Rozhodnutie ÚS môže posunúť debatu o zmene jeho kreovania, tvrdí Žitňanská

Lucia Žitňanská

foto: TASR

Rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR v otázke vymenovania chýbajúcich ústavných sudcov môže posunúť ďalej debatu o systémovej zmene kreovania Ústavného súdu. Naznačuje to vo svojej reakcii na rozhodnutie ÚS SR ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

„Doterajšia patová situácia bola prekážkou, ktorá bránila kompletnému obsadeniu Ústavného súdu, ale aj tomu, aby sme mohli začať s hľadaním dohody na systémovej zmene kreovania Ústavného súdu. Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu preto vnímam tak, že by sme sa konečne mohli posunúť v týchto dvoch otázkach ďalej. V prvom rade ale na toto rozhodnutie musí zareagovať prezident,“ uviedla ministerka. Prezident SR Andrej Kiska oznámi svoj postup po naštudovaní rozhodnutia Ústavného súdu SR.

Ústavný súd rozhodol, že prezident SR Andrej Kiska bude musieť vymenovať na tri neobsadené miesta ústavných sudcov z kandidátov, ktorých v minulosti odmietol. Prvý Senát ÚS SR rozhodol, že základné práva skupiny kandidátov na ústavných sudcov na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok prezident rozhodnutím o ich nevymenovaní porušil.

Senát prezidentovo rozhodnutie zrušil a zároveň mu prikázal, aby vo veci znova konal a rozhodol tak, že z dostatočného zvoleného počtu kandidátov navrhnutých NR SR vymenuje troch za sudcov ÚS SR. „Všetci kandidáti navrhnutí prezidentovi Národnou radou od roku 2014 zostávajú kandidátmi na sudcovskú funkciu. Ide o Jána Bernáta, Miroslava Duriša, Evu Fulcovú, Janu Laššákovú, Mojmíra Mamojku, Juraja Sopoligu a Imricha Volkaia,“ uviedol predseda I. senátu Peter Brňák.

Prezident z celkovo ôsmich navrhnutých kandidátov v rokoch 2014 a 2016 vymenoval do funkcie len Janu Baricovú. Ostatných odmietol s tým, že nespĺňali nároky spojené s daným postom. Argumentoval pritom predchádzajúcim rozhodnutím ÚS v kauze nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. V 13-člennom pléne ÚS sú tak tri miesta dlhodobo neobsadené. Stredajšie rozhodnutie ÚS vychádzalo z podaných sťažností na porušenie práv len od piatich zo siedmich odmietnutých kandidátov – Evy Fulcovej, Juraja Sopoligu, Miroslava Duriša, Jany Laššákovej a Jána Bernáta.

Môže vás zaujímať

NAKA zadržala neúspešného kandidáta na prezidenta Daňa a aktivistu Vaského