Jednou vetou

Alena Zsuzsová, obvinená z vraždy Kuciaka, požiadala o prepustenie z väzby

Alena Zs.

foto: TASR - Dušan Hein

Až po doručení písomného vyhotovenia rozhodnutia procesným stranám bude známe, ako sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS)-pracovisko Banská Bystrica rozhodol v prípade Aleny Zs., jednej zo štyroch obvinených z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Sudca rozhodoval na pracovisku Banská Bystrica v utorok (11.12.) o žiadosti obvinenej prepustiť ju z väzby na slobodu.

 „Rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko B.Bystrica o žiadosti obvinenej A.Z. o prepustenie z väzby na slobodu bude po jeho písomnom vyhotovení v najbližších dňoch doručené procesným stranám. Rozhodnutie bude zverejnené, až keď súd obdrží doručenky o tom, že procesné strany uznesenie prevzali,“ dodala hovorkyňa ŠTS.

Domové prehliadky u Kočnera súviseli s vyšetrovaním vraždy Kuciaka

Informovať pravdepodobne po doručení písomného rozhodnutia procesným stranám bude aj Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) alebo obhajca obvinenej. Alena Zs. sa utorkového zasadnutia vo veci svojej žiadosti o prepustenie z väzby nezúčastnila. Dala svojmu obhajcovi súhlas na pojednávanie v neprítomnosti. Ako prvá zo štyroch obvinených z vraždy Kuciaka a Kušnírovej požiadala o prepustenie z väzby. Je viac ako isté, že proti rozhodnutiu sudcu ŠTS sa odvolá, respektíve podá sťažnosť jedna z procesných strán a prípadom sa bude potom zaoberať odvolací Najvyšší súd SR (NS SR).

Obvinení z vraždy Kuciaka mali uvažovať aj o odstránení ďalších osôb, napríklad aj Lipšica

Okrem Aleny Zs. z úkladnej vraždy páru sú obvinené ďalšie tri osoby – Tomáš Sz., Miroslav M. a napokon Zoltán A. Posledný menovaný v súčasnosti čelí aj konaniu na Okresnom súde Bratislava V za ekonomickú trestnú činnosť. Kvarteto zobral do väzby sudca ŠTS koncom septembra. Voči rozhodnutiu podali sťažnosť, ktorú NS SR následne zamietol. Dôvodom väzby bola možná obava, že by obvinení pokračovali v trestnej činnosti, mohli sa skrývať a ovplyvňovať svedkov. Teda všetky tri možné dôvody väzobného stíhania.

Investigatívneho novinára a Kušnírovú zastrelili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy im hrozí až doživotný trest odňatia slobody.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky