Jednou vetou

Kočner zostáva vo väzbe do apríla 2019

Marian K

foto: TASR - Dušan Hein

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica vo štvrtok vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na sprísnenie väzby pre podnikateľa Mariana Kočnera, obvineného v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Rozšíril ju aj o kolúznu väzbu, aby Kočner nemohol ovplyvňovať svedkov, čo mu prinesie viaceré obmedzenia. Rozhodnutie nie je právoplatné.

aktualizované: 18:13

„Počas vyšetrovania boli zistené určité skutočnosti nasvedčujúce obave, že obvinený bude vplývať na svedkov, znalcov alebo iným spôsobom mariť vyšetrovanie trestnej činnosti, tzv. kolúzne aktivity. Z toho dôvodu bol teda podaný návrh na rozšírenie dôvodov väzby a tento návrh bol v plnom rozsahu akceptovaný,“ konštatovala po rozhodnutí prokurátorka ÚŠP Renáta Ontkovičová.

Ak súd rozhodne, obvinený Kočner bude mať vo väzbe obmedzené práva

„Prípravné konanie je neverejné a nebudem sa vyjadrovať ku konkrétnym skutočnostiam, ktoré odôvodňovali túto obavu,“ reagovala Ontkovičová na otázku, či návrh súvisí so zaistenými „motákmi“, ktoré mal obvinený posielať spoza mreží.

Sudca ŠTS rovnako vyhovel i návrhu na predĺženie lehoty trvania väzby Mariana Kočnera do 28. apríla 2019. Obvinený využil svoje právo a podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky