Jednou vetou

Rozkol v koalícii: Hrnko verzus Kresák. Hrozí ďalšia kríza?

Zľava: Anton Hrnko (SNS), Peter Kresák (Most-Híd)

foto: TASR/koláž hlavne.sk

Politická strana by nemala niesť vo svojom názve meno svojho lídra, myslí si to šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. Túto zmenu navrhoval na rokovaní Ústavnoprávneho výboru v parlamente. Okrem toho si praje, aby strana mala reálne sídlo a nie len schránku. Návrhy nenašli veľkú podporu u členov výboru. Dokonca ani poslanci vládnej koalície sa nevedia dohodnúť!

Pridajte sa k nám na facebooku

Redakciu hlavne.sk zaujímalo, ako tento návrh na zmenu vidí poslanec NR SR Peter Kresák (Most-Híd). Priznal, že s tým mal problém, síce to nepokladá za nevyhnutné opatrenie, ale chápe ciele, ktoré sa tým majú dosiahnuť. „Ak ide o možnosť, aby niekto v strane mal výsadné postavenie, tomu by som rozumel, pretože v rámci združovania  politických strán majú mať všetci občania rovnaké postavenie, ale nemyslím si, že je práve toto naliehavé meniť v zákone“ uviedol Peter Kresák. Zároveň dodal, že uvidí, ako napokon rozhodne väčšina parlamentu.

Parlament sa zišiel po prázdninách. Takýto mali program

Úplne inak a jednoznačne to vidí Kresákov koaličný partner Anton Hrnko.

„Predovšetkým strany by mali byť o programe a nie o menách. Boli tu strany, ktoré niesli mená a nebolo to dobré podľa mňa. Politika sa nemá spájať s menom lídra v názve,“ povedal pre hlavne.sk Anton Hrnko, prečo navrhujú upraviť zákon o politických stranách.

Pre toto sa Hrnko vadil s vedcami

Podľa Hrnka je úplne v poriadku, že poslanec Kresák (Most-Híd), s ktorým je SNS v koalícii má výhrady proti tomuto návrhu. „Ani mne sa nepáči všetko, čo robí pán Kresák, alebo Most-Híd. Musíme sa vedieť vzájomne dolaďovať,“ uviedol Hrnko.

 

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie