Jednou vetou

Rokovanie o Galkovi presunuli, zároveň ho vyzvali, aby sa vzdal funkcie

Ľubomír Galko (SaS)

foto: TASR

Diskusia o údajnom zneužívaní Vojenského obranného spravodajstva (VOS) za čias ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) sa presúva na marcovú schôdzu ako prvý bod rokovania. Rozhodla o tom koalícia na návrh Petra Šucu (Smer-SD), ktorý poukázal na informácie o Galkovom zdravotnom stave.

„Vzhľadom na medializované informácie nepovažujeme dnes za vhodné sa tým zaoberať,“ vysvetlil Šuca. Koalícia však zároveň Galka vyzvala, aby sa do marcového rokovania pléna vzdal funkcie predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ. Ak to neurobí, koaliční poslanci na tento výbor chodiť nebudú.

Galko s odložením rokovania nesúhlasil. „Dávam návrh, aby sa o tom rokovalo tak, ako to bolo pôvodne navrhnuté. Chcem vás poprosiť, aby ste neriešili môj zdravotný stav, o ten sa starajú lekári. Ja som pripravený zodpovedať všetky otázky,“ odkázal. Koalícia mu však vystúpiť neumožnila.

Odloženie rokovania odporučil Tomáš

Koaličný poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD) už dopoludnia avizoval, že odporučí svojim kolegom, aby sa plánované rokovanie o podozreniach zo zneužívania VOS v prospech SaS odložilo na neurčito. Tomáš to napísal na sociálnej sieti. „Aj keď načasovanie medializácie informácií o vážnom ochorení Ľubomíra Galka je minimálne zvláštne, pevne verím, že ani on nie je taký cynik, aby si to celé vymyslel,“ uviedol Tomáš.

Doplnil, že on sám mal byť ako hovorca vtedy opozičného Smeru-SD jednou z obetí odpočúvaní vojenskou tajnou službou. „Napriek tomu chcem odporučiť svojim kolegom-poslancom, aby sa dnes o bode týkajúcom sa pána Galka nerokovalo a navrhujem ho odročiť na neurčito. Zdravie je to najcennejšie, čo máme a určite je dôležitejšie ako politika či mnoho iných vecí. Želám skoré uzdravenie, pán Galko,“ dodal Tomáš. O onkologickom ochorení Galka, ktorý v stredu oslavuje 50 rokov, informoval Nový Čas.

Väčšina pléna v utorok (13.2.) na návrh Šucu odhlasovala, že sa bude v stredu popoludní zaoberať údajným zneužívaním VOS v prospech SaS Ľubomírom Galkom v čase, keď bol ministrom obrany. Návrh prišiel po tom, čo minulý týždeň parlament mimoriadne rokoval o modernizácii slovenskej armády. Debata neraz skĺzla ku Galkovým údajným prešľapom na ministerstve.

Môže vás zaujímať

Rezník hasí situáciu v RTVS. Problémová šéfka Hana Lyons končí, ale idú aj ďalší