrovatelia už ani nehovoria tak jednoznačne o talianskej stope ako o jedinom vodítku k vyriešeniu dvojnásobnej vraždy. „Všetky vyšetrovacie verzie majú rovnakú prioritu. Na mieste činu neboli zistené žiadne stopy zápasu a s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo nič odcudzené. Tieto okolnosti nasvedčujú, že išlo o vraždu na objednávku,“ povedal prokurátor, ktorý neuviedol svoje meno a novinári nesmeli zverejniť jeho tvár.

Z domu bude pamätník

Rodina zároveň už rozhodla, čo urobí s rodinným domom, kde došlo k tragédii. Chce sa dohodnúť s jednou z cirkví, ktorá ho po ukončení dedičského konania odkúpi a vznikne v ňom akýsi „pamätník pravdy.“

Fotogaléria: Dom, v ktorom býval zavraždený Ján Kuciak so snúbenicou (kliknite, prosím na miniatúry)

Prevzaté z portálu: idnes.cz

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia