Jednou vetou

Rozkol v Smere: Lajčák hrozí demisiou!

Expremiér Robert Fico a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Napätie v SMER-SD? Absolútnym názorovým rozkolom a hrozbou demisie ministra zahraničných vecí M.Lajčáka skončilo stretnutie šéfa diplomacie s predsedom strany Robertom Ficom - v utorok o tom informoval M.Lajčák. Vášne rozpútal Pakt OSN o migrácii. Lajčák spolupracoval na jeho vypracovaní, Fico ho rezolútne pre Slovensko odmieta.

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

Miroslav Lajčák | Zdroj: Facebook

 

 

 

 

 

 

O čo ide? Miroslav Lajčák ako vedúci Valného zhromaždenia OSN spolupracoval na príprave Paktu OSN o migrácii. Pakt je vlastne dokument, ktorý tvorí 34 strán. Má zabezpečiť spoločné postupy všetkých krajín sveta v oblasti migrácie. Cieľom je, aby bola migrácia v konečnom dôsledku prospešná pre všetkých – od krajín odkiaľ migranti utekajú cez tranzitné krajiny až po krajiny, ktoré migrantov prijmú. Predsedu SMER-SD, ktorá Lajčáka nominovala na post ministra zahraničných vecí SR, Roberta Fica ale dostal do varu. Lajčák ako spoluautor Paktu OSN je presvedčený, že SR by mala Pakt akceptovať.

Fico je proti

„Migračný plán nie je v súlade s migračnou politikou SR. Je neakceptovateľný aj pre stranu SMER- Sociálna demokracia,“ tvrdí Robert Fico. Vo videu na Facebooku uviedol: „Náš suverénny pohľad na migráciu je iný. Masy ekonomických migrantov, ktorí sa nelegálne natlačili do Európy, prinášajú so sebou obrovské riziká pre bezpečnosť ľudí, stabilitu politických systémov, zvyšujú riziko terorizmu a zásadne ohrozujú európsky spôsob života a civilizačné a náboženské korene nášho kontinentu. To bol dôvod, prečo sme odmietli povinné kvóty a na tomto postoji principiálne zotrvávame.“ Fico pripomenul, že Globálny pakt je síce právne nezáväzný, ale politicky veľmi silný dokument. Už teraz sa podľa Fica vytvára tlak, aby nezáväznosť Paktu bola vnímaná „iba ako malá chyba“. 

Lajčák hrozí demisiou

Miroslav Lajčák vyhlásil, že kvôli Ficovmu postoju zvažuje demisiu. Podá ju vraj, ak parlament odhlasuje, že sa k Paktu Slovensko nepridá. Pred utorkovým rokovaním vlády M.Lajčák uviedol: „Migranti sú ľudia, ktorí žijú v inej krajine, v akej sa narodili. A o tomto je celý ten dokument. To, že sa to dostalo na Slovensku do úplne iracionálnej polohy, za to ja nemôžem a dokument za to tiež nemôže. To, o čo sa ja snažím je, aby tu zdravý rozum ešte úplne nezakapal v tejto krajine,“ informoval Miroslav Lajčák vo svojom oficiálnom vyjadrení.

Koniec priateľstva

Ešte donedávna boli pritom R.Fico s M.Lajčákom názorovo veľmi zhodní. „O tom, že boli kamarátmi, všetci vieme,“ uviedol politológ Ján Baránek. Fico podržal Lajčáka napríklad pri škandále s predsedníctvom EÚ, bol naňho hrdý keď sa stal Generálnym tajomníkom OSN:„Slovensko nikdy nenominovalo na takúto medzinárodnú pozíciu svojho kandidáta,“ vyhlasoval v roku 2016 Róbert Fico. M.Lajčák dnes kritizuje politikov, s R.Ficom na čele, ktorí hrajú svoje hry s migrantami kvôli popularite. „Nejde im o nič iné, len aby si zvyšovali vlastnú popularitu, ale škodlivým spôsobom.“ Miroslav Lajčák bol tiež horúcim kandidátom SMER-SD na post prezidenta SR.

Prezidenta Kisku znepokojila hrozba demisie ministra Lajčáka

Peter Pellegrini | Zdroj: Facebook

Pellegrini obdivuje Lajčáka, chce ale chrániť Slovákov

„Pri zásadných zahranično-politických otázkach na Slovensku vládol konsenzus a zo zásadných zahranično politických otázok sa nerobil súboj alebo predmet politického boja“, vyjadril sa k aktuálnej situácií predseda vlády SR, Peter Pellegrini. S Lajčákovou nestrannosťou sa však stotožňuje, dokonca ju obdivuje: „V mojich očiach ho vôbec nediskvalifikujem a dokonca tým, že si vie povedať svoj názor, je mi to ešte dokonca sympatickejšie, že nepodlieha nijakým vlnám.“ Potvrdil taktiež, že Slovensko má voči dokumentu výhrady a s aktuálnou formuláciou textu nesúhlasí, vyzýva teda k hľadaniu možností, ako ich dať kultivovane našim partnerom najavo. Doplnil, že ochrana občanov Slovenskej republiky je pre neho dôležitejšia, ako akýkoľvek medzinárodný dokument.

Sme rodina: Lajčák by mal zvážiť svoje zotrvanie v politike

Andrej Kiska | Zdroj: Facebook

Kiska je znepokojený

Z diania je znepokojený dokonca aj prezident Slovenskej republiky, Andrej Kiska. Globálny pakt OSN o migrácii za právne nezáväzný dokument, ktorý neukladá Slovensku žiadne povinnosti, aby prijímalo migrantov. Tvrdí, že dokument je návodom, ako pomáhať vytvárať také podmienky, aby ľudia nemuseli opúšťať svoje domovy a mohli žiť dôstojný život vo svojej vlasti. Teda ako migrácii predchádzať. „Prezidenta tiež mrzí, že kedykoľvek, keď sa spomenie slovo migrácia, pre mnohých politikov je toto slovo ako červené súkno, ktoré ich ženie k populistickým vyjadreniam,“ uviedol v utorok hovorca prezidentskej kancelárie, Roman Krpelan.

A aký názor má na situáciu politológ Ján Baránek? „Lajčák to berie po prvé osobne, lebo ten pakt bol v podstate prijatý alebo schválený, kým on bol predseda Valného zhromaždenia a je aj spoluautorom. Takže preto sa on nemôže teraz nejakým spôsobom politicky stotožniť s tým, že Slovensko by to malo odmietnuť.

Analytik Ján Baránek | Zdroj: medzicas.sk

Druhá vec- myslím si, že pre Lajčáka môže byť tento spor aj vítanou zámienkou na to, aby odôvodnil, prečo nebude kandidovať za SMER na prezidenta, alebo teda aby eliminoval tie tlaky aby kandidoval, lebo z uhla pohľadu Lajčáka si treba uvedomiť, že preňho je omnoho dôležitejšie, aké má vzťahy so svojimi zahraničnými partnermi, ako vrámci SMERU, lebo jeho kariéra nie je orientovaná vnútropoliticky, ale medzinárodne- však bol v Bosne, potom bol v OSN, a on si potrebuje zachovať tú tvár pred tými kolegami a inštitúciami medzinárodnými. Pokiaľ chce teda robiť nejakú kariéru ďalej v tomto smere, tak nič iné mu neostáva, ako ten prejav nesúhlasu urobiť tak, aby bol viditeľný,“ uviedol pre hlavne.sk Baránek.

Video Roberta Fica na fb proti Paktu OSN o migrácii, na ktorého tvorbe sa podieľal aj M.Lajčák

POSTOJ STRANY SMER – SD KU GLOBÁLNEMU PAKTU O MIGRÁCII

POSTOJ STRANY SMER – SD KU GLOBÁLNEMU PAKTU O MIGRÁCII Globálny pakt o migrácii je síce právne nezáväzný, ale politicky veľmi silný dokument. Už teraz sa vytvára masívny politický tlak, aby jeho nezáväznosť bola opomenutá, len ako akási formálna chyba. Slovensko sa musí ku Globálnemu paktu negatívne vymedziť. Správne bude, ak na najbližšej schôdzi NR SR prijmeme v tomto duchu k Paktu jasný mandát, ktorým bude viazaný ktokoľvek, kto sa zúčastní akýchkoľvek rokovaní o Pakte.

Uverejnil používateľ Robert Fico Nedeľa 18. november 2018

 

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky