Jednou vetou

Rozhovor: Alojz Hlina – Smer ma vôbec nezaujíma, ale stretávam sa s týmito politikmi…

Alojz Hlina

autorská koláž hlavne.sk, foto LD

Mimoparlamentné KDH má podľa prieskumov verejnej mienky silný predpoklad na to, aby sa opäť stalo parlamentnou stranou. Predseda hnutia Alojz Hlina je na to pripravený a stretáva sa aj v súčasnosti s viacerými politikmi. Odchody ľudí ako Anna Záborská už nechce radšej zo slušnosti ani pomenovávať, lebo nemá rád keď sú osobné záujmy nad straníckou politikou. A do budúcnosti nevylučuje, že možno zasa raz vymyslí niečo kreatívne, ako bol svojho času tank pred Biľakovým domom. Viac si prečítajte v rozhovore s Alojzom Hlinom pre hlavne.sk.

Štedrý dar. Minister Sólymos poslal Bugárovi na kampaň rozprávkovú sumu

Ako vnímate rast preferencií, ktoré aj pri štatistickej odchýlke, dávajú KDH šancu na vstup do parlamentu?
Kresťanskodemokratická strany by mala mať na Slovensku desiatky percent. To, že sa KDH dostalo mimo parlament je dôsledok chýb, ktoré odstraňujeme. Tie chyby sa dlhodobo a intenzívne robili. Je iné byť Kresťanskodemokratickou stranou v Sýrii, ale na Slovensku má Kresťanskodemokratická strana šancu a potenciál na to, aby mohla byť silná.  Kde inde ak nie na Slovensku má kresťansko-demokratická strana šancu? To je predsa niečo také silné ako CDU alebo CSU v Nemecku.

Hlásate stratégiu otvoreného domu – pomáha vám pri tom raste preferencií?
Áno a zvyšuje sa nám určite potenciál sympatizantov.

Napriek tomu vám členovia aj odchádzajú, posledným výrazným príkladom je europoslankyňa Anna Záborská. Nedalo sa s ňou dohodnúť a umožniť jej cez vašu stranu kandidovať do eurovolieb po štvrtý raz?
Určite jej nikto nehovoril, že má odísť. Nájdite mi jedného, kto by jej to hovoril a za uši ho vyťahám (smiech). Ale pani Záborská chcela kandidovať, za každú cenu chcela kandidovať. Bol pokus zmeniť pravidlá, aby kandidovať mohla, ale zo 120 členného orgánu hlasovalo za výnimku pre pani Záborskú 9 členov, pri druhom pokuse ešte menej, štyria ľudia. To sú fakty. Ja z úcty a rešpektu sa zdržím ďalších komentárov, ale toto sú fakty. To je výsledok demokratického hlasovania.

Anna Záborská už dokonca založila aj politickú stranu, Kresťanskú úniu. Máte obavy z trieštenia hlasov, keďže cielite na rovnaký typ voličov?
Ja by som hlavne apeloval na zodpovednosť. Sa hovorí že desať z desiatich liberálov hovorí, že konzervatívnych strán nikdy nie je dosť. My založenie novej strany považujeme za trieštenie hlasov, oslabovanie konzervatívneho priestoru, kresťansko-demokratickej politiky. Ale náš rast to, verím, nezastaví.

Cítite v rámci strany skôr stabilitu alebo pnutie?
Politika je zápas, nenahovárajme si. Je to vnútorný aj vonkajší zápas. Ten vnútorný zápas má určite generovať kvalitu. Toto bol problém KDH, 80 percent energie sa minulo na vnútorný zápas a už neostávala sila na vonkajšie zápasy. Toto sa zmenilo a vnútorné zápasy prebiehajú v primeranej miere.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

Stretávate sa v súčasnosti s lídrami opozície?
Áno, aj nie. Napríklad s Igorom Matovičom sem tam áno, ale nie často a nechcem bližšie uvádzať, že ako často. Tá úroveň tých kontaktov je primeraná. Nestretávame sa, že poď, ideme…  S pánom Sulíkom máme problém, teda on má problém so mnou, ja s ním nie, ale tak neviem koľko ho to ešte bude držať… S Borisom Kollárom sa nestretávam vôbec.

S kým si viete, čisto hypoteticky, predstaviť vládu?
Otázka je, samozrejme, nakoľko si môžete vyberať. Keď nezískate nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, musíte s niekým vládnuť. Treba sa uchádzať o dôveru, preto chodím medzi ľudí a rozprávame sa s nimi. Koľko uspejeme, toľko uspejeme, ale chceme sedieť za tým stolom.

Za zatiaľ iným stolom sme vás videli rokovať so zástupcami SPOLU a Progresívneho Slovenska…
Niekto vládnuť musí. Hovorím tomu teória neobsadenej zeme, že keď je niekde voľná plocha, nemyslime si, že ostane voľná. Keď ale kvalitní, šikovní ľudia ignorujú priestor a ešte si myslia, akí sú hrdinskí, tak tam samozrejme, niekto vlezie. A to sa presne stáva. Niekto vládnuť musi, takže v tom priestore niekto bude. Je záujmom strán, aby priestor vyplnili svojou agendou.

Našli ste nejaké prieniky?
Budú sa ťažko hľadať. Ale demokracia je o tom, že získate hlasy voličov.  Politika nie je o láske, nie je o priateľstve. Politika je o tom, že hľadáte ako tak, ako tak prieniky. Všetci sa vyvíjame v čase a priestore. My kresťanskí demokrati veríme v polepšenie, veríme aj v odpustenie.

Alojz Hlina | foto: hlavne.sk, ld

To sa môže týkať aj SMER-u? Súhlasili by ste s Robertom Ficom ako kandidátom na ústavného sudcu, hoci vraj už túto ambíciu nemá, ale kto vie?
Smer-u sa to netýka, lebo sa to netýka politických strán, ale ľudí.  Viete odpustiť človeku, ale nie strane. SMER je odpísaná kapitola, ten subjekt je mŕtvy a tá agónia mu neprospieva. Robert Fico určite nepatrí na Ústavný súd. Hovorí sa, že orol muchy nechytá a vyexponovaný trojnásobný premiér by možno chcel mať skôr nejakú knižnicu a venovať sa inej činnosti. Ani keby to bol Churchill a nie Fico tak sa na ústavný súd už nehodí.

Viete si predstaviť spoluprácu s SNS?
SNS je strana, ktorá ako KDH tu bola už v minulom tisícročí. My sme starší, oni sú mladší. Dokonca sme susedia, lebo oni aj my máme kancelárie na Šafárikovom námestí, no ale tam výpočet spoločných čŕt končí. Moja mama zakladala SNS na Orave a po pol roku odišla, lebo tak si vraj politiku nepredstavovala a mám pocit, že to sa v tej strane stále nesie. Nie je správne urobiť si z vlastenectva a národovectva ľudí, ktorí to skutočne cítia srdcom, urobiť štít na to, aby som to tu mohol devastovať. SNS by mohla byť strana, ktorá by pomohla udržať  demokraciu, ale z môjho pohľadu má personálny problém.

Narážate na predsedu SNS Andreja Danka a jeho škandály s kapitánskymi výložkami alebo rigoróznou prácou?  
Nebudem nikoho menovať. Ja som sa s ním stretol raz, asi 15 minút a nie je korektné urobiť si názor naňho ako na človeka, ale na politika áno. A tam to teda na to, aby som si ho dával do vitrínky, nevyzerá. Z politického hľadiska ho vnímam tak, že sa mu to teda fakt moc nedarí.

Kňaz sa pustil kvôli ústavnému súdu do prezidenta Kisku

Toto už patrí minulosti. Podľa Alojza Hlinu politika síce potrebuje vizualizáciu, ale toto je jeho minulosť. | foto: TASR

V minulosti ste bol známy svojimi kreatívnymi nápadmi – postavili ste tank pred Biľakov dom, namiesto podľa vás nevhodných bilboardov ste nakúpil slamu za 1300 eur a na prenajatý pozemok ste umiestnil meganápis Hlina, rozdával ste elektrické mucholapky. Čo sa stalo s Vašimi nápadmi? Môžeme ešte nejaké očakávať, či na predsedu kresťansko-demokratickej strany sa nehodia?
Áno, priznávam, od predsedu kresťansko-demokratickej konzervatívnej strany máte určité očakávania. Ale ja som to nerobil samoúčelne, ja som vizualizoval problémy. Vzhľadom na moju vtedajšiu pozíciu to bolo organické správanie, teraz by asi bolo neorganické, keby som to prešaltoval. Snažím sa teraz hľadať nejakú prirodzenosť, ale určite budeme v budúcnosti vizualizovať. Politika je vizuálna, emočná a žiaľ, aj iracionálna.

Môže vás zaujímať

Medzinárodné letecké dni SIAF sa tento rok konať nebudú