Jednou vetou

Roky pomáhajú nevidiacim ľuďom. Vedeli ste o tomto dni?

ilustračné

foto: Facebook Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Medzinárodný deň vodiacich psov si spoločnosť pripomína každú poslednú aprílovú stredu

Vodiaci pes pomáha nevidiacemu človeku k získaniu pocitu nezávislosti. Medzinárodný deň vodiacich psov, ktorý si spoločnosť pripomína každú poslednú aprílovú stredu, je aj preto pre komunitu nevidiacich a slabozrakých významným.

Aj v tento deň si totiž uvedomujú, akú dôležitú úlohu majú vodiace psy v ich živote. Konštatuje to Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Zároveň upozorňuje, že počas aktuálnej situácie so šírením Covid-19 je potrebná dôslednejšia hygiena a starostlivosť o vodiacich psov. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka ÚNSS Eliška Fričovská.

Nevyhnutní pomocníci

V živote ľudí so zrakovým postihnutím majú vodiace psy nezastupiteľné miesto. Upozornia na prekážku, uľahčujú využívanie verejnej dopravy, navigujú v obchodných centrách. „Znamenajú pre nich bezpečný a nezávislý pohyb kamkoľvek potrebujú,“ uviedol predseda ÚNSS Branislav Mamojka.

Aby sa nevidiaci naučil bezpečne chodiť po uliciach aj v sprievode vodiaceho psa, musí absolvovať nácvik priestorovej orientácie a samostatnej chôdze s bielou palicou. „Keď má klient ‚priestorovku‘ zvládnutú, môžeme sa zamerať na výuku so psom. Povely dáva vodiacemu psovi pán, ja mu určujem orientačné body, podľa ktorých sa môže na trase orientovať. So psom je to však oveľa jednoduchšie. Klient sa naučí, že na danej trase sa nachádzajú určité body, ale nemusí si tak podrobne pamätať rôzne detaily. Zadá povel vodiacemu psovi a on ho už dovedie, napríklad k zastávke, k priechodu pre chodcov a podobne,“ vysvetľuje metodička pre sociálne služby ÚNSS Ivana Frčová.

Psy však zvládajú nielen naučenú trasu, ale pomáhajú nevidiacemu aj pri orientácii v cudzom prostredí. Zareagovať musia aj v nečakaných situáciách. Únia konštatuje, že aj napriek tomu, že nevidiaci by mali mať možnosť dostať sa s vodiacim psom takmer kamkoľvek, občas narazia na nepríjemnosti.

Musia to byť zohraní parťáci

Vodiaci pes je počas pobytu na ulici „v práci“, a preto nie je dobré vyrušovať a rozptyľovať ho. ÚNSS takisto varuje, že sa im nemá verejnosť prihovárať, hladkať a ponúkať im pamlsky. Komunikovať môžu okoloidúci výlučne s majiteľom. Oficiálne je vodiaci pes vedený ako kompenzačná pomôcka a na jeho úhradu je možné využiť peňažný príspevok z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Nie každý nevidiaci má vodiaceho psa. „Medzi vodiacim psom a jeho novým majiteľom to musí navzájom ‚zafungovať‘, inak sa pes majiteľovi neodovzdá,“ podotkla Fričovská.

V súvislosti s aktuálnou situáciou a šírením vírusu Covid-19 upozorňuje Svetová únia nevidiacich (WBU) na nutnosť dôslednej hygieny a starostlivosti o vodiacich psov. Vychádzajúc z informácií, že na srsti, ňufáku či postroji sa môžu udržať nebezpečné vírusy, odporúča držiteľom psa zvýšiť hygienické štandardy a venovať zvýšenú starostlivosť jeho očiste po návrate z pobytu vonku.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky